درباره وبلاگمدیر وبلاگ : aj mn
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
به کدام نوع مطلب علاقه بیشتری دارید؟

جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

bahar22

كد پرواز پرندگان

جهان یکه نگار
جدیدترین اخبار از شرق حلب/ شمار دیگری از عناصر مسلح، سلاح خود را به زمین گذاشتند

شمار دیگری از عناصر مسلحِ حلب، سلاح خود را زمین گذاشتند تا مشمول فرصت عفو شوند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو شمار بیشتری از غیرنظامیان مناطق شرقی شهر حلب سوریه، با هماهنگی مرکز هماهنگی آتش بس در سوریه، توانستند از حلب خارج شوند.

 

در همین حال شمار دیگری از عناصر مسلح، با زمین گذاشتن سلاح، از ادامه درگیری با نیروهای ارتش سوریه در حلب منصرف شدند.

 سوریه

بر اساس بیانیۀ صادر شده از سوی مرکز هماهنگی آتش بس در سوریه، که روز شنبه منتشر شد،17971 غیرنظامی که 7542 کودک بودند، طی 24 ساعت گذشته از مناطقی که هنوز در اشغال گروه های مسلح است، خارج شدند.

در این میان، 28 تن از عناصر مسلح نیز سلاح خود را زمین گذاشتند و از بخش شرقی حلب به بخش غربی آن رفتند.


از سوی دیگر، نظامیان روسیه که در عملیات حلب، ارتش سوریه را یاری می کنند نیز موفق شدند طی 24 ساعت گذشته، 8 هکتار از مساحت بخش شرقی حلب را مین روبی کنند.

نامه فاضل لاریجانی برای بررسی دارایی های احمدی نژاد و ناطق نوریممتاز نیوز – الف/ در پی انتشار سخنان رئیس قوه قضائیه مبنی بر عدم حمایت از برادرش، فاضل لاریجانی و دستور رسیدگی عادلانه به پرونده او، فاضل لاریجانی با انتشار نامه ای علاوه بر ارائه توضیحاتی درباره جلسه خود با سعید مرتضوی، از دادستان تهران خواست دارایی های خود و برخی مسوولان بررسی و گزارش آن از طریق رسانه های عمومی به اطلاع مردم برسد.

متن کامل نامه فاضل لاریجانی در خصوص برسی دارایی های احمدی نژاد و ناطق نوری به شرح زیر است:

باسمه تعالی
و اعلم ان حساب الله اعظم من حساب الناس
نهج البلاغه، نامه .۴۰

اخیرا هجمه هایی جهت دار از سوی برخی جریان های سیاسی معلوم الحال در داخل و خارج از کشور علیه ریاست محترم قوه قضاییه و در دنباله آن نسبت به اینجانب منتشر شده است که برای اطلاع ملت شریف ایران لازم می دانم تا نسبت به این دست اقدامات اغواگرایانه همراه با اهداف تخریبی توضیحاتی را بیان نمایم.

تقریبا چهار سال پیش در روز یکشنبه ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۱ مجلس شورای اسلامی شاهد اقداماتی از سوی رییس دولت قبل در آن روز بود که موجب تلهف همگان شد، درباره سناریوی اجرا شده در مجلس کمتر کسی است که در آن زمان ابراز تاسف نکرده باشد چنان که رهبر انقلاب با اشاره به اتفاقاتی که در آن جلسه رخ داد، فرمودند: «این که رئیس یک قوه به خاطر یک سند اثبات نشده دو قوه دیگر را متهم کند، خلاف شرع و قانون و تضییع حقوق مردم است.» بعدها به وضوح مشخص شد که هدف از اجرای آن برنامه نامیمون و نامبارک تخریب چهره روسای قوای این کشور بود تا از اجرای وظیفه قانونی و شرعی خود کوتاه بیایند، دیدید که اخوان لاریجانی حتی قدمی نسبت به اجرای وظایف شرعی و قانونی خویش عقب ننشستند. اکنون مجددا در پیشگاه ملت شریف ایران تقاضا دارم همزمان دارایی های نزدیکان آقای محمود احمدی نژاد و دارایی های حاج علی اکبر ناطق نوری و نزدیکانشان و سایر مسوولان نظام که ممکن است شبهه ای در دارایی شان وجود داشته باشد مورد بررسی قرار گیرد و اگر ریالی اضافه تر وجود دارد به نفع بیت المال ضبط و ثبت شده و گزارش آن از طریق رسانه های عمومی به اطلاع مردم برسد

لاریجانی

هر انسان منصفی می داند که سناریوی اجرا شده در صحن علنی مجلس با برنامه ریزی های قبل آن صرفا در جهت تخریب چهره روسای قوا بود تا بدین وسیله (گروکشی)، انگیزه های سیاسی رییس دولت قبل منعقد شود.

لطماتی که کشور در آن دوره با این روشها به خود دیده است هرگز از ذهن تاریخ و تصور مردم خارج نخواهد شد و بقدری مبین است که لازم به توضیح نیست.

تاکید می نمایم جلسه با سعید مرتضوی با اصرار خود ایشان و اغواگری رابطی از سوی ایشان برگزار شده بود و بنده هیچ پیشنهاد و درخواستی برای حضور در دفتر آقای مرتضوی نداشتم. در همین راستا تاکید دارم فیلمبرداری از جلسه با برنامه ریزی قبلی و براساس سناریوی جعلی دیکته شده اجرا شد.

شخصی از جانب ایشان که مورد اعتماد بنده بود اصرار داشت به خاطر سابقه اینجانب در عرصه دانشگاهی و همچنین کارآفرینی و مشاوره به هولدینگ ها حتما جلسه ای با آقای مرتضوی برای کمک به مجموعه ایشان که کمک به نظام در شرایط تحریم است تشکیل شود. این جلسه نزدیک به یک ساعت و نیم طول کشید و من بیشتر مستمع بودم و کمتر از ۲۰ دقیقه ای صحبت کردم، سوال اینجاست چرا آقای مرتضوی که با امکانات کامل از جلسه فیلم گرفته است تمام فیلم جلسه را که حاوی سخنان خودش است بدون دستبرد و مخدوش کردن منتشر نمی نماید و فقط در اقدامی ناجوانمردانه به صورت گزینشی و مخدوش سخنان مرا پخش می نماید؟

اگر در نوبت قبل پروژه تخریب چهره روسای قوا از سوی رییس دولت قبل کلید خورد، این بار ظاهرا هدف گروهی دیگر تخریب چهره ریاست قوه قضاییه است تا شاید این اغواگری های رسانه ای بتواند رییس قوه قضاییه را از مسیر اصلی خود که اجرای عدالت می باشد باز دارد. حاشا و کلا.


چگونگی نحوه دریافت کارت هوشمند سلامت


ممتاز نیوز – سرپرست دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بیش از ۵۵ میلیون نفر از جمعیت کشور تحت پوشش پرونده الکترونیک سلامت بهداشتی قرار گرفتند، به تشریح چگونگی دریافت کارت سلامت پرداخت. نحوه دریافت کارت سلامت را پی می گیریم.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از تسنیم، سید محمود تارا یکی از اهداف اجرای پرونده الکترونیک یکپارچه سلامت شهروند را جمع آوری اطلاعات مرتبط با سلامت هر فرد و دسترسی به اطلاعات سلامتی افراد برای ساختارهای ارائه دهنده خدمات سلامت بیان کرد و اظهار داشت: با شروع برنامه تحول سلامت، بحث پرونده الکترونیک سلامت که از برنامه‌های سوم و چهارم توسعه مسکوت مانده بود، اجرا شد و سامانه مربوط به آن به نام سپاس ( سامانه پرونده الکترونیک سلامت) طراحی شد.

سرپرست دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت با اشاره جمع آوری اطلاعات سلامت افراد در حوزه بستری در سامانه سپاس، افزود: در ابتدای طرح تحول سلامت یک پنجم بیمارستان‌های دولتی به سامانه سپاس متصل بودند که در حال حاضر ۱۰۰ درصد بیمارستان‌های دولتی نیز به سامانه سپاس متصل شدند. نحوه دریافت کارت سلامت را پیگیری می کنیم.

سید محمود تارا افزود: برنامه بعدی ما جمع آوری اطلاعات سلامت افراد در حوزه سرپایی و بهداشت است که در حوزه بهداشت با راه اندازی سامانه یکپارچه بهداشتی تمام خانه‌های بهداشت و مراکز جامع سلامت به سامانه سپاس متصل شده اند و در حال حاضر برای بیش از ۵۵ میلیون از جمعیت تحت پوشش پرونده الکترونیک سلامت بهداشتی قرار گرفتند.

سرپرست دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت یکی از اهداف دیگر ایجاد پرونده الکترونیک سلامت را تسهیل در مراجعات مردم بیان کرد و افزود: طی توافقاتی با سازمان‌های بیمه گر، در مرحله بعد اطلاعات مراکز خصوصی در مراجعات سرپایی متصل می‌شود ولی گزارشات به صورت ثانویه بدست ما می‌رسد یعنی داده به سازمان‌ های بیمه گر داه شده و در مرحله بعد به وزارت بهداشت ارسال می‌شود. نحوه دریافت کارت سلامت را بررسی می کنیم.

کارت سلامت

سید محمود تارا یکی از اقدامات در راستای برنامه تحول سلامت را اجباری کردن احراز هویت بیمار و ثبت کد ملی در تمام خدمات سلامت بیان کرد و افزود: در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی سیستم احراز هویت راه اندازی شد و با داشتن شماره ملی افراد توانستیم تمام اطلاعات فرد را به صورت تجمیع شده داشته باشیم و ارائه تمام سرویس‌های جانبی مبتنی برشماره رفرنس که کدملی فرد است صورت می‌گیرد و با این فرایند عملا نیاز به دفترچه پزشکی و کارت‌های الکترونیک را حذف کردیم.

نحوه دریافت کارت سلامت

سید محمود تارا در خصوص کارت سازمان تامین اجتماعی و اتصال کارت سازمان تامین اجتماعی از سوی سازمان تامین اجتماعی به حوزه سلامت، گفت: استفاده از  کارت سازمان تامین اجتماعی فقط در مراکز ملکی تامین اجتماعی باید صورت پذیرد و اگر بخواهند از این کارت برای دیگر مراکز درمانی استفاده کنند باید با هماهنگی وزارت بهداشت باشد.

سید محمود تارا افزود: سازمان تامین اجتماعی می تواند در مجموعه مراکز ملکی خود و سرویس‌های داخلی مجموعه مالکیت خود از کارت‌ها و فناوری‌های مشابه به شرطی که به خدمات و سرویس‌های ایجاد شده ممانعت و یا مشکلی در راستای ارائه خدمات سلامت به بیمه شوندگان تامین اجتماعی در سطح کشور و خارج از حوزه مالکیت تامین اجتماعی وارد نکند ارائه خدمت کند. نحوه دریافت کارت سلامت را ادامه می دهیم.

سرپرست دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت با اشاره به وجود کارت‌های یکپارچه هوشمند شهروندی در کشورهای مختلف دنیا گفت: این کارت‌ها مشابه کارت ملی ما است و می‌تواند همزمان برای کارت‌های مختلف شناسایی ملی، رانندگی سلامت و غیره استفاده می‌شوند.


radio button برای مقابله با هرگونه بدعهدی و بی‌مسئولیتی محدود و فاحش در برجام، برنامه داریم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به تلاش لابی صهیونیسم در هیأت حاکمه آمریکا برای تاثیرگذاری بر روند اجرای تعهدات واشنگتن در اجرای برجام گفت: برای مقابله با هرگونه بدعهدی و بی‌مسئولیتی محدود و فاحش در برجام، برنامه داریم.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی عصر امروز (شنبه) در دیدار با رمضان عبدالله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین اظهار داشت: مهم‌ترین اولویت جهان اسلام حمایت از آرمان فلسطین و آزادی قدس شریف است و هرگونه اقدامی که موجب ایجاد انحراف در مسیر مبارزه با رژیم صهیونیستی به عنوان اصلی‌ترین تهدید جهان اسلام شود، خیانت به مسلمانان جهان تلقی می‌شود.

وی با تقدیر از مواضع اصولی جهاد اسلامی فلسطین که در بیانیه 10 ماده‌ای اخیر این جنبش مورد تاکید قرار گرفت، عنوان کرد: هر راهبرد دیگری غیر از تداوم مقاومت در برابر رژیم کودک‌کش صهیونیستی حرکت به سمت سراب است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به کنگره عظیم اربعین در سال جاری که در آن میلیون‌ها انسان آزاده با مذهب و ملیت مختلف شعار محوری حمایت از فلسطین را سردادند، افزود: امروز حامیان فلسطین در سراسر جهان معتقدند تنها راه پیروزی و احقاق حق مردم، تکیه بر اراده داخلی و مقاومت اسلامی است.

 شمخانی

شمخانی رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای منطقه را شریک راهبردی گروه‌های تروریستی و تکفیری که ایجادکننده فتنه برادرکشی در جهان اسلام هستند، عنوان کرد و ادامه داد: ارائه سلاح، درمان مجروحان و کمک‌های اطلاعاتی و مالی تنها بخشی از حمایت رژیم صهیونیستی و متحدانش از تروریست‌های تکفیری برای کشتار مسلمانان و تشدید درگیری‌ها در کشورهای اسلامی است.

وی با اشاره به تلاش لابی صهیونیسم در هیأت حاکمه آمریکا برای تاثیرگذاری بر روند اجرای تعهدات واشنگتن در اجرای برجام اظهار داشت: برجام نشان روشنی از قدرت نرم جمهوری اسلامی در مقابله با نظام سلطه بوده و ما ضمن دفاع بدون تنازل از حقوق قانونی خود برای مقابله با هرگونه بدعهدی و بی‌مسئولیتی محدود و فاحش، برنامه داریم. 

دبیر شورای عالی امنیت ملی شکست سنگین تروریست‌های تکفیری و حامیان منطقه‌ای و غربی آنها در سوریه و عراق را سرنوشتی محتوم برای تمام متجاوزان و سلطه‌گران عنوان و تصریح کرد: زمان اعمال اراده سیاسی به ملل مظلوم با سلاح پول و خشونت و جنایت سپری شده و به وعده الهی آینده متعلق به مستضعفان و محرومان است.

رمضان عبدالله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی نیز در این دیدار با قدردانی از حمایت‌های رهبری، دولت و مردم جمهوری اسلامی ایران از مقاومت فلسطین گفت: تنها حکومتی در جهان که به صورت واقعی از آرمان فلسطین حمایت و پشتیبانی کرده و رژیم جعلی صهیونیستی را به رسمیت نمی‌شناسد،جمهوری اسلامی ایران است.

وی با تقبیح حاکم شدن سیاست‌های تفرقه‌آمیز در جهان اسلام که موجب کاهش حساسیت نسبت به فلسطین و استیفای حقوق مردم مظلوم آن شده است، اظهار داشت: برخی کشورهای عربی با تلاش برای مقابله با جمهوری اسلامی که عامل ثبات و صلح در منطقه است، مسیر تضعیف جبهه مقاومت و همکاری با دشمنان جهان اسلام را می‌پیمایند.


قناد باشی در گفت‌وگوبا خبرگزاری دانشجو:

radio button آشکار شدن مثلث ضد مقاومت، ضرورت حضور جمهوری اسلامی در سوریه را شفاف‌تر خواهد کرد

کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: هر چه پیوند بین مثلث صهیونیست ها، آمریکا و مزدوران آن ها در منطقه آشکارتر شود ضرورت های حضور جمهوری اسلامی در سوریه نیز شفاف تر خواهد شد.

جعفرقنادباشی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو در خصوص شکایت ایران به سازمان ملل در خصوص بدعهدی آمریکا گفت: هدف جبهه استکباری از برجام این بود که نه تنها ایران را به واسطه آن تضعیف کند بلکه مقدمات تضعیف جبهه مقاومت را در برجام های 2 و 3 فراهم کند.

 

وی بااشاره به هوشمندی مسئولین سیاسی جمهوری اسلامی به ویژه شخص مقام معظم رهبری گفت:ما شاهد آن بودیم که هوشمندی نظام سیاسی ایران وخردمندی شخص مقام معظم رهبری اجازه نداد که آنها بتوانند زمینه اجرای برجام 2 و 3 را فراهم کنند.

 

این کارشناس مسائل خاورمیانه تصریح کرد: آنها توانستند توطئه های بزرگی را از این روند وارد کنند و جبهه استکبار احساس خشم و نگرانی و شکست داشت به سبب آنکه آنها پس از نقض برجام در این مرحله می خواستند از روش برجام برای جبهه مقاومت استفاده کنند اما از آنجا که این ایده عملیاتی نشد،آنها خواستند برجام فعلی را نیز نقض کنند.


وی با اشاره به پیوندهایی که بین لابی های نفتی مرتبط با ریاض و کنگره امریکا وجود دارد گفت: این لابی ها را ما نیز می شناسیم و کسانی که جنگ در سوریه و عراق،گروه های تروریستی را برنامه ریزی می کردند در کنگره آمریکا نیز نقش آفرین بودند.

قنادباشی با اشاره به نقض برجام توسط ایالات متحده گفت: نقض برجام  سبب شد پیوند این گروه ها آشکارتر شود و الان متاسفانه پیوند غربی- صهیونیستی ارتباط خود را افشا کرد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه تصریح کرد: این اتفاق نشان دهنده سیاست درست جمهوری‌اسلامی است و هر چه پیوند بین مثلث صهیونیست ها، آمریکا و مزدوران آن ها در منطقه آشکارتر شود ضرورت های حضور جمهوری اسلامی در سوریه نیز شفاف تر خواهد شد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: آنها در قضیه برجام نه تنها برای به سازش کشاندن جمهوری اسلامی شکست خوردند بلکه از ابزار مذاکره و دیپلماسی برای پیشبرد اهداف خود در منطقه و مسائل مقاومت نیزناامید شدند.

تهیه و تنظیم: زهرا مهران راد


دولت در مقابل نقض برجام تنها به نامه اکتفا نکند پاسخ مقتدرانه بدهد

وی توضیح داد: تمام خواسته مردم ایران در ماجرای نقض برجام از طرف آمریکا از دولت این است که تنها به نامه ارسالی به سازمان ملل اکتفا نشود و پاسخ مقتدرانه و هوشمندانه به طرف مقابل دهند.

آیت‌الله مجتهد شبستری همچنین به سخنرانی گستاخانه اخیر نخست وزیر انگلیس در رابطه با ایران در نشست شورای هماهنگی خلیج فارس با کشورهای عربی اشاره کرد و گفت: نخست وزیر انگلیس در این سخنرانی آمادگی انگلیس را برای همکاری برای عقب راندن ایران از منطقه را اعلام داشته و این اعلام آمادگی ناشی از دوشیدن هر چه بیشتر کشورهای عربی توسط انگلیس است، چراکه بیشتر سلاح‌های فروخته شده به کشورهای عربی توسط کشور انگلیس فروخته می‌شود.

وی از عقد قرارداد وزارت نفت با شرکت انگلیسی شل ابراز تأسف کرد.

 

سفارت انگلیس در ایران بسته شود

خطیب نماز جمعه تبریز ادامه داد: برخی از خوش‌خیالان امیدوار حل مسأله نقض برجام توسط لندن هستند که جای تأسف دارد.

 

وی بیان کرد: اگر سفارت انگلیس را در ایران بسته شود که بسیار عالی خواهد شد، اما اگر نبستند نیز بهتر است از مقام سفارت به کارداری تبدیل شود.

آیت‌الله مجتهد شبستری در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه تشریح کرد: غیبت کردن یکی از رذیله‌هایی است که خداوند آن را نهی کرده است و در آیات مختلف خداوند غیبت را خوردن گوشت برادر دینی عنوان کرده است.

امام جمعه تبریز با تأکید بر اینکه غیبت اسباب به خاطر انداختن حیثیت فرد است، تصریح کرد: برخی از غیبت‌ها نیز مستثنی هستند که از آنها از جمله باز مو کردن عیوب فردی که شما از آن مطمئن هستید و حتما باید آن را در تحقیقات بیان کرد و دیگری بیان حقیقت در برخی از اماکن از جمله دادگاه و مقام قضاوت هست تا احقاق حق شود.

وی در همین راستا اضافه کرد: بیان فسق و فجور فردی که علنی است نیز جمله از مستثنی های غیبت است که میتوان آن را بیان کرد.

 

خطیب جمعه تبریز عنوان کرد: غیبت کردن یک بیماری است که باید درمان شود و درمان آن این است که انگیزه های درونی غیبت مانند حسد، بخل، خود برتر بینی، لجبازی و ... است باید آن را از خود دور کنیم.


امیرسرتیپ حیدری:

radio button دشمنان به دنبال ایجاد ناامنی در استان سیستان و بلوچستان هستند

فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: دشمنان برای جلوگیری از پیشرفت استان سیستان و بلوچستان به دنبال ناامنی در این منطقه هستند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، به منطقه رزمایش محمد رسول‌الله امیرسرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش در دیدار با معتمدین شهر نیک شهر با بیان اینکه وحدت یکی از نشانه‌هایی است که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران آن را پایه‌گذاری کرده‌اند عنوان داشت: ما باید تلاش کنیم تا هرچه بیشتر وحدتمان را مستحکم‌تر بسازیم.

 سرتیپ

وی با بیان اینکه ما تلاش می‌کنیم تا یک واحد نظامی در شهر نیک شهر ایجاد کنیم عنوان داشت: سطح این واحد نظامی مشخص نیست اما تلاش می‌کنیم تا اجازه آن را از فرمانده کل قوا بگیریم.

فرمانده نیروی زمینی ارتش با اشاره به اینکه داعشی‌ها و تکفیری‌ها جماعت فریب خورده و گمراهی هستند که در ضلالت و تاریکی به سر می‌برند تصریح کرد: دشمنان در منطقه نمی‌توانند در گستره استان نورانی سیستان و بلوچستان هیچ غلطی بکنند. این منطقه از نظر سیاسی بسیار مهم است و اگر بتوانیم درخت وحدت را بکاریم سیستان و بلوچستان می‌تواند قلب تپنده اقتصاد جهان شود.

امیرسرتیپ حیدری با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از نفت خام از خلیج فارس عبور می‌کند و این منطقه و سواحل مکران فرصت‌های بکری برای اشتغال‌زایی دارند گفت: دشمنان می‌خواهند در استان سیستان و بلوچستان ناامنی ایجاد کنند و البته تا زمانی که شما مردم سلحشور این استان هستید این فتنه‌ها شکست خواهد خورد.

وی گفت: 80 درصد مسئولین استان سیستان و بلوچستان بومی‌اند و ضد انقلاب در این زمینه چه حرفی برای گفتن دارد.

فرمانده نیروی زمینی ارتش با بیان اینکه ما در هر منطقه بسته به نیاز یگان رزمایش انجام می‌دهیم یادآور شد: هر یگان در موقعیت خود برای حفظ آمادگی‌اش نیاز دارد تا رزمایش انجام دهد.


به ادامه مطلب بروید


وزیر خارجه هتاک سعودی برکنار می‌شود

صفحه "جیل الحریه و التنویر" توئیتر افشا کرد محمد بن نایف ولیعهد عربستان در نامه ای غیر رسمی به ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه این کشور خواستار برکناری عادل الجبیر از مسند وزارت امور خارجه شده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، این پیشنهاد به دنبال ناکامی عادل الجبیر در مدیریت پرونده های جاری در منطقه در ماههای گذشته مطرح شده است. وی از برکناری خودش در آینده نزدیک خبر دارد اما هنوز هیچ درخواست یا دستور رسمی از سوی پادشاه به وی نرسیده است.

 

"جیل الحریه والتنویر" با انتشار تصویری از این خبر که در صفحه روزنامه سعودی "الوطن" در فیسبوک منتشر شده تأکید کرد، وزیر امور خارجه عربستان مدتی است در جلسات رسمی حضور نیافته است و به احتمال فراوان جانشین الجبیر یکی از شاهزادگان عربستانی و از نزدیکان ولیعهد باشد و احتمالا ملک سلمان پس از پایان سفر دوره ای به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس الجبیر را از منصب خود برکنار کند.

عادل الجبیر در 29 آوریل 2015  و سه ماه پس از مرگ ملک عبدالله پادشاه عربستان، توسط ملک سلمان پادشاه جدید این کشور به عنوان وزیر امور خارجه منصوب و جانشین شاهزاده سعود بن فیصل بن عبدالعزیز شد که اندکی کمتر از 40 سال بر مسند وزارت امور خارجه آل سعود تکیه زده بود.

الجبیر اولین شخصی است که از خارج از خاندان آل سعود به پست وزارت امور خارجه عربستان رسیده است.


شیخ‌الاسلام در گفت وگوبا خبرگزاری دانشجو:

radio button خانم نخست وزیر فراموش کرده است که انگلیس قدرت سابق را ندارد

مشاور وزیر خارجه کشورمان گفت: خلاء قدرت به وسیله انگلیس به شدت احساس می شود و این استعمار پیر به دنبال آن است که یک پایگاه دریایی در بحرین ایجاد کند این در حالی است که خانم نخست وزیر فراموش کرده که انگلیس بریتانیای اوایل قرن ۲۰ نیست.

حسین شیخ الاسلام مشاور وزیر امور خارجه کشورمان در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو در خصوص ادعای نخست وزیر انگلستان مبنی بر اینکه انگلیس آماده همکاری با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در مقابل ایران است گفت: انگلیس همیشه عامل تفرقه بوده است، انگلیسی ها در اوایل قرن گذشته تصمیم گرفتند دولت عثمانی را بشکنند و به همین واسطه قضیه وهابیت را در عربستان به راه انداختند.

 

وی در خصوص اختلاف رخ داده بین رهبران منطقه گفت: این دعوا سبب جنگ هایی علیه دولت عثمانی شد و پس از شکست این دولت رژیم صهیونیستی توان ظهور و بروز پیدا کرد.

شیخ الاسلام قانون تفرقه بنداز و حکومت کن را راهبرد دیرینه انگلیسی ها دانست و یادآور شد: در شرایط فعلی نیز همکاری بین سعودی و رژیم صهیونیستی در جهت قرار گرفتن منافع صهیونیست ها و انتقال آن از اروپا به فلسطین و ایجاد حکومت سعودی است.

مشاور وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: درزمان جنگ جهانی انگلیس حکومتی بود که سرتاسر جهان را در سیطره  خود قرار داده بود اما پس از قدرت گرفتن ایالات متحده و عرض اندام در مسائلی مانند بمباران بی رحمانه هیروشیما آمریکا این نیروی تازه نفس پس از جنگ جهانی دوم وارد عرصه بین المللی شد و ساختار بین الملل را از نظر اقتصاد نظامی، مالی، پولی و سیاسی تغییر داد. با این روند قدرت انگلستان رو به افول رفت و در این شرایط بود که آمریکا سلطه خود را در منطقه گسترش داد.

 شیخ الاسلام

شیخ الاسلام با اشاره به پیروزی های جمهوری اسلامی در عرصه های مختلف گفت: در شرایط جدید ایالات متحده پس از پیروزی انقلاب اسلامی و پیشرفت های مقاومت و تضعیف و عقب نشینی های رژیم صهیونیستی در منطقه به شدت رو به افول است.

وی تصریح کرد: براین اساس این خلاء قدرت به وسیله انگلیس به شدت احساس می شود و این استعمار پیر به دنبال آن است که یک پایگاه دریایی در بحرین ایجاد کند این در حالی است که خانم نخست وزیر فراموش کرده که انگلیس بریتانیای اوایل قرن 20 نیست.

شیخ الاسلام در پایان خاطر نشان کرد: از این رو این انگلیس شکست خورده حالا می خواهد نقش یک ابر قدرت را بازی کند که این اقدام با توجه به دستاوردهای اخیر مقاومت در منطقه به ویژه سوریه و عراق عملی نیست.


دستگیری عضو داعش در ایران

با گسترش دامنه فعالیت های گروه تروریستی داعش، فردی از این گروه اقدام به تبلیغات برای جذب نیروهای داعش در استانهای کشور انجام می داد شناسایی و دستگیر شد. این داعشی تلاش داشته تا افرادی را جهت فعالیت تروریستی به گروه تروریستی خود جذب نماید.

این فرد که یک عضو موثر داعش بود با مقادیر قابل توجهی ریال و ارز خارجی در تهران دستگیر شد.

پرداخت ماهیانه حداقل ۳ میلیون تومان و ارایه برخی امکانات به خانواده فرد بعد از کشته شدن و… از جمله وعده های این فرد جهت جذب افراد به داعش شده بود.

این فرد داعشی در طول مدت اقامت در ایران، با برخی علمای اهل تسنن نیز ارتباط برقرار کرده بود که در سطح علمای اهل تسنن هیچ، دستاوردی نداشته است. گفته می شود تحرکات این فرد توسط برخی از علمای اهل تسنن به نهادهای امنیتی ارایه و موجب دستگیری اش شده است.

گفتنی است، سلسله عملیات دستگیری تروریست‌ها از مورخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ آغاز و آخرین ضربه‌های اطلاعاتی در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ بر این گروه وارد شده و تعداد ۱۰ تروریست تکفیری وهابی در تهران و سه استان مرزی و مرکزی کشور دستگیر شده‌اند و هم‌اکنون بازجویی از تروریست‌ها و روند پیگیری‌های اطلاعاتی و عملیاتی در داخل و خارج از کشور به‌طور هم‌زمان و همه‌جانبه ادامه دارد.


ارجاع استیضاح آخوندی به کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس از ارجاع طرح استیضاح آخوندی وزیر راه و شهرسازی از سوی هیأت رئیسه به کمیسیون عمران خبر داد.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری دانشجو، صدیف بدری نماینده مردم اردبیل و سخنگوی کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: طرح استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی چندی پیش از سوی هیأت رئیسه مجلس به کمیسیون عمران ارجاع شد.

وی افزود: کمیسیون عمران مجلس به عنوان کمیسیون اصلی مسئول بررسی استیضاح وزیر راه است.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس همچنین تصریح کرد: با توجه به اینکه موارد مرتبط با موضوعات مطرح‌شده از جلسات قبلی که در دستورکار کمیسیون است موضوع استیضاح که به تازگی به کمیسیون ارجاع داده شده است، پس از انجام دستورکارهای طرح‌شده مورد بررسی قرار می‌گیرد.

منبع: فارس

دیدار زنگنه با وزیر نفت روسیه در تهران

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه به‎عنوان رئیس روسی کمیسیون مشترک ایران و روسیه سه شنبه به دیدار بیژن زنگنه می آید.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه به‎عنوان رئیس روسی کمیسیون مشترک ایران و روسیه به تهران سفر می کند و سه شنبه به دیدار بیژن زنگنه می آید تا با یکدیگر برای توسعه همکاری‌های نفتی مذاکرات جدی داشته باشند.

ایران پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و لغو تحریم‎ها در نظر دارد در بخش‏‎های انرژی همکاری مطلوبی با شرکت‎های روس داشته باشد.

زنگنه

سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه ٢١ تا ٢٣ آذرماه در تهران برگزار می شود.محمود واعظی، ریاست هیئت ایرانی این کمیسیون را به عهده دارد.

ایران و روسیه برنامه ریزی کردند که حجم مبادلات تجاری میان تهران و مسکو به بیش از ٢ میلیارد دلار برسد که از نگاه لوان جاگاریان، سفیر مسکو در تهران دور از دسترس نیست و می توان آن را تحقق بخشید.


ادعای عجیب وزیر دفاع ترامپ: داعش و ایران همدست هستند

دریادار جیمز متیز معروف به سگ عصبانی یکی از گرینه های عجیب و غریب ترامپ برای وزارت دفاع است.

پایگاه خبری انتخاب به نقل از لوبلاگ نوشت: دریادار جیمز متیز معروف به سگ عصبانی یکی از گرینه های عجیب و غریب ترامپ برای وزارت دفاع است. تحقیق و بررسی سابقه نظرات او در باره ایران به ویژه در شرایطی که گزینه های ریاست سیا یعنی مایک پومپئو و مشاور امنیت ملی ترامپ یعنی مایکل فلین هیچ گاه نظرات تهاجمی شان را برای نابودی برجام پنهان نکرده اند خالی از لطف نیست.

یکی از معروف ترین سخنان متیز درباره ایران در کنفرانسی در مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک در آپریل سال گذشته مطرح شد. همه رسانه ها بعد از این تاریخ سعی کردند این سخنرانی او را نادیده بگیرند.

حجم جنگ طلبی متیز در سخنرانی او در این مرکز نمایان شد. او در این سخنرانی ایران را تنها تهدید جدی صلح و ثبات خاورمیانه خواند و گفت «ایران یک دولت ملت نیست بلکه یک پدیده انقلابی است که وقتش را به ضرب و شتم اختصاص داده و سعی نکرده دشمنی اش را با آمریکا و اسرائیل و همسایگان عربش بعد از انقلاب کاهش دهد.»


با این حال بر خلاف پومپئو و فلین، متیز به روشنی گفته که واشنگتن باید برجام را حفظ کند و چرا که هر گونه عقب نشینی از برجام به ویژه در غیاب حمایت سایر متحدان آمریکا میتواند واشنگتن و منطقه را به تباهی بکشد. او بارها از ادامه برجام دفاع کرده است.

متیز امیدهای اوباما برای گسترش برجام و تعدیل رفتار ایران در سیاست خارجی را ساده لوحانه خوانده است. او گفته «تا زمانی که تهران به روح برجام پایبند نباشد و به آزمایش موشک های بالستیک ادامه دهد و از برداشتن هر گونه قدمی برای گسترش روابط سر باز بزند این کار ممکن نیست. او بدون شک نسبت به تلاش های دولت اوباما برای تشویق کمپانی های آمریکایی به سرمایه گذاری در ایران بدبین است.»

متیز ۵ تهدید امنینی از سوی ایران برای آمریکا و متحدان منطقه ای اش را برشمرده است: «برنامه تولید سلاح هسته ای مخفی ایران، برنامه های ضد دریایی ایران، برنامه موشک های بالستیک، جنگ سایبری و حزب الله لبنان. او به روشنی برجام خنثی کننده تهدید هسته ای ایران میداند اما معتقد است این توافق ایران را تهاجمی تر کرده است.»

بلاتکلیفی تحمیلی به صنعت خودرو

نزدیک به سه سال است که صنعت خودرو ایران با «بلاتکلیفی» حضور خارجی‌ها در این صنعت، روزگار می‌گذراند. پس از توافق هسته‌ای ژنو در آذرماه سال ۹۲ روزنه‌ای برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی به صنعت خودرو باز شد حال آنکه خودروسازان همگی به‌دنبال نتایج حاصله از مذاکرات هسته‌ای بودند.

به گزارش اخبار خودرو به نقل از دنیای اقتصاد ،نزدیک به سه سال است که صنعت خودرو ایران با «بلاتکلیفی» حضور خارجی‌ها در این صنعت، روزگار می‌گذراند. پس از توافق هسته‌ای ژنو در آذرماه سال ۹۲ روزنه‌ای برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی به صنعت خودرو باز شد حال آنکه خودروسازان همگی به‌دنبال نتایج حاصله از مذاکرات هسته‌ای بودند. در این بین هیات‌های متعددی به‌خصوص از کشورهای اروپایی به مذاکره با خودروسازان کشورمان پرداختند چراکه بازار بزرگ ایران قابل‌چشم‌پوشی برای هیچ تولیدکننده خودرویی نبود. در هر صورت از سال ۹۲ تاکنون هرچند اتفاقات خوشایندی در روند دیپلماسی و اقتصادی کشور رخ داده، با این همه حضور سرمایه‌گذاران خارجی در صنعت خودرو ایران با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده است؛ به‌طوری‌که جز خودروسازان فرانسوی هیچ یک از متقاضیان، امکان ورود به بازار کشورمان را پیدا نکردند.

 

در این بین اما برجام نیز نتوانست این شرکت‌ها را به‌طور قاطع ترغیب به حضور در ایران کند؛ چراکه خودروسازان پس از فرجام برجام و لغو تحریم‌ها در انتظار انتخابات آمریکا شدند حال با حضور قطعی ترامپ بر صندلی ریاست‌جمهوری این کشور، خودروسازان باز هم بلاتکلیفند؛ چراکه تمدید ۱۰ ساله تحریم‌ها از سوی کنگره آمریکا آنها را در وضعیت دشوار تصمیمگیری قرار داده است. بنابراین «بلاتکلیفی» با امضای برجام نیز از بین نرفته و به‌نظر می‌رسد که این کلمه پیوندی ناگسستنی با صنعت خودرو کشور پیدا کرده است. حال با تمدید تحریم‌های ۱۰‌ساله، بار دیگر بسیاری از کارشناسان نسبت به اثر این موضوع بر بلاتکلیفی مذاکرات خودرویی سخن می‌گویند. بر این اساس در حالی بسیاری از کارشناسان نسبت به اثرگذاری این تحریم‌ها بر حجم سرمایه‌گذاری خارجی در کشور اظهار نگرانی می‌کنند که مذاکرات صنعت خودرو بعد از برجام در سه سطح صورت گرفته است. مذاکراتی که به قرارداد منجر شد و شرکت‌ها در حال حاضر به‌دنبال مراحل اجرایی قرارداد خود هستند که از جمله این قراردادها می‌توان به امضای قرارداد ایران خودرو و پژو، سایپا و سیتروئن و رنو و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران اشاره کرد. در این بین اما برخی از مذاکرات نیز در جریان بود؛ قراردادهایی که دو طرف مذاکره نیازمند وقت بیشتری برای رسیدن به یک تصمیم مشترک بودند. از جمله می‌توان به مذاکرات میان خودروسازان ایرانی و شرکت‌های فیات، کیا، نیسان و فولکس واگن اشاره کرد. سومین دسته نیز شرکت‌های خارجی بودند که ورود به بازار ایران را منوط به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا کردند تا براساس نوع رفتار این کشور در برابر ایران تصمیم خود برای سرمایه‌گذاری در ایران را نهایی کنند. از آنجا که هرگونه قرارداد و مذاکره در صنعت خودرو به‌دنبال اجرایی شدن برجام محقق شده و در شرایط کنونی برخی، تحریم‌های داماتو را با برجام مورد بررسی قرار می‌دهند، کارشناسان صنعت خودرو نسبت به اثر این تحریم‌ها بر مشارکت با خودروسازان خارجی اظهار نگرانی می‌کنند. با وجود این برخی کارشناسان صنعت خودرو معتقدند که اثر این تحریم‌ها بیشتر جو روانی است، به همین دلیل تمدید داماتو نمی‌تواند بر قراردادهایی که به امضا رسیده و یا مذاکراتی که در جریان است اثر منفی بگذارد. موضوع مورد اهمیت دیگر اینکه داماتو در صورتی می‌تواند بر قراردادهای خودرویی اثرگذار باشد که خودروسازان خارجی شراکتی با طرف آمریکایی داشته باشند یا حجم سرمایه‌گذاری آن شرکت در آمریکا به حدی بالا باشد که امضای قرارداد با طرف ایرانی به ضرر آن شرکت خارجی تمام شود؛ بنابراین تمدید تحریم‌ها، نمی‌تواند بر قراردادهای خارجی به امضا رسیده در صنعت خودرو از جمله قرارداد پژو و سیتروئن با ایران خودرو و سایپا و رنو با ایدرو اثر گذار باشد؛ چراکه خودروسازان فرانسوی سرمایه‌گذاری اندکی در بازار آمریکا دارند. ازسوی دیگر کارشناسان به محاسبات حقوقی این شرکت‌ها برای ورود به بازار ایران اشاره می‌کنند؛ به‌طوری که فربد زاوه کارشناس خودرو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه شرکت‌هایی چون پژو و رنو برای حضور در بازار ایران محاسبات خود را از گذشته انجام داده‌اند و بعد از آن به بازار ایران ورود کرده‌اند، می‌گوید: این شرکت‌ها با شناختی که از بازار خود در کشورهای دیگر دارند و شناختی که نسبت به بازار ایران دارند، شرایط ورود خود برای امضای قرارداد را در نظر گرفتند. با وجود این بسیاری از کارشناسان همزمانی تحریم‌های داماتو با برخی مشکلات برجام را موضوع مهمی می‌دانند و براین اساس نسبت به تداخل این موضوع با مذاکرات خودرویی که در جریان است، اظهار نگرانی می‌کنند. به اعتقاد آنها برجام بعد از اجرا همچنان با برخی مسائل و مشکلات مواجه است از جمله اینکه تعاملات بین بانکی کشور هنوز بنابر انتظارات پیش نرفته و این موضوع بر روابط تجاری کشور اثر جدی داشته است؛ بنابراین داماتو نیز می‌تواند یک سیگنال منفی به سرمایه‌گذاران خارجی بدهد. در این بین، انتخاب ترامپ نیز بر مشکلات اضافه کرده است. مجموع این عوامل می‌تواند جو روانی ناشی از ورود به ایران را برای سرمایه‌گذار خارجی منفی کند. در همین زمینه، حسن کریمی سنجری، کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» تاکید می‌کند، تحریم‌های داماتو طی دو دهه گذشته وجود داشته و در همین مقطع خودروسازان ایرانی قراردادهایی را با شرکت‌هایی چون پژو و رنو منعقد کردند؛ بنابراین این تحریم‌ها نمی‌تواند اثر مستقیمی بر قراردادهای ما داشته باشد، اما نمی‌توان نسبت به تاثیرات جانبی این تحریم‌ها نشات گرفته از فضای روانی بر مذاکرات خودرویی غافل شد. وی می‌گوید: با تمدید این تحریم‌ها، شرکت‌هایی که سرمایه‌گذاری قابل توجهی در آمریکا دارند، نسبت به افزایش فعالیت خود در ایران تجدیدنظر می‌کنند؛

نوع مطلب : اخبار، عمومی، 
برچسب ها : نا امنی، داعش در ایران، شمخانی، سفارت انگلیس، سنعت خودرو، زنگنه در روسیه، آخوندی،
لینک های مرتبط : ممتاز نیوز، خبرگزاری دانشجو، پارسی جو،


شنبه 20 آذر 1395 :: نویسنده : aj mn
نظرات ()
دوشنبه 22 آذر 1395 06:53 ب.ظ
سلام مطلبت واقعا قشنگه خسته نباشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو