تبلیغات
جهان یکه نگار - اربعین حسینی

جهان یکه نگار
 

bahar22

كد پرواز پرندگان

مدیر حج و زیارت استان فارس:
مهلت صدور روادید زائران اربعین حسینی تا 28 آبان ماه تمدید شد .

 به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز فارس ، مدیر حج و زیارت استان فارس گفت: با توجه به استقبال زائران و درخواست تمدید زمان ثبت نام در سامانه سماح ، ثبت نام زائران برای شرکت در مراسم باشکوه راهپیمایی اربعین حسینی (ع) تا 28 آبان ماه تمدید شد.
علیرضا زینلی افزود : ثبت نام اعزام به پیاده‌روی کربلا از 16 مرداد آغاز شده است و تا کنون 75  هزار فارسی در قالب 15 هزار گروه در سایت سماح نام‌نویسی کردند .
وی تاکید کرد : زائران فقط به دفاتر زیارتی برای ثبت نام مراجعه کنند و مراقب واسطه ها و افراد سودجو باشند.
وی تصریح کرد : در استان فارس 14 دفتر خدماتی زیارتی مجاز وجود دارد که زائران باید برای ثبت نام به این دفاتر یا به سایت samah.haj.ir مراجعه کنند. 
پارسال 64 هزار و 500 نفر از استان فارس در پیاده‌روی اربعین شرکت کردند که از این تعداد 10 هزار نفر از استان بوشهر،از طریق استان فارس به عتبات عالیات مشرف شدند .

رئیس کمیته منابع انسانی ستاد اربعین شهرداری تهران اعلام کرد:

برگشت زائرین حتی تا قبل از روز اربعین امکان پذیر است

راهپیمایی اربعین

رئیس کمیته منابع انسانی ستاد اربعین شهرداری تهران گفت: در صورتی که زائری به مشکلی برخورد، شرایط لازم برای بازگشتش به ایران حتی تا قبل از روز اربعین فراهم خواهد شد.

به گزارش «نسیم آنلابن»، رضا قدیمی با بیان اینکه طبق سنوات گذشته هماهنگی های لازم در مجموعه شهرداری تهران برای خدمات رسانی به زائرین اربعین سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) در ستاد مرکزی اربعین حسینی شهرداری تهران انجام شده است، گفت: هماهنگی های لازم با استانداری ایلام، اداره گذرنامه شهر مرزی مهران و گمرکات جمهوری اسلامی ایران جهت اعزام خادمین و نیز تجهیزات مربوطه به عمل آمده است.

وی با اشاره به اینکه طبق برنامه ریزی های انجام شده هر کمیته وظایفی را برعهده دارد به ذکر اقدامات کمیته منابع انسانی ستاد اربعین شهرداری تهران پرداخت و افزود: در مرحله اول مدارک کارگران و خادمین حسینی تکمیل و پس از تایید نهایی به کربلا و نجف اعزام شدند و در مرحله بعدی نیز کارت شناسایی برای کارگران صادر شد.

رئیس کمیته منابع انسانی ستاد اربعین شهرداری تهران با بیان اینکه امسال سامانه ای را راه اندازی کردیم که اطلاعات کارگران پس از تهیه در این سامانه ثبت می شود، تصریح  کرد: تاکنون اطلاعات بیش از 1700 نفر کارگر ثبت شده است. همچنین جهت سهولت و سرعت در صدور روادید کشور عراق، ارتباطی با کنسول عراق در تهران برقرار کردیم.

وی در ادامه با بیان اینکه نزدیک به 50 درصد نیروهای کمیته منابع انسانی از هفته گذشته در مرز مهران مستقر شدند تا در خدمت خادمین باشند، خاطرنشان کرد: این افراد کارهای انتقال از داخل مرز ایران به کشور عراق را فراهم کرده اند. این در حالیست که به دنبال آن هستیم که امسال هم همانند سال های گذشته حداکثر تسهیلات را در اختیار زائرین آقا اباعبدالله الحسین(ع) قرار دهیم و زائرین کمترین معطلی و سرگردانی را در مرز مهران در هنگام ورود و خروج داشته باشند.

قدیمی با تاکید بر اینکه خدمات رفت و برگشت اعضای ستاد گمشدگان، اعضای تیم پزشکی شرکت شهر سالم، اعضای اداره کل ایثارگران و تعدادی از خانواده های شهدا، جانبازان و ایثارگران، تیم اعزامی کانون بسیج پزشکی ایران و... به کربلا توسط این کمیته انجام می شود، ادامه داد: رفت و برگشت نیروها به صورت زمینی انجام و صرفه جویی های لازم به عمل آمده است.

وی در خصوص اینکه رابطین ما در مرز عراق، داخل خاک عراق و نقاط مختلف مستقر هستند، افزود: در صورتی که زائری به مشکلی برخورد، شرایط لازم برای بازگشتش به ایران حتی تا قبل از روز اربعین فراهم خواهد شد.

رئیس کمیته منابع انسانی ستاد اربعین شهرداری تهران با اعلام این مطلب که همه خادمین تحت پوشش بیمه دانا هستند، گفت: هزینه بیمه 25 هزار تومان است و تمامی کارکنان و سرگروه ها نیز بیمه مسئولیت شده‌اند.

اربعین

قدیمی با بیان اینکه مرحله اول ارسال تجهیزات و امکانات از هفته گذشته آغاز شده است، تاکید کرد: مرحله دوم تا 10روز پیش از اربعین که مرزها بسته می شود، به کربلا و نجف ارسال خواهد شد. این در حالیست که نیروهای کمیته منابع انسانی تا 5 روز بعد از اربعین در مرزها مستقر بوده تا تمامی نیروها را به ایران بازگردانند.


از عاشورا تا اربعین

زیارت اولین زائران حسین و بازگشت اهل بیت امام بر سر خاک گلگون شهیدان بهانه‌اى منطقى براى تأسیس عزاى اربعین بود. اولین زائر امام حسین (ع) چه جابر باشد‏و چه دیگران و جابر قبل از اهل بیت به کربلا آمده باشد یا پس از آنان و این حضور چه در اربعین اول باشد و چه در اربعین دوم ، تغییرى در فلسفه اعلام اربعین به عنوان چهل روز عزا براى امام حسین (ع) ایجاد نمى کند.
چهل روز متوالى از عاشورا تا اربعین در واقع مراسم سالانه و رسمى اعلام انزجار از ظالمان تاریخ است و در این اعتراض عمومى ،امام حسین(ع) سمبل شجاعت ،پایمردى و آزادگى و یزید نماینده و مظهر جور و فجور است . در این چهل روز یاد امام حسین (ع) صدرنشین محفل دلهاست و افکار عمومى بیش از هر حادثه مهم دیگرى تحت تاثیر حادثه کربلاست .و این فرصت مناسبى است تا مردم ، عشق به امام حسین(ع) و کینه و تنفر از قاتلان او را در دل خود بپرورانند و این کینه مقدس را با پوست و گوشت خود و فرزندانشان در آمیزند و عظمت گرمى حماسه عاشورا را به هر عصر و نسلى برسانند و شور عاشورا را هر سال تازه تر از سال گذشته بر پا کنند تا کلاس درس عاشورا هر سال با شکوهتر از سال پیش دائر گردد. اینجاست که فلسفه اربعین رخ مى نماید. باشد تا ما نیز از این کلاس پر بار درس شهادت بیاموزیم و خود را جهت یارى مولایمان حضرت مهدى (عج ) آماده نمائیم .
حال ما کاروانیان عقب مانده از کربلا هستیم که باید به یاد کبوتران خونین بال حرمش رهرو راه حسین(ع) باشیم،تا پرچم شهادت زنده بماند که اگر بماند حسین(ع)پاینده و جاوید است.

خدایا ما را با حسین(ع)آشنا کن؛ با عشق به حسین(ع) بمیران و در محضر حسین (ع)محشور نما.

اوحدی مطرح کرد؛
رییس سازمان حج و زیارت از ثبت‌نام بیش از ۹۰۰ هزار نفر برای شرکت در مراسم پیاده‌روی اربعین خبر داد.
به گزارش شفاف :سعید اوحدی با بیان این که طبق اعلام ستاد اربعین آخرین مهلت ثبت نام اربعین تا ۲۸ آبان ماه تعیین شده است که با توجه به مهلت باقی مانده تا اربعین و فرایند صدور ویزا، پس از آن تمدید نخواهد شد، به ایسنا، گفت: شمار ثبت‌نام کنندگان اربعین در سامانه سماح نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد رشد داشته است، این شرایط نشان می‌دهد مردم به این سامانه و مسیر ثبت نام آن اعتماد کرده‌اند، از طرف دیگر موج استقبال از اربعین نیز گویای آن است که امسال باید برای پذیرایی از ۲ میلیون زائر آماده باشیم.

وی ادامه داد: تا این لحظه حدود ۲۹ درصدِ زائران ثبت‌نام شده برای اربعین، خانم و نزدیک به ۷۱ درصد آقا هستند.

رییس سازمان حج و زیارت که مسؤولیت کمیته اعزام در اربعین امسال را به عهده دارد، با اشاره به قابلیت سامانه سماح که به تفکیک هر شهر، مرز خروجی هر زائر را مشخص کرده است، افزود: براساس تعداد زائرانی که تا کنون برای اربعین ثبت نام کرده‌اند، ۴۲ درصد زائران از مرز مهران، ۳۳ درصد از مرز شلمچه و مابقی از مرز چزابه تردد می کنند.

او درباره وضعیت زائرانی که خارج از سامانه سماح برای اربعین اقدام کرده اند و ویزا گرفته اند، گفت: سفارت عارق با سه آژانس خصوصی در ایران هماهنگ کرده که از طریق آن ها نیز برای زائران متقاضی شرکت در مراسم اربعین ویزا صادر کند، ولی سازمان حج هیچ آماری از تعداد زائرانی که خارج از سامانه سماح برای اربعین اقدام کرده‌اند و یا ویزا گرفته اند، در اختیار ندارد، اما از ستاد مرکزی اربعین درخواست کرده‌ایم به این گروه از زائران اطلاع‌رسانی کند تا برای دریافت خدمات و مدیریت این جمعیت در مرزها، دست کم اطلاعات خود را در سماح ثبت کنند.


اوحدی اضافه کرد: ما براساس اطلاعاتی که در سماح ثبت شده، دقیقا اطلاع داریم از هر شهر چه تعداد زائر برای شرکت در مراسم اربعین به عراق خواهد رفت و مرز خروجی و ورودی آن ها کجا است. این اطلاعات مدیریتِ کمیته‌های حمل و نقل، اسکان، تغذیه و ... را آسان خواهد کرد، اما وقتی عده‌ای خارج از سامانه اقدام می‌کنند، طبیعی است که برای آنها امکانات، خدمات و برنامه‌ریزی نداشته باشیم و آنها نیز نتوانند از امکانات سماح به عنوان ابزار مدیریتی بهره مند شوند.

تسهیلات جدید سازمان حج برای ثبت‌نام اربعین

وی در ادامه به تسهیلات دیگر این سازمان در راستای حذف نشدن هیچ یک از متقاضیان شرکت در پیاده روی اربعین، اشاره کرد و افزود: با توجه به اقدام ارزشمند نیروی انتظامی در صدور گذرنامه‌های زائران در کمترین زمان ممکن که حجم آن روزانه به ۷۰ هزار نفر رسیده است و این انتظار که موج جدیدی از متقاضیان اربعین برای ثبت‌نام اقدام کنند، سازمان حج و زیارت تصمیم گرفته از روز دوشنبه (۱۷ آبان ماه) تسهیلاتی را فراهم کند تا متقاضیان، فرایند ثبت‌نام و تحویل مدارک از جمله گذرنامه خود را "همزمان" در ۲۳۰۰ دفتر خدمات زیارتی انجام دهند.

به گفته او، تاکنون این فرآیند به صورت مجزا انجام می‌شد، یعنی زائران نخست باید در سماح ثبت‌نام و یکی از ۲۳۰۰ دفتر خدمات زیاتی که در آن سامانه مشخص شده بود را انتخاب می‌کردند تا مدارک را به آن تحویل دهند، اما اکنون این فرآیند تسهیل شده است و زائران همزمان این دو کار را می‌توانند در دفاتر تحت نظارت سازمان حج انجام دهند.

هزینه اربعین، نقدی دریافت نمی‌شود

وی سپس یادآور شد: پرداخت هزینه‌های ثبت‌نام اربعین که شامل بیمه و ویزا است، به صورت نقدی نخواهد بود و قرار نیست هیچ مبلغی از زائر دستی دریافت شود. طبق هماهنگی که با بانک مرکزی شده، هزینه ویزا با نرخ روز محاسبه و دریافت می‌شود.

۶ هزار کاروان اربعین به مرزهای عراق رسیدند
ادامه مطلب

طبقه بندی: مذهبی، 
برچسب ها: اربعین، اربعین حسینی، اربعین95،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 16 آبان 1395 توسط aj mn
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  

  • paper | فیس چت | کانون زبان انگلیسی