تبلیغات
جهان یکه نگار - آخرین اخبار ایران

جهان یکه نگار
 

bahar22

كد پرواز پرندگان

امیر عبداللهیان موافقت ایران با برکناری اسد را تکذیب کرد

معاون عربی آفریقایی وزارت امور خارجه؛ هرگونه خبر و گزارش مبنی بر اینکه ایران پذیرفته بشار اسد ظرف شش ماه از قدرت برود را قویا تکذیب کرد.


به گزارش خبرگزاری مهر، امیرعبداللهیان در محل هتل ایمپریال وین در جمع خبرنگاران گفت: اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه ایران موافقت کرده است که اسد ظرف شش ماه برود و از این قبیل، قویا و اکیدا تکذیب می شود.

به گزارش مهر، خبرگزاری رویترز در جریان برگزاری مذاکرات صلح سوریه در وین مدعی شد: در آستانه کنفرانس بین‌المللی با هدف خاتمه دادن به جنگ داخلی ۴ ساله سوریه، ایران نشان داد که ممکن است تمایل داشته باشد تا از پافشاری در باقی ماندن بشار اسد رئیس جمهور سوریه در قدرت عقب‌نشینی کند.

خبرگزاری رویترز نوشت: یک مقام برجسته سیاسی در خاورمیانه آشنا به موضع ایران روز پنج شنبه به این خبرگزاری گفت: ایران ممکن است یک دوره انتقال شش ماهه که در پایان آن سرنوشت بشار اسد رئیس جمهور سوریه در انتخابات سراسری روشن شود را بپذیرد.


کی‌روش: بهترین دربی بود که تا به حال در ایران دیده بودم/ منتظر اسدی هستم

ش

سرمربی تیم ملی فوتبال گفت: بهترین دربی که در چند سال حضورم در ایران دیدم.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، کارلوس کی‌روش در پایان دربی 81 در جمع خبرنگاران گفت: بازی خیلی خوبی را شاهد بودیم و به نظرم این بازی بهترین دربی بود که در چند سال حضورم در در ایران، انجام شد.

وی افزود: این بازی از نظر تاکتیکی و تکنیکی در سطح خوبی بود و خواسته‌های فنی مرا برآورده کرد.

سرمربی تیم ملی در واکنش به این موضوع که علیرضا اسدی اعلام کرده در برنامه 90 منتظر حضور کارلوس کی‌روش است، گفت: مکان مناسب برای حضور ما در جلسه هیئت رئیسه و در حضور رئیس فدراسیون است. من منتظرم کارهایی که وظیفه او است، در زمینه حمایت از تیم ملی فراهم کردن امکانات و تجهیز برای این تیم انجام شود.

کی‌روش یادآور شد: او باید از دخالت در تیم ملی جلوگیری کند بار دیگر تاکید می‌کنم اسدی بهتر است در حضور اعضای هیئت رئیسه و رئیس فدراسیون با من صحبت کند


عضو کمیسیون صنایع مجلس از کاهش دوباره یارانه بخش صنعت خبر داد و گفت: به گفته مسئولان وزارت صنعت، سازمان مدیریت اعلام کرده توان پرداخت ۵۰ میلیارد تومان از یارانه ۲۰۰ میلیارد تومانی را دارد.
به گزارش مشرق، روح‌الله عباسپور با بیان اینکه در سال 93 پرداخت 10 هزار میلیارد تومان یارانه به بخش تولید مصوب شده بود که این رقم برای سال جاری به 5 هزار میلیارد تومان رسید، اظهار داشت: طبق اعلام اخیر سازمان مدیریت قرار بود 200 میلیارد تومان یارانه به بخش صنعت پرداخت شود اما ظاهراً این رقم نیز باز هم آب رفته است.

وی توضیح داد: به گفته معاونان وزیر صنعت، مسئولان سازمان مدیریت اعلام کرده‌اند که توان پرداخت 50 میلیارد تومان یارانه به بخش صنعت را دارا هستند،‌ نه 200 میلیارد تومان.

وی در ادامه با اشاره به رکود شدید در بازار خودرو و مشکل تولید شرکت‌های خودروساز، گفت: برخی مسئولان دولتی دلیل این مسئله را تشکیل کمپین‌های تحریم خرید خودروهای داخلی عنوان می کنند اما باید به آنها گفت که دلیل این مسئله انتظاراتی است که دولت برای مشتریان بازار خودرو ایجاد کرده است.

عباسپور تصریح کرد: دولت این موضوع را مطرح کرد که بعد از توافق هسته‌ای در حوزه‌های مختلف از جمله خودرو شاهد کاهش قیمت تمام شده، افزایش کیفیت و سرمایه‌گذاری خارجی خواهیم بود، در نتیجه این انتظار در مردم ایجاد شد که بتوانند خودروهای با کیفیت بالا و قیمت پایین بخرند.

وی افزود: به این ترتیب مردم برای خرید خودروهای بهتر منتظر ماندند و در انتظار عملی شدن وعده‌های دولت برای کاهش قیمت و افزایش کیفیت هستند.

عباسپور با بیان اینکه در این شرایط، خودروسازان نیز محصول باکیفیت به مردم ارائه نمی‌کنند‌‌، گفت:‌ این مسائل باعث تشدید رکود در بازار خودرو شده است.

عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به طلب شرکت‌های قطعه‌ساز از خودروسازان، گفت: بدهی خودروسازان به تولید‌کنندگان قطعه رقم بزرگی است ولی قطعه‌سازان از ترس اینکه در بازار انحصاری خودرو با مشکل تولید و عدم سفارش خودروسازان روبه‌رو شوند،‌ موضوع طلبشان از شرکت‌های خودروساز را به صورت جدی مطرح نمی‌کنند.

وی همچنین با اشاره به مطرح شدن بحث‌هایی در مورد احتمال افزایش تعرفه واردات خودرو، گفت: حمایت از تولیدات داخل ضروری است اما این حمایت نباید طوری باشد که باعث سوء استفاده تولید‌کنندگان شود.


نگاهی به یک کتاب فاخر/
آیت‌الله خامنه‌ای بعدها گفته بودند: «کار بسیار خوبی است و نگاه درستی به عاشورا دارد و جذابیت داستانی دارد. دو صفحه از کتاب را که خواندم، احساس کردم داستان جذابی دارد و ادامه دادم. هر کسی می‌خواهد فتنه‌ 88 را بشناسد، این کتاب را بخواند.
سرویس دین مشرق- آغاز مطرح شدن کتاب به نقل قولی از رهبر انقلاب باز می‌گشت که از آن تمجید کرده بودند: «هر کسی می‌خواهد فتنه‌ 88 را بشناسد، این کتاب را بخواند.» البته این تنها اظهار نظر ایشان نبود. سیدمهدی شجاعی هم به نویسنده گفته بود که تعدادی از کتب متون فاخر نیستان را در جلسه‌ای به رهبری اهدا کرده است. آیت‌الله خامنه‌ای بعدها به سیدمهدی شجاعی گفته بودند: «کار بسیار خوبی است و نگاه درستی به عاشورا دارد و جذابیت داستانی دارد. دو صفحه از کتاب را که خواندم، احساس کردم داستان جذابی دارد و ادامه دادم.» نامیرا شرح تذبذب و برزخ میان حق و باطل است. داستان تردید فردی که میان همراهی یا عدم همراهی با امام حسین(ع) در کربلا، مردد مانده است. داستان نامیرا کاملا تخیلی است با این حال شخصیت‌های آن واقعی هستند ولی در یک بستر تخیلی رفتار می‌کنند. نامیرا به قلم صادق کرمیار و در 36 صفحه منشر شده است.

«نامیرا» داستانی شخصیت‌محور است؛ رمانی با خرده روایت‌هایی از تغییر روش، هدف، آرزو و عاقبت آدم‌ها. این روزگار است که آدم‌ها را در محک انتخاب شدن و انتخاب کردن می‌گذارد و نویسنده‌ نامیرا فقط تصویرساز صادق این رویدادهاست. نویسنده‌، کتاب را به سبک رمان‌های کلاسیک با شروعی آرام آغاز می‌کند، تصویرسازی می‌کند، شخصیت‌ها را یک‌به‌یک وارد داستان می‌کند، آن‌ها را معرفی می‌کند و با داستان پیش می‌برد. «نامیرا» اسیر اختلاف روایت‌های تاریخی نشده و البته از عقبه‌ تحقیقی درستی بهره برده است. این کتاب را صادق کرمیار نوشته است.
 نوشتن داستانی که مخاطب، آخرش را می‌داند کار آسانی نیست. و اینجاست که کرمیار با نگاه درست به عاشورا و استفاده از عنصر «رمانس» به خوبی بهره‌گرفته است.

کتابی تخیلی که بارها رهبری از آن تمجید کرده است

بیش از هر چیز اسم کتاب است که خواننده را مشغول می‌کند؛ ابتدا به ذهن می‌رسد «نامیرا» فقط اسمی هنری است که برای جلب مخاطب انتخاب شده و یا ناشر و نویسنده خواسته‌اند ابهام داستان را زیاد کنند. اما کتاب را که تا انتها بخوانی معلوم می‌شود «نامیرا» ریشه در مفهوم «کل یوم‌ عاشورا و کل ارض کربلا» دارد. مفهومی که می‌گوید پهنه‌ی سرزمین کربلا به اندازه‌ی کل زمین وسعت پیدا کرده و عاشورا همیشه نامیراست.

«نامیرا» داستانی شخصیت‌محور است؛ رمانی با خرده‌روایت‌هایی از تغییر روش، هدف، آرزو و عاقبت آدم‌ها. این روزگار است که آدم‌ها را در محک انتخاب شدن و انتخاب کردن می‌گذارد و نویسنده‌ی نامیرا فقط تصویرساز صادق این رویدادهاست. نویسنده‌ی کتاب را به سبک رمان‌های کلاسیک با شروعی آرام آغاز می‌کند، تصویرسازی می‌کند، شخصیت‌ها را یک به یک وارد داستان می‌کند، آن‌ها را معرفی می‌کند و با داستان پیش می‌برد. «نامیرا» اسیر اختلاف روایت‌های تاریخی نشده و البته از عقبه‌ی تحقیقی درستی بهره برده است.

نوشتن داستانی که مخاطب، آخرش را می‌داند کار آسانی نیست. و اینجاست که کرمیار با نگاه درست به عاشورا و استفاده از عنصر «رمانس» به خوبی بهره‌گرفته است. دریغ جدی اینجاست که ای کاش سریال «مختارنامه» را بعد از خواندن «نامیرا» می‌دیدیم تا باورمان شود در کوفه‌ای که ۱۸هزار نامه برای امام حسین علیه‌السلام ارسال می‌شود چطور یکباره ورق بر می‌‌گردد و آدم‌هایی که تا دیروز مشتاق استقبال از پسر پیامبر و علی علیهماالسلام بودند، ناگهان با زرق و برق سکه‌های پسر مرجانه پشت او را خالی کردند، سفیرش را ‌کشتند و بزرگان کوفه ناگهان یار قدیمی ابن‌زیاد شدند؟

آن وقت بود که می‌فهمیدیم که عمرو بن‌حجاج -از سردرمداران دعوت امام به کوفه- که سعی می‌کرد سپاهی برای امام تهیه کند، چگونه با یک جلسه نشست و برخاست با والی خناس کوفه یک شبه از دوست به دشمن تبدیل می‌شود و سعی و همتش را بر این می‌گذارد که مقابل یاران امام حتی اگر دختر و دامادش باشند، بایستد؟

در «نامیرا» است که می‌فهمی بخشی از انبوه مردمی که به امام نامه نوشتند حضور امام را برای منافع شخصی خود می‌خواستند. امضاها به خاطر درد دین نبود بلکه برای طایفه‌ای سؤال این بود که چرا معاویه شام را برتر از کوفه دانسته است. وقتی که ابن‌زیاد سر کیسه را شل کرد و از بیت‌المال کیسه‌های طلا بخشید، دیگر آمدن امام فایده‌ای برای این قوم نداشت. قصور معاویه را یزید جبران کرده بود، شاید اگر امام می‌آمد به کوفه و زعامت قوم را برعهده می‌گرفت اینان باز هم مخالفت می‌کردند. هرچند ابن‌زیاد هلاکشان کرد و دستشان را به خون پسر  پیامبر آلوده کرد.


مداحی با شعرهای استخوان‌دار؛
حاج رضا مهاجرانی (بلبل شرق تهران) سال‌های آخر عمر، دست‌به‌عصا و آرام به گوشه‌ای خزیده بود و خسته و شكسته، چشم‌به‌راه كسی بود كه زنگ خانه‌اش را بفشارد یا گوشی تلفن را بردارد و به او زنگی بزند. می‌گفت: «شب‌های محرّم اگر كسی در خانه باشد، مرا به جایی خواهد برد و اگر نباشد باید تنها بنشینم و رادیو گوش بدهم.»
حسینیه مشرق ـ زنگ تلفن به دومی نمی‌رسید كه گوشی را برمی‌داشت. مهم نبود کی باشد. هركه بود، شماره خانه بلبلی را گرفته بود كه از 11 سال پیش در كنج قفس تنهایی، روزگار می‌گذراند و هر روز به شنیدن صدای خود از دستگاه ضبط صوت، دل خوش كرده بود.

روزگاری بود پیرمرد! برای شنیدن صدایت در فلان مجلس روضه، سرودست می‌شكستیم و حالا، پس از چندسال خانه‌نشینی، راهی دیار ابدی شدی. یادش بخیر! امید داشتی به این‌كه روزی دوباره روی پاها بایستی، اشعار صابر و باباطاهر را با لهجه مخصوص همدانی بخوانی و یك منبر تمام عیار تحویل بدهی. می‌گفتی: «دعا كنید دوباره راه بروم.» البته که 74 سالگی برای احیای زندگی عاشقانه یك ذاكر اهل بیت (ع) دیر نبود و تو سرشار از امید بودی؛ سرشار از آرزوهای منطقی. انگار قرار بود روزی از آن بستر ملال‌آور برمی‌خیزیدی، عصاها را كنار می‌گذاشتی و می‌نشستی پشت فرمان؛ به نیت آن‌كه خودت را به هیئت تابعین آل‌ محمد (ص) برسانی و همه را به شنیدن روضه جانسوز «وداع»، همان كه پدرت هم دوست می‌داشت، مهمان كنی. حیف که نشد!

یكی از شب‌های هفته دوم ماه مبارك رمضان 10 سال قبل، وقتی حاج رضا مهاجرانی را با ویلچر، پشت میكروفون بردند، به همكارانش در مسجد حاج ابوالفتح گفت، 60 سال است كه نوكری می‌كند. لابد او می‌خواست شكوه ظریفی را مطرح كند و بگوید كه بعد از این همه سال، چنین تقدیری برای او روا نیست، اما وقتی یك شب بعد، او را در خانه‌اش در شرق تهران ملاقات كردم، با تبسمی بر لب، سعی می‌كرد بر قله افتخارات گذشته‌ بایستد و چیزی از رنجش خاطرش نگوید؛ چه امیدها داشت؛ امید به این‌که روزی آن عصای گوشه اتاق را به كناری بیندازد، تخت چوبی را فراموش كند و روی پاهای خودش سری به حیاط دلباز خانه‌ای بزند.

پیر غلام

عکس‌ها از سعید کیایی

فرزند پرافتخار میرزاحسین

شناسنامه رضا مهاجرانی می‌گفت كه او 83 را شیرین دارد، اما خودش و فرزند ارشدش می‌گفتند كه شناسنامه‌اش دو سال بزرگ‌تر است. حتما برای این‌كه دو سال زودتر به سربازی برود و سروسامان بگیرد. عدد عمر، چه اهمیتی داشت؟ مهم، امیدی بود كه مهاجرانی به زندگی آینده‌اش داشت و گمان می‌كرد كه روزی خواهد برخاست و دوباره پشت رول آن بنز قدیمی خواهد نشست. مهم این بود كه مداح سرشناس سیدالشهداء (ع) حافظه خوبی داشت كه می‌توانست او را در یادآوری كودكی‌هایش یاری كند: «هشت ساله بودم كه در همدان، وقتی پدرم به مجالس اهل بیت (ع) می‌رفت، جلوی پایش فانوس می‌گرفتم. او با اسب رفت و آمد می‌كرد و شب‌ها به دلیل تاریكی هوا، پیاده به روضه‌هایش می‌رفت. بنابراین، وقتی هر دو پیاده بودیم، من فانوس‌گیر راه پدر بودم و در مجالس او، بعد از اینكه به كربلا گریز می‌زد، با اشاره‌ خودش، چند خط می‌خواندم. در واقع، مداحی را با خود او آموختم.»

آقا میرزاحسین مهاجرانی، از شاگردان آخوند ملاعلی معصومی همدانی و از مداحان سرشناس ابتدای سده 13 همدان است. فرزند سوم او درباره اوج شهرت پدر می‌گفت: «او در ایام محرم، پنج مجلس در روستاها و دهات اطراف همدان قبول می‌كرد. اول از همه، «حیدره»ای‌ها برایش به همدان اسب می‌فرستادند تا به روستایشان برود. از آنجا با اسب سواری «جورقانی‌ها» به آنجا می‌رفت و بعد از اینكه مجلس آنها را اداره كرد، اسبی از «ده پیاز» می‌آوردند و او را به آنجا می‌بردند. بعدش، یك روستای دیگر بود و از آنجا به «حصار» می‌رسید. حصار هم كه نزدیك همدان بود و از آنجا به خانه برمی‌گشت. پدرم، مرحوم میرزاحسین با آیت‌الله حسین نوری همدانی، از مراجع تقلید امروزی هم‌درس بود و در همدان اسم و رسمی داشت.»عضو مجمع نمایندگان مازندران از سفر قریب الوقوع رئیس قوه قضاییه در قالب سفری استانی به مازندران خبر داد.
به گزارش مشرق، سید رمضان شجاعی عضو مجمع نمایندگان مازندران، اظهار داشت: آیت‌الله آملی‌لاریجانی اواسط هفته آینده در قالب سفری دو روزه به زادگاهش مازندران سفر خواهد کرد.

وی افزود: این سفر در قالب سفری استانی از سوی رئیس قوه قضاییه صورت می‌گیرد و اعضای شورای عالی قضایی نیز رئیس قوه قضاییه را در این سفر همراهی می‌کنند.

عضو مجمع نمایندگان مازندران از برگزاری دیدار مردمی رئیس قوه قضاییه با مردم مرکز استان در ساری خبر داد و تصریح کرد: آیت الله آملی لاریجانی در این سفر دیدارهایی با قضات، اعضای شورای اداری و تامین استان و نخبگان مازندران خواهند داشت.


لاریجانی اعلام کرد ؛

پیدا شدن ردی از رکن آبادی

لاریجانی در مورد وضعیت رکن‌آبادی سفیر سابق ایران در لبنان نیز گفت: آقای رکن‌آبادی را به بیمارستان منتقل کردند که عربستان این موضوع را رد کرد، البته ردی از آقای‌رکن آبادی پیدا شده است.
پیدا شدن ردی از رکن آبادی اتاق خبر 24

علی لاریجانی ظهر امروز (جمعه 8 آبان) با حضور در منزل آیت‌الله مؤیدی قمی مفسر قرآن و استاد اخلاق که در فاجعه تاسف‌بار منا جان خود را از دست داده است، با خانواده ایشان دیدار کرد و درگذشت این عالم برجسته را تسلیت گفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی برای آن فقیه عالیقدر طلب مغفرت و رحمت و برای خانواده ایشان طلب صبر کرد.

 لاریجانی در این دیدار با اشاره به ابعاد فاجعه بزرگ منا، گفت: این حادثه ضایعه‌ای برای کشور بود و برای تعیین سرنوشت مفقودین در حال پیگیری هستیم تا تعیین تکلیف شود.

وی افزود: سعودی‌ها تعدادی از جانباختگان منا را دفن کردند و برای شناسایی مفقودین، در حال انگشت‌نگاری هستیم.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه عربستان در ایجاد این حادثه، مقصر است و بعد از آن نیز بسیاربد عمل کرد، بیان داشت: باید برای کشف حقیقت مسیر را طی کنیم تا به نتیجه برسیم.

 لاریجانی در مورد وضعیت رکن‌آبادی سفیر سابق ایران در لبنان نیز گفت: آقای رکن‌آبادی را به بیمارستان منتقل کردند که عربستان این موضوع را رد کرد، البته ردی از آقای‌رکن آبادی پیدا شده است.

وی با تاکید بر اینکه عربستان رفتاری غیرمعقول در موضوع حادثه منا داشت، اضافه کرد: دولت عربستان می‌توانست این حادثه را مدیریت و ساماندهی کند که در این صورت تعداد جانباختگان بسیار کمتر می‌شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سعودی‌ها تا همین چند روز پیش تعداد کشته‌ها را حدود 700 نفر اعلام می‌کردند که معلوم شد بیش از 7 هزار نفر جان خود را از دست دادند.

وی با تاکید بر اینکه در سطح دنیا، حادثه این‌چنینی سابقه نداشته است، اظهار کرد: عربستان به دنبال سرپوش گذاشتن بر این فاجعه است.

 لاریجانی با اشاره به تشکیل کمیته حقیقت‌یاب، گفت: از طریق این کمیته در حال پیگیری هستیم و همچنین از طریق بین‌المجالس کشورهای اسلامی، سازمان ملل متحد و ... هم دنبال می‌کنیم تا ابعاد حادثه مشخص شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنوز ابعاد این فاجعه برای دیگر کشورها روشن نشده است، ادامه داد: وقتی موضوع و تعداد کشته‌ها را به پوتین رئیس جمهور روسیه بیان کردم خیلی تعجب کرد و نمی‌دانست ابعاد این فاجعه به این بزرگی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار با بیان اینکه فاجعه منا حادثه‌ای استثنایی و عجیب  است، گفت: شنیدیم که 1500 نفر از کشته‌ها مربوط به کشور عربستان است، اما تاکنون در دنیا به صورت رسمی تعداد کشته‌ها اعلام نشده است.


سفر آقای نوبخت به مناطق سیل زدهادامه مطلب

برچسب ها: سیل، دربی، کیروش، لاریجانی، قوه قضاییه،  
دنبالک ها: کتاب نامیرا،  
نوشته شده در تاریخ جمعه 8 آبان 1394 توسط aj mn
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  

  • paper | فیس چت | کانون زبان انگلیسی