تبلیغات
جهان یکه نگار - اخبار پزشکی سلامت2

جهان یکه نگار
 

bahar22

كد پرواز پرندگان

کد خبر: ۵۱۶۸۹۳
تا5
رئیس انجمن اورولوژی آسیا گفت: عفونت‌های ادراری از شایع‌ترین بیماری‌های دستگاه کلیوی و مثانه است.

به گزارش فارس، سید جلیل حسینی درباره شایع‌ترین بیماری‌های دستگاه کلیوی و مثانه گفت: عفونت‌های ادراری جزو شایع‌ترین بیماری‌های سیستم ادراری است. از دیگر بیماری‌های شایع می‌توان به سنگ کلیه و در کنار آن بیماری‌های مربوط به مثانه، مجاری ادراری و دستگاه تناسلی در مردان به‌خصوص پروستات اشاره کرد.

حسینی با اشاره به ثبت آمار مرگ‌ومیرهای ناشی از ابتلا به سرطان در ایران گفت: بر اساس آمار موجود، سرطان پروستات، دومین و سرطان مثانه چهارمین علت فوت ناشی از سرطان در مردان است.

وی گفت: علامت اولیه بروز سرطان پروستات در مردان اختلالات ادراری است که به علت شیوع فراوان این اختلال در بین مردان در سنین بالا، مورد کم‌توجهی قرار می‌گیرد. این در حالی است که تشخیص اولیه این سرطان با یک تست بسیار ساده قابل انجام و در صورت ابتلا در مراحل اولیه قابل‌درمان است.

وی بابیان این مطلب که ابتلا به سرطان مثانه شروعی بدون علامت دارد، گفت: در برخی از بیماری‌ها مانند سنگ کلیه چون فرد دردی مانند درد زایمان را تجربه می‌کند سریع به پزشک مراجعه می‌کند درصورتی‌که تغییر رنگ در ادرار را که تنها علامت اولیه تومور مثانه است را جدی نمی‌گیرد. این در حالی است که این سرطان با تشخیص زودهنگام کاملاً قابل‌درمان و کنترل است ولی زمانی که بیمار با علامت خونریزی شدید در ادرار نزد پزشک متخصص مراجعه می‌کند، بیماری در مرحله پیشرفته قرار دارد.


شایع‌ترین عوامل ناباروری در مردان

رئیس مرکز تحقیقات بهداشت باروری دانشگاه شهید بهشتی دربیان شیوع ناباروری افزود: ناباروری بین زوجین در حدود 15 تا 20 است که علت 50 درصد از آن‌ها مربوط به مردان است. عفونت‌های ادراری، واریکوسل، کشیدن سیگار و بیماری‌های ژنتیک از جمله شایع‌ترین عوامل ناباروری در مردان است.

این متخصص و جراح کلیه درباره نقش والدین در پیشگیری از بروز برخی ناباروری‌ها گفت: ارگان نطفه ساز یک درصد از نوزادان پسر در بدو تولد به‌صورت مادرزادی داخل بدن قرار دارد که چنانچه چنین اختلالی در نوزاد دیده شد، باید با مراجعه به جراح کلیه تحت عمل جراحی قرار گیرد و به‌این‌ترتیب از بروز ناباروری به‌این‌علت در آینده پیشگیری شود. متأسفانه در مراکز ناباروری، شاهد ناباروری‌هایی با این علت در مردان بالغ هستیم که اگر در بدو تولد مورد معاینه و بررسی قرار می‌گرفتند با چنین مشکلی در بزرگسالی روبه‌رو نمی‌شدند. علاوه بر این احتمال ابتلا به سرطان در این افراد چندین برابر است.

وی در پایان درباره حفظ سلامت دستگاه ادراری توصیه نمود: راحت‌ترین و ساده‌ترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های کلیوی مصرف مناسب میزان مایعات در فصول مختلف سال است. میزان مایعات مصرفی به‌طورکلی باید به‌گونه‌ای باشد که حجم ادراری که از بدن دفع می‌شود روزانه در حدود 5/1 تا 2 لیتر باشد. بر این اساس مصرف حداقل 10 تا 12 لیوان مایعات در روز توصیه می‌شود و این میزان با افزایش تعریق بدن در هوای گرم باید افزایش یابد.


کارشناسان مصرف بیش از حد آدامس را سبب ساخته شدن اسید در معده و در طول زمان بروز تحریک در دیواره معده و سرانجام ابتلا به زخم معده یا حتی سرطان در افراد می‌دانند.
با توت فرنگی دندانهایتان را بلیچینگ کنیدیکی از میوه‌های بوته‌ای با خواص درمانی منحصر بفرد می‌تواند تمامی لکه های ناشی از نوشیدنی‌ها، مواد غذایی و رنگی مختلف را از سطح دندان‌ها پاک کند و دندان‌هایی فوق درخشان با لثه‌هایی سالم برای فرد به وجود آورد.

کارشناسان به افراد توصیه می‌کنند برای داشتن دندا‌ن‌هایی سالم از میوه توت فرنگی به عنوان مسواک استفاده کنند و آن را به صورت عمودی از بالا به پایین و برعکس بر روی دندان‌های خود بکشند.

همچنین استفاده از جوش شیرین و شستشوی دهان با این ماده نیز می‌تواند سبب سفیدی و حفظ سلامت دندان‌ها شود.

گفتنی است، در عین حال کارشناسان هشدار می‌دهند افراد تنها از جویدن آدامس پس از مصرف غذا و تنها به مدت 10 دقیقه استفاده کنند زیرا جویدن آدامس در هنگام گرسنگی و یا جویدن بیش از 10 دقیقه می‌تواند به شدت بر سلامت دهان و دندان، فک و دستگاه گوارش اثر منفی بگذارد.

پشکان در عین حال به افراد توصیه می‌کنند از مسواک زدن سریع دندان‌های خود اجتناب کنند و در عوض مسواک را به صورت حرکت دایره‌ای و ملایم به دندان های خود کشیده و حتما لثه‌های خود را ماساژ دهند.

کارشناسان برای نتیجه بخشی بهتر مسواک زدن توصیه می‌کنند افراد محیط دهان و دندان خود را به 4 بخش تقسیم کنند و با در نظر گرفتن سطح بیرونی و داخلی دندان‌ها به نظافت آنها بپردازند.

کارشناسان مصرف بیش از حد آدامس را سبب ساخته شدن اسید در معده و در طول زمان بروز تحریک در دیواره معده و سرانجام ابتلا به زخم معده یا حتی سرطان در افراد می‌دانند.
خاصیت توت فرنگی

تمیز کردن دندان توسط جوش شیرین می تواند از طریق آغشته کردن یک تکه پنیر به جوش شیرین محلول با آب و سایش آن به دندان‌ها صورت گیرد.

جوش شیرین می‌تواند سبب پاک کردن لکه‌های نوشیدنی هایی چون قهوه، چای و همینطور سیاهی ناشی از استعمال سیگار شود.

کارشناسان وجود اسید آسلوربیک اسید ملایم پاک کننده محیط دندان و ایجاد درخشندگی در دندان در توت فرنگی را اصلی‌ترین عامل برای مفید بودن خوردن توت فرنگی می‌دانند.

پزشکان همچنین به افراد توصیه می‌کنند به جای مسواک زدن پس از خوردن صبحانه قبل از خوردن صبحانه مسواک بزنند زیرا پس از خوردن صبحانه به دلیل وجود مواد اسیدی در مواد غذایی سطح مینای دندان استحکام خود را تا حد زیادی از دست می‌دهد و مسواک زدن می‌تواند سبب آسیب به دندان دراین حالت شود.

هنگام خوردن مواد قندی باکتری‌های زیاد در سطح دهان تولید می‌شوند که منجر به ساخت اسید بیشتر و تخریب مینای دندان می‌شود.

کارشناسان در نهایت به افراد توصیه می کنند، مسواک زدن باید آخرین اقدام آنها قبل از خواب باشد و نباید پس از مسواک شب دوباره مواد غذایی مصرف کنند زیرا در این حالت اثر محافظتی مسواک عملا بی‌اثر می‌شود.


سندروم پای بی‌قرار چیست؟


سندروم پای بی‌قرار با علائمی به ویژه در اندام‌های تحتانی همراه است و رعایت بهداشت خواب، پرهیز از استرس و مصرف برخی داروها به ویژه در شب می‌تواند این اختلال را کنترل کند.

به گزارش فارس: مسعود مهرپور در پاسخ به سؤال یکی از شهروندان درباره بی‌حسی و بی‌قراری پاهایش به ویژه در شب، اظهار داشت: احساس بی‌قراری می‌تواند ناشی از سندرم پای بی‌قرار باشد معمولاً این حالت در شب اتفاق می‌افتد و فرد مبتلا احساس می‌کند که وسیله ای زیر پوست او راه می‌رود این حالت موجب می‌شود تا فرد پای خود را تکان دهد یا مجبور شود برای خلاصی از این حالت حرکت کند.

 
* تشخیص و علائم سندروم پای بیقرار
 
این متخصص مغز و اعصاب گفت: برای تشخیص سندرم پای بی‌قرار ابتدا باید سایر اختلالات را افتراق دهیم. فردی که به بیماری قند مبتلا است ممکن است دچار احساس بی‌قراری در پاها شود در صورتی که این احساس بر اثر بیماری قند نباشد می‌توان تشخیص سندروم پای بی‌قرار داد.
 
مهرپور گزگز، مورمور و خواب رفتگی به ویژه در اندام‌های تحتانی را علایم مبتلایان به سندرم پای بی‌قرار عنوان کرد و افزود: رعایت بهداشت خواب نقش مهمی در کاهش ابتلا به سندروم پای بی‌قرار دارد بر این اساس هر فرد باید محل خواب ثابتی داشته باشد تا بدن به صورت فیزیولوژیک به آن عادت کند و با ورود به آن اتاق آماده استراحت شود. همچنین آرام و تاریک بودن می‌تواند به بهداشت خواب کمک کند. از طرفی توصیه می‌شود افراد ساعات مشخصی را برای خواب انتخاب کنند و از مصرف مواد محرک مانند قهوه بپرهیزند.
 
دبیر انجمن سکته مغزی تصریح کرد: مصرف برخی داروها مانند ضدافسردگی‌ها به ویژه در شب می‌تواند منجر به بروز و تشدید علایم سندروم پای بی‌قرار شود که توصیه می‌شود با هماهنگی پزشک مصرف این داروها را به زمان دیگری از روز موکول کرد.
 
* استرس موجب شدت سندروم پای بیقرار می‌شود
 
وی ادامه داد: فشار روانی یکی دیگر از علل ابتلا به سندروم پای بی‌قرار است که در صورت عدم مدیریت آن می‌تواند وضعیت درد را شدت بخشد.
 
این متخصص مغز و اعصاب خاطرنشان کرد: اگر سندروم پای بی‌قرار با رعایت بهداشت خواب و مدیریت استرس درمان نشود فرد باید تحت درمان دارویی قرار گیرد.


ترفند ساده برای پیشگیری از خشک شدن دهان

تغذیه > توصیه‌ها و آداب - همشهری آنلاین:
یکی از اولین و مهم‌ترین عوامل خشکی دهان عدم مصرف مایعات کافی است. در واقع اگر جزو افرادی هستید که دهانتان خشک می‌شود از خودتان سوال کنید روزانه چقدر مایعات مصرف می‌کنید.

به طور متوسط از هر 5 نفر یک تن از خشکی دهان رنج می‌برد. در اکثر موارد افراد از کبره بستن دهان، سوزش زبان و خشکی و سوزش گل