تبلیغات
جهان یکه نگار - اخبار پزشکی سلامت2

جهان یکه نگار
 

bahar22

كد پرواز پرندگان

کد خبر: ۵۱۶۸۹۳
تا5
رئیس انجمن اورولوژی آسیا گفت: عفونت‌های ادراری از شایع‌ترین بیماری‌های دستگاه کلیوی و مثانه است.

به گزارش فارس، سید جلیل حسینی درباره شایع‌ترین بیماری‌های دستگاه کلیوی و مثانه گفت: عفونت‌های ادراری جزو شایع‌ترین بیماری‌های سیستم ادراری است. از دیگر بیماری‌های شایع می‌توان به سنگ کلیه و در کنار آن بیماری‌های مربوط به مثانه، مجاری ادراری و دستگاه تناسلی در مردان به‌خصوص پروستات اشاره کرد.

حسینی با اشاره به ثبت آمار مرگ‌ومیرهای ناشی از ابتلا به سرطان در ایران گفت: بر اساس آمار موجود، سرطان پروستات، دومین و سرطان مثانه چهارمین علت فوت ناشی از سرطان در مردان است.

وی گفت: علامت اولیه بروز سرطان پروستات در مردان اختلالات ادراری است که به علت شیوع فراوان این اختلال در بین مردان در سنین بالا، مورد کم‌توجهی قرار می‌گیرد. این در حالی است که تشخیص اولیه این سرطان با یک تست بسیار ساده قابل انجام و در صورت ابتلا در مراحل اولیه قابل‌درمان است.

وی بابیان این مطلب که ابتلا به سرطان مثانه شروعی بدون علامت دارد، گفت: در برخی از بیماری‌ها مانند سنگ کلیه چون فرد دردی مانند درد زایمان را تجربه می‌کند سریع به پزشک مراجعه می‌کند درصورتی‌که تغییر رنگ در ادرار را که تنها علامت اولیه تومور مثانه است را جدی نمی‌گیرد. این در حالی است که این سرطان با تشخیص زودهنگام کاملاً قابل‌درمان و کنترل است ولی زمانی که بیمار با علامت خونریزی شدید در ادرار نزد پزشک متخصص مراجعه می‌کند، بیماری در مرحله پیشرفته قرار دارد.


شایع‌ترین عوامل ناباروری در مردان

رئیس مرکز تحقیقات بهداشت باروری دانشگاه شهید بهشتی دربیان شیوع ناباروری افزود: ناباروری بین زوجین در حدود 15 تا 20 است که علت 50 درصد از آن‌ها مربوط به مردان است. عفونت‌های ادراری، واریکوسل، کشیدن سیگار و بیماری‌های ژنتیک از جمله شایع‌ترین عوامل ناباروری در مردان است.

این متخصص و جراح کلیه درباره نقش والدین در پیشگیری از بروز برخی ناباروری‌ها گفت: ارگان نطفه ساز یک درصد از نوزادان پسر در بدو تولد به‌صورت مادرزادی داخل بدن قرار دارد که چنانچه چنین اختلالی در نوزاد دیده شد، باید با مراجعه به جراح کلیه تحت عمل جراحی قرار گیرد و به‌این‌ترتیب از بروز ناباروری به‌این‌علت در آینده پیشگیری شود. متأسفانه در مراکز ناباروری، شاهد ناباروری‌هایی با این علت در مردان بالغ هستیم که اگر در بدو تولد مورد معاینه و بررسی قرار می‌گرفتند با چنین مشکلی در بزرگسالی روبه‌رو نمی‌شدند. علاوه بر این احتمال ابتلا به سرطان در این افراد چندین برابر است.

وی در پایان درباره حفظ سلامت دستگاه ادراری توصیه نمود: راحت‌ترین و ساده‌ترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های کلیوی مصرف مناسب میزان مایعات در فصول مختلف سال است. میزان مایعات مصرفی به‌طورکلی باید به‌گونه‌ای باشد که حجم ادراری که از بدن دفع می‌شود روزانه در حدود 5/1 تا 2 لیتر باشد. بر این اساس مصرف حداقل 10 تا 12 لیوان مایعات در روز توصیه می‌شود و این میزان با افزایش تعریق بدن در هوای گرم باید افزایش یابد.


کارشناسان مصرف بیش از حد آدامس را سبب ساخته شدن اسید در معده و در طول زمان بروز تحریک در دیواره معده و سرانجام ابتلا به زخم معده یا حتی سرطان در افراد می‌دانند.
با توت فرنگی دندانهایتان را بلیچینگ کنیدیکی از میوه‌های بوته‌ای با خواص درمانی منحصر بفرد می‌تواند تمامی لکه های ناشی از نوشیدنی‌ها، مواد غذایی و رنگی مختلف را از سطح دندان‌ها پاک کند و دندان‌هایی فوق درخشان با لثه‌هایی سالم برای فرد به وجود آورد.

کارشناسان به افراد توصیه می‌کنند برای داشتن دندا‌ن‌هایی سالم از میوه توت فرنگی به عنوان مسواک استفاده کنند و آن را به صورت عمودی از بالا به پایین و برعکس بر روی دندان‌های خود بکشند.

همچنین استفاده از جوش شیرین و شستشوی دهان با این ماده نیز می‌تواند سبب سفیدی و حفظ سلامت دندان‌ها شود.

گفتنی است، در عین حال کارشناسان هشدار می‌دهند افراد تنها از جویدن آدامس پس از مصرف غذا و تنها به مدت 10 دقیقه استفاده کنند زیرا جویدن آدامس در هنگام گرسنگی و یا جویدن بیش از 10 دقیقه می‌تواند به شدت بر سلامت دهان و دندان، فک و دستگاه گوارش اثر منفی بگذارد.

پشکان در عین حال به افراد توصیه می‌کنند از مسواک زدن سریع دندان‌های خود اجتناب کنند و در عوض مسواک را به صورت حرکت دایره‌ای و ملایم به دندان های خود کشیده و حتما لثه‌های خود را ماساژ دهند.

کارشناسان برای نتیجه بخشی بهتر مسواک زدن توصیه می‌کنند افراد محیط دهان و دندان خود را به 4 بخش تقسیم کنند و با در نظر گرفتن سطح بیرونی و داخلی دندان‌ها به نظافت آنها بپردازند.

کارشناسان مصرف بیش از حد آدامس را سبب ساخته شدن اسید در معده و در طول زمان بروز تحریک در دیواره معده و سرانجام ابتلا به زخم معده یا حتی سرطان در افراد می‌دانند.
خاصیت توت فرنگی

تمیز کردن دندان توسط جوش شیرین می تواند از طریق آغشته کردن یک تکه پنیر به جوش شیرین محلول با آب و سایش آن به دندان‌ها صورت گیرد.

جوش شیرین می‌تواند سبب پاک کردن لکه‌های نوشیدنی هایی چون قهوه، چای و همینطور سیاهی ناشی از استعمال سیگار شود.

کارشناسان وجود اسید آسلوربیک اسید ملایم پاک کننده محیط دندان و ایجاد درخشندگی در دندان در توت فرنگی را اصلی‌ترین عامل برای مفید بودن خوردن توت فرنگی می‌دانند.

پزشکان همچنین به افراد توصیه می‌کنند به جای مسواک زدن پس از خوردن صبحانه قبل از خوردن صبحانه مسواک بزنند زیرا پس از خوردن صبحانه به دلیل وجود مواد اسیدی در مواد غذایی سطح مینای دندان استحکام خود را تا حد زیادی از دست می‌دهد و مسواک زدن می‌تواند سبب آسیب به دندان دراین حالت شود.

هنگام خوردن مواد قندی باکتری‌های زیاد در سطح دهان تولید می‌شوند که منجر به ساخت اسید بیشتر و تخریب مینای دندان می‌شود.

کارشناسان در نهایت به افراد توصیه می کنند، مسواک زدن باید آخرین اقدام آنها قبل از خواب باشد و نباید پس از مسواک شب دوباره مواد غذایی مصرف کنند زیرا در این حالت اثر محافظتی مسواک عملا بی‌اثر می‌شود.


سندروم پای بی‌قرار چیست؟


سندروم پای بی‌قرار با علائمی به ویژه در اندام‌های تحتانی همراه است و رعایت بهداشت خواب، پرهیز از استرس و مصرف برخی داروها به ویژه در شب می‌تواند این اختلال را کنترل کند.

به گزارش فارس: مسعود مهرپور در پاسخ به سؤال یکی از شهروندان درباره بی‌حسی و بی‌قراری پاهایش به ویژه در شب، اظهار داشت: احساس بی‌قراری می‌تواند ناشی از سندرم پای بی‌قرار باشد معمولاً این حالت در شب اتفاق می‌افتد و فرد مبتلا احساس می‌کند که وسیله ای زیر پوست او راه می‌رود این حالت موجب می‌شود تا فرد پای خود را تکان دهد یا مجبور شود برای خلاصی از این حالت حرکت کند.

 
* تشخیص و علائم سندروم پای بیقرار
 
این متخصص مغز و اعصاب گفت: برای تشخیص سندرم پای بی‌قرار ابتدا باید سایر اختلالات را افتراق دهیم. فردی که به بیماری قند مبتلا است ممکن است دچار احساس بی‌قراری در پاها شود در صورتی که این احساس بر اثر بیماری قند نباشد می‌توان تشخیص سندروم پای بی‌قرار داد.
 
مهرپور گزگز، مورمور و خواب رفتگی به ویژه در اندام‌های تحتانی را علایم مبتلایان به سندرم پای بی‌قرار عنوان کرد و افزود: رعایت بهداشت خواب نقش مهمی در کاهش ابتلا به سندروم پای بی‌قرار دارد بر این اساس هر فرد باید محل خواب ثابتی داشته باشد تا بدن به صورت فیزیولوژیک به آن عادت کند و با ورود به آن اتاق آماده استراحت شود. همچنین آرام و تاریک بودن می‌تواند به بهداشت خواب کمک کند. از طرفی توصیه می‌شود افراد ساعات مشخصی را برای خواب انتخاب کنند و از مصرف مواد محرک مانند قهوه بپرهیزند.
 
دبیر انجمن سکته مغزی تصریح کرد: مصرف برخی داروها مانند ضدافسردگی‌ها به ویژه در شب می‌تواند منجر به بروز و تشدید علایم سندروم پای بی‌قرار شود که توصیه می‌شود با هماهنگی پزشک مصرف این داروها را به زمان دیگری از روز موکول کرد.
 
* استرس موجب شدت سندروم پای بیقرار می‌شود
 
وی ادامه داد: فشار روانی یکی دیگر از علل ابتلا به سندروم پای بی‌قرار است که در صورت عدم مدیریت آن می‌تواند وضعیت درد را شدت بخشد.
 
این متخصص مغز و اعصاب خاطرنشان کرد: اگر سندروم پای بی‌قرار با رعایت بهداشت خواب و مدیریت استرس درمان نشود فرد باید تحت درمان دارویی قرار گیرد.


ترفند ساده برای پیشگیری از خشک شدن دهان

تغذیه > توصیه‌ها و آداب - همشهری آنلاین:
یکی از اولین و مهم‌ترین عوامل خشکی دهان عدم مصرف مایعات کافی است. در واقع اگر جزو افرادی هستید که دهانتان خشک می‌شود از خودتان سوال کنید روزانه چقدر مایعات مصرف می‌کنید.

به طور متوسط از هر 5 نفر یک تن از خشکی دهان رنج می‌برد. در اکثر موارد افراد از کبره بستن دهان، سوزش زبان و خشکی و سوزش گلو شکایت می‌کنند. در هر حال خشک شدن دهان احساس ناخوشایندی برای فرد ایجاد می‌کند. در این مطلب چند ترفند ساده عنوان می‌کنیم که کمک زیادی به برطرف کردن این حالت آزاردهنده می‌کند.

آب بیشتری بنوشید

یکی از اولین و مهم‌ترین عوامل خشکی دهان عدم مصرف مایعات کافی است. در واقع اگر جزو افرادی هستید که دهانتان خشک می‌شود از خودتان سوال کنید روزانه چقدر مایعات (اعم از آب یا آب‌میوه‌ها و دم‌نوش‌ها و غیره) مصرف می‌کنید. لازم است که روزانه حداقل یک و نیم لیتر آب بنوشید تا بتوانید با مشکل خشکی دهان مقابله کنید. توجه داشته باشید که با گذشت زمان و افزایش سن احساس تشنگی و تولید بزاق کاهش پیدا می‌کند و افراد مسن بیشتر در معرض مشکل خشکی دهان قرار می‌گیرند.

اگر با افزایش مصرف آب مشکل خشکی دهان حل نشود لازم است که به پزشک مراجعه کنید. چون در این صورت پای «گزروستومی» در میان است. در حالت کلی خانم‌های بالای 60 سال بیشتر در معرض گزروستومی (خشکی دهان) قرار می‌گیرند.

این مشکل نوعی ناتوانی ایجاد می‌کند به خاطر اینکه در این خانم‌ها بزاق تولید نشده و آن‌ها نمی‌توانند صحبت کنند، غذا بخورند و دچار افسردگی می‌شوند. علاوه بر این مصرف قرص‌های ضدافسردگی نیز عوارضی دارند که باعث خشکی غدد بزاقی می‌شوند و این افراد وارد یک چرخه‌ی باطل می‌شوند. در واقع خشک شدن بزاق و دهان باعث افسردگی آن‌ها و مصرف قرص‌های ضدافسردگی باعث خشکی بیشتر بزاقشان می‌شود.

مصرف قهوه و برخی مواد غذایی را کاهش دهید

اگر از خشکی دهان رنج می‌برید باید از مصرف هر نوع ماده‌ی غذایی اسیدی، تند و پرادویه و شور و همچنین قهوه بپرهیزید.

می‌پرسید چرا؟ به خاطر اینکه این مواد غذایی باعث ایجاد احساس سوزش در حفره‌ی دهان می‌شوند. در نتیجه مصرف آن‌ها باعث تشدید مشکل خواهد شد. علاوه بر این لازم است که مصرف سیگار را کنار بگذارید. دخانیات باعث خشکی دهان می‌شوند.

از مصرف مواد غذایی خشک کننده‌ی دهان بپرهیزید

حتماً می‌دانید که تمام داروها عوارض جانبی زیادی دارند. برخی داروها باعث خشکی دهان و تشدید مشکل می‌شوند. از بین این داروها می‌توان به داروهای ضدافسردگی، داروهای ضداضطراب، داروهای ضدفشار خون و داروهای ضدآریتمی، قرص خواب‌ها و داروهای ضدتهوع اشاره کرد. علاوه بر این پرتودرمانی نیز باعث خشک شدن زیاد دهان می‌شود.

افرادی که از بیماری‌هایی مانند سندرم شوگرون رنج می‌برند نیز بیشتر در معرض خشک شدن دهان قرار می‌گیرند. این بیماری یک بیماری خودایمنی است که در آن بدن علیه خود آنتی کور ترشح می‌کند که غدد ترشح‌کننده‌ی بزاق و اشک و دیگر ترشحات بدن را نشانه گرفته و خنثی می‌کنند.

اگر تحت درمان با داروهای اشاره شده هستید و از خشکی دهان رنج می‌برید بهتر است با پزشک خود مشورت کرده و از داروهای جایگزین استفاده کنید. بهتر است آزمایشی انجام دهید و عملکرد غدد بزاقتان را مورد بررسی قرار دهید.

از درمان‌های طبیعی استفاده کنید

می‌توانید از روش‌های طبیعی برای مقابله با مشکلتان استفاده کنید. توصیه می‌کنیم با جوش‌شیرین قرقره کنید. این کار باعث کاهش حالت اسیدی حفره‌ی دهان شده و از بروز میکوز (قارچ) پیشگیری می‌کند. توصیه می‌کنیم به مدت چند ماه روزانه دو مرتبه از جوش شیرین به عنوان دهانشویه استفاده کنید. از دهان‌شویه‌های دیگر استفاده نکنید چون باعث اسیدی شدن دهان شده و مشکل را تشدید می‌کنند.

از خمیردندان‌های حاوی فلوئور استفاده نکنید. چون اگر دچار خشکی دهان باشید این خمیردندان‌ها باعث تشدید سوزش دهان می‌شوند. بدانید که درمان این قبیل بیماری‌ها طولانی‌مدت است (حدود دو سال) اما در نهایت اگر حوصله به خرج داده و درمان خود را به خوبی دنبال کنید نتایج خوبی عایدتان خواهد شد.

پاستیل و آدامس را دریابید

استفاده از برخی خوردنی‌ها باعث تحریک غدد بزاق شده و به این ترتیب بزاق بیشتری ترشح می‌شود. برای این کار بهتر است آدامس بجوید و یا همیشه گوشه‌ی دهانتان پاستیل داشته باشید. توصیه می‌کنیم از انواع بدون قند این خوراکی‌ها استفاده شود. بهتر است از طعم‌های نعنایی یا لیمویی استفاده شود که کمک زیادی به ترشح بیشتر بزاق می‌کنند.
علاوه بر این می‌توانید یک قالب یخ کوچک در دهان گذاشته و با آن دهانتان را مرطوب نگه دارید.

داخل اتاق‌ها دستگاه بخور قرار دهید

تا حد امکان از طریق بینی نفس بکشید. این کار باعث می‌شود هوایی که تنفس می‌کنید مرطوب شود. اگر نمی‌توانید به درستی از راه بینی نفس بکشید حتماً به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید تا مشکلتان مورد بررسی قرار گیرد. توجه داشته باشید مواد جایگزین بزاق (ژل‌های جایگزین بزاق) که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد تأثیر چندانی در مقابله با خشکی دهان و ترشح بزاق ندارند.

منبع: تبیان


هندوانه و خربزه از منظر طب سنتی

تغذیه > میوه و سبزی - همشهری آنلاین:
یک متخصص طب سنتی با بیان اینکه خوردن هندوانه و خربزه بلافاصله بعد از غذا مضر است، گفت: مصرف آب بعد از مصرف خربزه و هندوانه مضر است.

خربزه و هندوانه از میوه‌های فصل تابستان هستند ولی باید هنگام مصرف این میوه‌ها تدابیری را رعایت کرد.

باید دانست که هندوانه دارای طبیعت سرد و تر و خربزه طبیعت گرم و تَر است، بنابراین هندوانه برای سردمزاجان مضر است و موجب بروز مشکلاتی می‌شود.

خواص هندوانه

* هندوانه موجب تسکین تیزی صفرا، خون و تسکین تشنگی می‌شود.

* مصرف هندوانه موجب تولید خون رقیق و بلغم شیرین می‌شود و بسیار رطوبت بخش است.

* رطوبت بدن را زیاد می‌کند و ادرارآور است.

* خوردن هندوانه بلافاصله بعد از غذا مضر است.

* مصرف ناشتای هندوانه به‌خصوص در هوای گرم و تشنگی زیاد مضر است.

* مصلح هندوانه عسل است و بهتر است بعد از مصرف آن کمی عسل مصرف شود تا از ضررهای آن کاسته شود. در این باره علی اصل متخصص طب سنتی معتقد است: مصرف آن بدون مصلح در سردمزاجان موجب ضعف نیروی جنسی و درد مفاصل می‌شود.

خواص خربزه (بِطیخ)

* مصرف خربزه سبب افزایش رطوبت مغز و بدن می‌شود.

* چاق‌کننده بوده، باعث افزایش شیر، عرق و ادرار می‌شود.

* مصرف آن در گرم‌مزاجان به‌خصوص در مناطق گرم مضر است.

* باید از مصرف خربزه هنگام گرسنگی و ناشتا اجتناب کرد.

* مصرف خربزه بلافاصله بعد از غذا مضر است.

* مصرف آب بعد از خوردن خربزه مضر است.ادامه مطلب

طبقه بندی: علمی،  اخبار،  پزشکی،  تغذیه، 
برچسب ها: توت فرنگی، سندروم، پیشگیری از خشکی دهان، دستگاه ادراری، خواص هندوانه و خربزه، جدید ترین اخبار پزشکی سلامت،  
دنبالک ها: شهر خبر،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 22 تیر 1394 توسط aj mn
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  

  • paper | فیس چت | کانون زبان انگلیسی