تبلیغات
جهان یکه نگار - خبر های جدید

جهان یکه نگار
 

bahar22

كد پرواز پرندگان

ایران و عربستان و واکنش‌های عاطفی
کد
ایران و عربستان و واکنش‌های عاطفی
گروه سیاسی: رضا صادقیان در یادداشتی در سایت انصاف نیوز نوشت: ماجرای فرودگاه جده همچنان در هاله‌ای از ابهام است، اگر چنین نمی‌بود دلیلی نداشت شخص رییس دولت به وزیر ارشاد نامه‌ای بنویسد و خواستار پیگیری حادثه‌ی رخ‌داده شود. البته روحانی در نامه عبارت «حادثه‌ی تعرض» را به کار می‌گیرد و نه «تجاوز» را. مشخص نیست چرا شمارگانی از رسانه‌های اصولگرا و سایت‌های نزدیک به رییس دولت سابق تلاش دارند دائم کلمه‌ی «تجاوز» را استفاده کنند. مشخص است چند و چون دقیق ماجرا هم برای رییس دولت یازدهم روشن نیست، در غیر این‌صورت هیچ دلیلی نداشت که زحمت نامه‌نگاری به خویش و مأموریت تحقیق با حساسیت‌های خاص را روی دوش وزیر قرار دهد.

خواندن و شنیدن صدای خانواده‌ی نوجوانان مورد «آزار جنسی» قرار گرفته خبر از آن می‌دهد که خانواده‌های هر دو نوجوان دقیقاً نمی‌گویند میزان این تعرض چگونه بوده است، فایل‌های صوتی مصاحبه و گفتگو با خانواده‌ها و پدر یکی از دو نوجوان در حال حاضر روی شبکه‌ی اینترنت هست. به عبارتی دیگر، همه‌ی این پراکنده‌گویی‌ها و اعتراض‌های لحظه‌ای و احساسی حکایت از آن دارد که اگر مساله با گزارشی روشن و شفاف از سوی دستگاه دیپلماسی بیان نشود طیف‌های خاصی همچنان به دوگانگی عرب - فارس،‌ مافیای حج عمره و دشمن‌تراشی با کشوری بانفوذ در میان اعراب ادامه خواهند داد و هرکدام از این تحرکات همچون ماده آتش افزایی می‌ماند که کار را برای دستگاه دیپلماسی ایران و روابط خارجی سخت‌تر خواهد کرد. اولویت سیاست خارجی کشور در زمان فعلی، تجمیع نیروی مذاکره‌کنندگان برای مذاکرات آتی و رسیدن به نتیجه‌ی دست‌یافتی و مطلوب است و دامن زدن به جو شکل گرفته هیچ کمکی به بهبود اوضاع نخواهد کرد.

در این میان، حمله‌ی نظامی نیروهای نظامی عربستان به همراه دیگر کشورهای عربی به یمن فضایی گشاده‌تر فراهم آورده تا چندین موضوع همچون کلافی سردرگم درهم‌پیچیده و تشخیص راست از ناراست برای خیلی‌ها مشکل‌آفرین شود. هرچند تمام این خبرها باعث نشده تفاهم‌نامه‌ی لوزان به حاشیه برود و سخنی از آن به میان نیاید. بااین‌حال حجم زیادی از خبرها و دست‌به‌دست شدن تصاویر معترضان جلوی سفارت عربستان در تهران و شکستن شیشه‌های کنسولگری سعودی در مشهد بیش از دیگر موارد، احساسات به قلیان درآمده را به سویی دیگر و غیریت‌سازی عرب و فارس و توهین به مردم عرب کشانده است! فضایی که از همان روزهای اول شکل گرفت و چنان شد که گوی سبقت را از دیگر نگاه‌ها ستاند و در حال حاضر بیشتر عکس نوشته‌های منتشر شده توهین به اعراب را بیان می‌کنند و خبری از انعکاس نامه‌ی روحانی نیست و یا کمتر به چشم می‌خورد.

گویی طی کردن مسیر از راه‌های معمول و دستگاه دیپلماسی برای بسیاری از مردم خوش نیست و تلاش دارند ماجرا را از راهی دیگر حل کنند،‌ شکستن شیشه‌های کنسولگری و یا شعارهای پر از کینه و نفرت سردادن بخشی از همین راه است! راهی که در رابطه میان دو کشور و یا کشورهای دیگر امری بسیار سطحی و گاه بی‌معنا جلوه می‌کند. شاید چنین تحرکاتی برای موج‌سواری در داخل بسیار ارزان تمام شود،‌ ولی رابطه‌ی میان دو کشور که روابط سیاسی و اقتصادی در سطح بالایی دارند را برای مدتی پر هزینه خواهد کرد، مهم‌تر آنکه این هیاهو برای هیچ به سرعت پایان خواهد رسید.

دولت احمدی‌نژاد در عرصه‌ی دیپلماسی و سخنرانی‌های عمومی توسط شخص رییس دولت، ادبیاتی تند و گاه خارج از عرف مرسوم دیپلماتیک را انتخاب کرده بوده، ولی همین دولت برای برقراری روابط حسنه با عربستان سعودی سخت تلاش کرد. چرا که می‌دانست سالیانه هزاران ایرانی به حج مشرف می‌شوند و می‌بایست با چنین کشوری روابطی حسنه برقرار کرد. مهم‌تر آنکه، رویداد تلخ و ضد انسانی در حج سال 1366 همچنان در یادها باقی مانده است، به شهادت رسیدن 275 نفر ایرانی، ماموران عربستان به بهانه‌ی جلوگیری از برگزاری مراسم برائت از مشرکین حجاج ایرانی را به شدت مضروب و شهید کردند. با این حال و بعد از گذشت چهار سال فصل برقراری رابطه از راه رسید و دو کشور تلاش کردند از آن رویداد تلخ بگذرند و راهی دیگر را عرصه‌ی دیپلماسی بپیمایند، راهی که در دولت هاشمی ادامه یافت و در دولت محمد خاتمی به سطح بالایی رسید.

روابط میان کشورها، حتی در وضعیت فعلی و موضع‌گیری‌های عربستان در حمله به یمن و اعتراض‌های ایران به این حرکت گستاخانه و ضد انسانی، به سادگی دچار تغییرات اساسی نمی‌شود. با تجمع تعدادی از شهروندان و شعارهای خارج از اعتراض اصلی سر دادن، تغییر حاصل نخواهد آمد، تنها دستاورد منفی که این تجمع‌ها و عکس‌پراکنی‌ها نژادپرستانه در فضای مجازی به همراه خواهد داشت، دامن زدن به جو غیریت‌سازی و کینه‌جویی است. همان‌گونه که راه مذاکرات با کشورهای غربی و آمریکا از طریق گفتگو و مذاکره به دست آمده و خواهد آمد، چه بسا همین اعتراض‌های خیابانی در مقابل سفارت کشورهای غربی گره فروبسته‌ی مذاکرات هسته‌ای را طی چند سال با حاشیه‌های فراوانی روبرو کرد. بهتر آن است اندکی تأمل کنیم تا زوایای تاریک ماجرا روشن شود، باور کنید نیازی نیست مشت‌های گره کرده‌ی خود را به سوی هر کشوری رها سازیم.


در ژاپن؛
یک هواپیمای ایرباس دچار حادثه شد

مسافران در گفتگو با رسانه‌ها از فضای رعب و وحشت در هواپیما هنگام این حادثه صحبت کردند.
به این م
0 0به گزارش سرویس حوادث جام نیوز به نقل از شبکه خبر، یک هواپیمای ایرباس ای ۳۲۰ شرکت هواپیمایی «ایژیانا ایرلاینز» کره جنوبی دیشب سه‌شنبه، هنگام فرود در فرودگاه هیروشیما در غرب ژاپن دچار سانحه شد و ۲۷ نفر از ۸۱ سرنشین آن زخمی شدند. این حادثه در شرایط نامساعد جوی اتفاق افتاد.

 

این هواپیما ساعت 20 و پنج دقیقه به وقت محلی به شدت با یک آنتن مخابراتی برخورد کرد سپس صدها متر روی زمین بالا و پایین شد و در نهایت با چرخشی بیش از 90 درجه متوقف شد. این حادثه در شرایط نامساعد جوی (باران و مه) اتفاق افتاد.

 


 

حادثه برای هواپیمای ایرباس 320
در پی این برخورد آنتن مخابراتی فرودگاه که شش متر طول داشت درهم شکسته شد. تلویزیون ژاپن امروز چهارشنبه تصاویری از اجزاء این آنتن مخابراتی که روی زمین افتاده بود، پخش کرد. بر اساس تصاویری که از تلویزیون ژاپن پخش شد، بال چپ هواپیما نیز آسیب دیده است.


مسافران در گفتگو با رسانه‌ها از فضای رعب و وحشت در هواپیما هنگام این حادثه صحبت کردند.


همه 73 مسافر و هشت عضو خدمه این هواپیما با سرسره امنیتی از هواپیما تخلیه شدند.

 

هوایمای ایرباس 320 آسیب دیده در هیروشیما


دولت ژاپن اعلام کرد این حادثه تلفات نداشت اما 25 مسافر و دو عضو خدمه زخمی شدند.


«ایژیانا ایرلاینز» به نوبه خود در بیانیه‌ای به زخمی شدن 18 نفر (14 ژاپنی، دو کره‌ای و دو چینی) اشاره کرد.


دفتر امنیت حمل و نقل ژاپن تحقیقات در مورد علت این حادثه را آغاز کرده است


مسکن تا تیرماه گران نمی شود

چهار
ساعت24-رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران از ثبات قیمت مسکن تا تیرماه سال جاری خبر داد و گفت: در اخرین ماه سال قبل، در شهر تهران ۱۵ هزار و ۸۹۶ قرارداد اجاره، ۱۶ هزار و ۲۱۷ قرارداد خرید و فروش منعقد شد.
مسکن تا تیرماه گران نمی شود
 
 حسام عقبایی با بیان اینکه در سه ماهه پایانی سال ۹۳ تحت تاثیر افزایش نسبی حجم معاملات، خیز خروج از رکود در بازار مسکن برداشته شد، گفت: همانطور که پیش بینی می شد در بهار ۹۴ نیز همزمان با افزایش حجم معاملات مسکن، قیمت‌ها به حالت ثابت باقی ماند و ثبات ایجاد شده در بازار مسکن به حالت قبل ادامه پیدا کرد.
وی افزود: فراهم شدن مقدمات توافق نهایی هسته ای ایران با گروه ۱+۵، که با صدور بیانیه مطبوعاتی لوزان صورت گرفته است می تواند نوید بخش رفع تحریم ها و بهبود شرایط اقتصاد کلان کشور باشد که در نهایت منجر به ایجاد رونق اقتصادی در بخش مسکن خواهد شد.
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران با اشاره به اینکه لغو تحریم‌های اقتصادی می تواند منجر به گردش مالی بین مردم و متقاضیان بازار مسکن و افزایش قدرت خرید آن ها برای خانه دار شدن، شود، بیان کرد: ممکن است این تحولات در بهار صورت نپذیرد و بهار ۹۴ برای بازار مسکن فصلی آرام و با ثبات مشابه آنچه سال گذشته در حوزه معاملات مسکن تجربه شد، ادامه پیدا کند.
عقبایی افزود: با این وجود برای مشاهده تحولات ناشی از بهبود شرایط روابط بین الملل و اقتصاد کلان و به تبع آن بهبود شرایط در بخش مسکن باید تا تیرماه که زمان توافق نهایی احتمالی است منتظر بمانیم.
وی تصریح کرد: هرگونه تحولات سیاسی و اقتصادی بر اقتصاد مسکن تاثیری آنی و کوتاه مدت نخواهد بود و نیازمند گذر زمان است، بنابراین در کوتاه مدت این توافقات و همچنین بیانیه اخیر مطبوعاتی لوزان را چندان اثرگذار بر کمیت و کیفیت معاملات و قیمت مسکن نمی دانم اما توافق احتمالی تیرماه کمک قابل توجهی برای ایجاد رونق در بخش مسکن و خروج بازار معاملات از حالت رکود است.
وی در تشریح وضعیت معاملات در فصل بهار، اظهار داشت: همانطور که گفته شد در بهار سال جاری به هیچ وجه افزایش قیمت مسکن نخواهیم داشت و علاوه بر این پیش بینی می‌شود در اردیبهشت امسال همزمان با شروع جدی معاملات در بازار مسکن، حجم معاملات خرید و فروش بین متعاملین افزایش یابد.
رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران تاکید کرد: افزایش حجم معاملات در اردیبهشت ماه به طور قطع به معنای گرانی در بازار مسکن نخواهد بود که البته سیاست‌های دولت و مسئولان مسکن و اجرای هر چه سریعتر طرح های تامین مسکن در این زمینه نقش مهمی خواهد داشت.
عقبایی همچنین در خصوص حجم معاملات مسکن انجام شده در اسفند ماه ۹۳ اعلام کرد: در اخرین ماه سال قبل، در شهر تهران ۱۵ هزار و ۸۹۶ قرارداد اجاره، ۱۶ هزار و ۲۱۷ قرارداد خرید و فروش و هزار و ۱۳۸ مورد قرارداد پیش فروش منعقد شده است.
وی افزود: همچنین در اسفند ۹۳ در کل کشور در مجموع ۹۶ هزار و ۳۱۸ مورد خرید و فروش مسکن، ۵۰ هزار و ۳۸۶ مورد اجاره و ۴ هزارو ۶۱۶ مورد معامله پیش فروش انجام شده است


استفاده اجباری داعش از کودکان عراقی در جنگ


یکی از مسئولان بلندپایه عراقی از اقدام داعش در بکارگیری کودکان این کشور در جنگ به صورت اجباری خبر داد.

به گزارش سراج24، به نقل از العهد، یک مقام عراقی اعلام کرد: تروریست های داعش به صورت اجباری از کودکان عراقی در جنگ استفاده می کنند.

به گفته این مقام عراقی، این اتفاق در مناطقی از جمله «الحویجه»، «القیاره» و «الشرقاط» رخ داده است.

این منبع ادامه داد: تروریست های داعش برای خانواده هایی که در مناطق تحت سیطره آنها در عراق زندگی میکنند شرط تعیین کرده اند که هر خانواده باید یکی از جوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله خود را به عضویت این گروه درآورد.


ولایتی با قائم‌مقام وزیر خارجه آلمان دیدار و گفت‌وگو کرد

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بعدازظهر امروز با مارکوس ادرر قائم‌مقام وزیر امور خارجه آلمان دیدار کرد.

در این دیدار مشترک اشترنبرگ سفیر آلمان در تهران و برخی از اعضای سفارت این کشور وی را همراهی کردند و در این نشست حضور داشتند.

این مقامات پیرامون مباحث مشترک میان ایران و آلمان و همچنین درباره مسائل منطقه‌ای به گفت‌وگو پرداختند.


حکم جدید برای سرپرست دانشگاه تهران


:23


سرپرست دانشگاه تهران با صدور حکمی معاون فرهنگی این دانشگاه را تغییر داد.


حکم جدید برای سرپرست دانشگاه تهران

به گزارش تهران پرس، محمود نیلی احمدآبادی سرپرست دانشگاه تهران با صدور جدیدترین حکم خود معاون فرهنگی این دانشگاه را تغییر داد.

با این حکم نیلی احمدآبادی، جمشیدی‌ها معاون سابق فرهنگی این دانشگاه جای خود را به مجید سرسنگی از اعضای هیئت‌علمی پردیس هنر‌های زیبا این دانشگاه داد.

سرسنگی در حال حاضر مدیرعامل خانه هنرمندان و تماشاخانه ایرانشهر است.
ادامه مطلب

برچسب ها: ایران و عربستان، سقوط هواپیما، مسکن گران نمیشود، استفاده دائش از کودکان، ولایتی، رثیس جدید دانشگاه تهران،  
دنبالک ها: خبر،  
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 26 فروردین 1394 توسط aj mn
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  

  • paper | فیس چت | کانون زبان انگلیسی