تبلیغات
جهان یکه نگار - آخرین اخبار پزشکی2

جهان یکه نگار
 

bahar22

كد پرواز پرندگان

ارتباط بین مصرف شیر و میزان آنتی اکسیدان طبیعی موسوم به «گلوتاتیون» در مغز در افراد بزرگسال سالم و مسن تر مشاهده شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، در تحقیق انجام شده در مرکز پزشکی دانشگاه کانزاس آمریکا مشخص شده است که بین مصرف شیر و وجود آنتی اکسیدان گلوتاتیون در مغز رابطه وجود دارد.

دکتر «این یانگ چوی»، استاد عصب شناسی مرکز پزشکی دانشگاه کانزاس، و دکتر «دبرا سالیوان»، استاد و رئیس امور تغذیه این مرکز، به همراه یکدیگر بر روی این پروژه کار کرده اند. تحقیق آنها شیوه جدیدی را در مورد فایده مصرف شیر برای بدن پیشنهاد می کند.

«سالیوان» در این باره می گوید: «همواره ما به فایده شیر برای استخوان ها و ماهیچه هایمان تاکید داشته ایم. این مطالعه نشان می دهد که شیر می تواند برای مغز ما هم مفید و پرفایده باشد.»
تاثیر نوشیدن شیر

تیم «چوی» در این مطالعه از 60 شرکت کننده در مورد رژیم غذایی روزانه شان پیش از انجام اسکن مغز سوال کردند؛ آنها از این اسکن ها برای مشاهده میزان گلوتاتیون در مغز استفاده کردند.

محققان دریافتند شرکت کنندگانی که عنوان کرده بودند اخیراً شیر نوشیده اند، دارای سطح گلوتاتیون بالاتری در مغزشان بودند. به گفته این محققان این موضوع اهمیت دارد چراکه گلوتاتیون می تواند به توقف فشار اکسایشی و آسیب منتجه ناشی از ترکیبات شیمیایی واکنشی که در طول فرایند عادی متابولیکی در مغز ایجاد می شود، کمک کند. به گفته دکتر «چوی» فشار اکشایشی با شماری از بیماری های متفاوت از جمله بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون و بسیاری از شرایط دیگر مرتبط است.

هشدار به مادران دارای نوزاد درباره بیماری رتینوپاتی

سلامت > بیماری - همشهری آنلاین:
یک چشم‌پزشک با هشدار به والدین درباره ابتلای نوزادان نارس به بیماری رتینوپاتی تصریح کرد: این بیماری می‌تواند نوزادان را در طول یک ماه نابینا کند.

به گزارش فارس، دكتر رضا کارخانه، چشم‌پزشک اظهار کرد:‌ در سال‌های اخیر با توسعه بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، نوزادان نارس با سن کمتر هم زنده می‌مانند اما در معرض خطر بیماری رتینوپاتی، نوزادان نارس (Retinopathy of Prematurity یا ROP) قرار دارند که در صورت درمان نشدن به موقع، به نابینایی مطلق می‌انجامد.

این چشم‌پزشک تصریح کرد:‌ چنانچه نوزادی در ایران در سن کمتر از 34 هفتگی و وزن 2 کیلوگرم به دنیا آید، ریسک ابتلا به بیماری رتینوپاتی را دارد که باید توسط پزشک متخصص معاینه شود.

وی درباره علت بروز رتینوپاتی در نوزادان نارس نیز گفت:‌ وقتی نوزاد نارس به‌ دنیا می‌آید، عروق شبکیه چشمش هنوز کامل نشده است بنابراین اکسیژن‌رسانی و خون‌رسانی به شبکیه دچار اختلال می‌شود یعنی از آنجا که محیط بیرون از رحم مادر اکسیژن بیشتری دارد، منجر به تنگ‌ شدن رگ‌های سطح چشم می‌شود و در نتیجه جریان خون کاهش می‌یابد و این باعث ترشح VEGF به‌ عنوان یک فاکتور رگ‌ساز شده و این ماده، سبب رشد عروق جدید شبکیه می‌شود.

کارخانه افزود: رگ‌های جدید مانند علف‌های هرز رشد کرده و سبب کشیدگی شبکیه می‌شود که در صورت مراجعه نکردن به موقع نوزادان ROP به پزشک، این رگ‌های اضافی سبب کشیدگی شبکیه و در نهایت جدایی آن و نابینایی می‌شوند.

این چشم‌پزشک نمره چشم بالا، انحراف چشم، ابتلا به آب مروارید و در صورت تأخیر در مراجعه به چشم‌پزشک، کنده‌ شدن شبکیه و نابینایی را از عوارض پیشرفته‌تر این بیماری دانست که در همان زمان نوزدای بروز می‌کند.

وی تصریح کرد:‌ طول یک دوره بارداری طبیعی ٤٠ هفته است اما بر اساس پیشرفت‌های پزشکی، امروزه نوزادانی که در ٢٢ هفتگی هم به دنیا می‌آیند، شانس زنده‌ ماندن دارند و در دنیا جدولی وجود دارد که بر اساس آن نسبت به سن بارداری نوزاد، زمان مراجعه وی به چشم‌پزشک مشخص شده است.

کارخانه افزود: بر این اساس چهار تا ٩ هفته پس از تولد، بسته به سن بارداری مناسب‌ترین زمان برای معاینه چشم این قبیل نوزادان است، برای مثال نوزادانی که در ٢٢ هفتگی جنینی به دنیا می‌آیند، ٩ هفته پس از تولد، مناسب‌ترین زمان مراجعه به چشم‌پزشک است و در صورتی‌ که نوزادی در ٢٤ هفتگی دوره جنینی به دنیا بیاید، والدینش باید هفت‌ هفته بعد، او را نزد چشم پزشک ببرند.

این چشم‌پزشک خاطرنشان کرد: این تفاوت ناشی از اصلاح سن نوزاد و رسیدن او به ٣١ هفتگی حاملگی است بنابراین جمع سن جنینی و سن نوزادی او باید به ٣١ تا ٣٣ هفته برسد.


تاکید ایران برلزوم توجه بیشتر به سلامت زنان و کودکان در مجالس جهان

کوالالامپور – ایرنا – هیات پارلمانی ایران در نشست ویژه کارگروه بهداشت و سلامت زنان و کودکان اتحادیه بین المجالس در هانوی با تشریح دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه افزایش نرخ سلامت و بهداشت زنان و کودکان، خواستار توجه بیشتر به سلامت زنان و کودکان هنگام تصویب قوانین در مجالس جهان شد.

به گزارش ایرنا، غلامرضا نوری قزلچه، نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو هیات پارلمانی ایران روز چهارشنبه در یکصد و سی و دومین اجلاس مجمع بین المجالس در هانوی ویتنام، ایران یکی از کشورهای موفق جهان در حوزه بهداشت و سلامت دانست و گفت: ایران در راستای اصول پنجم و ششم مجموعه اهداف توسعه هزاره در ارتباط با اصل سلامت زنان و کودکان قادر به افزایش سقف امید به زندگی در زنان تا 74 سال و همچنین کاهش نرخ مرگ و میر نوزادان به 20 مورد در یکصد هزار تولد شده است.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران یکی از موفق ترین کشورهای جهان در حوزه بهداشت و سلامت به ویژه در ارتباط با زنان، کودکان و نوزادان بوده و توانسته است ابتکارات خوبی را از نظر استانداردهای بین المللی در این خصوص به ثبت برساند.

این عضو هیات پارلمانی ایران با اشاره به توجه و تلاش جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت بیشتر زنان در فعالیت های اجتماعی و فرهنگی، ابراز امیدواری کرد مجالس جهان با اتخاذ سیاست ها و وضع قوانین مناسب و آگاه سازی بیشتر در زمینه بهداشت و سلامت در جوامع مختلف به تحقق آرمانهای مورد نظر کمک کنند.

یکصد و سی و دومین مجمع اتحادیه بین المجالس جهانی از روز شنبه و نشست های کارگروه های آن از روز جمعه گذشته در هانوی پایتخت ویتنام آغاز شد و چهارشنبه شب بکار خود پایان داد.

موید حسینی صدر، دبیر کل گروه بین المجالس و عضو کمیته صلح و امنیت بین الملل اتحادیه، یوتاتن بت کلیا، نایب رئیس شورای اجرایی گروه بین المجالس، کاظم جلالی، عضو کمیته حقوق بشر نمایندگان مجالس اتحادیه بین المجالس، جواد جهانگیرزاده، عضو کمیته روابط اتحادیه بین المجالس با سازمان ملل، حسین سبحانی نیا، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، علیرضا سلیمی، عضو شورای بین المجالس، غلامرضا نوری قزلجه، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، لاله افتخاری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس و علی افراشته معاون اجرایی رئیس مجلس شورای اسلامی و عضو مجمع دبیران کل مجالس اتحادیه، اعضای هیات پارلمانی ایران در نشست های این اتحادیه در هانوی بودند.

سرپرستی این هیات را امسال سیداحمدرضا دستغیب، رئیس شورای اجرایی گروه بین المجالس ایران و نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بر عهده داشت.

آساق**1611

سندرم انفجار سر، اختلالی شایع و ناشناخته

تهران - ایرنا - مطالعات محققان دانشگاه ایالتی واشینگتن نشان می دهد که از هر پنج فرد جوان، یک نفر به سندرم انفجار سر مبتلا است.

  به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا و به نقل از ساینس، سندرم انفجار سر یا سندرم سرِ در حال انفجار (exploding head syndrome) اختلالی است که باعث می شود فرد به محض برخاستن از خواب یا زمانی که می خواهد به رختخواب برود، یک صدای بلند ناگهانی، شبیه انفجار در گوش خود احساس می کند. این اختلال کاملا بدون درد است و باعث ترس و اضطراب فرد می شود؛ در حالیکه هیچ توجیهی برای نشانه های این اختلال ندارد.

گرچه این اختلال تقریبا ناشناخته است ولی تحقیقات پژوهشگران علوم اعصاب و آمارگیری انجام شده در آمریکا نشان می دهد که درصد بالایی از جوانان (حدود 20 درصد) این پدیده عصبی را تجربه می کنند.

اطلاعات کمی در مورد این عارضه در دست است، ولی همین اطلاعات نشان می دهد که سندرم انفجار سر مربوط به زمانی است که مغز برای خواب آماده می شود. زمانی که افراد به خواب می روند، بخش های مختلف مغز از جمله بخش محرک، شنوایی و نورون های تصویری به ترتیب و در مراحل مختلف خاموش (turn off) می شوند
.

محققان احتمال می دهند که هنگام سندرم سرِ در حال انفجار، سلول های عصبی شنوایی به جای خاموش شدن، همه یکباره فعال می شوند.

قبلا تصور می شد که این اختلال مختص افراد میانسال است ولی به تازگی مشخص شده است که اغلب، جوانان به این عارضه مبتلا می شوند.

در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این عارضه وجود ندارد.

نتایج این تحقیقات در نشریه Sleep Research منتشر شده است.

علمی (6) ** 9259**1440

غیرسیگاری‌ها بیش از سیگاری‌ها "قلیان" مصرف می‌کنند


ثابت شده که مصرف دخانیات به هر شکلی با افزایش خطر بیماری‌های قلبی‌-‌عروقی و سرطان‌هایی مثل ریه همراه است. حتی مصرف کم دخانیات سبب بیماری‌های بسیاری می‌شود و مصرف قلیان نیز می تواند با مشکلات جدی همراه باشد.

به گزارش ایسنا، دخانیات عامل 90 تا 95 درصد بروز سرطان‌های ریه و 40 درصد بیماری‌های قلبی و عروقی‌ست. همچنین 50 تا 70 درصد سرطان‌های دهان، حلق، حنجره و 40 درصد سرطان‌های لوزالمعده و 30 درصد سرطان‌های مثانه در اثر مصرف دخانیات است. طرز مصرف قلیان که در آن قسمت دهانی شلنگ بین افراد جابه‌جا می‌شود باعث انتقال بیماری‌هایی مثل هپاتیت، تبخال و سل می‌شود. اعتیاد به نیکوتین موجود در قلیان در ابتدا با تمایل به استنشاق بوی قلیان شروع می‌شود، به طور قطع قسمتی از نیکوتین قلیان توسط آب گرفته می‌شود ولی در نهایت مقدار کلی نیکوتین به حدی بالاست که چند برابر سیگار حاوی نیکوتین است.

دود سیگار مثل دود قلیان تلخ نیست

به طور قطع مواد افزودنی بیشتری به توتون قلیان اضافه کرده‌اند در نظر بگیرید که دود قلیان به دلیل ذغالی که در سوختن آن به کار می رود بیشتر حاوی مونوکسید‌کربن است. به جز اینکه قلیان در حرارت پایین‌تری نسبت به سیگار می‌سوزد و در نتیجه مونوکسید‌کربن و قطران بالاتری دارد. بعد از مصرف یک قلیان به مدت 45 دقیقه مونوکسید‌کربن به 45 تا 70 پی‌پی‌ام می‌رسد که برابر است با مصرف 45 تا 70 سیگار در عرض یک ساعت. بدانیم که در اروپا وقتی مونوکسید‌کربن به 35پی‌پی‌ام می‌رسد ماشین‌ها اجازه تردد ندارند.باید دقت کنیم که اولین گام‌های اعتیاد به نیکوتین و بسیاری از انواع دیگر مواد مخدر می‌تواند با استعمال قلیان آغاز شود. توتون تنها یک چهارم وزن ماده‌ای که برای استعمال قلیان مصرف می‌شود است و بقیه آن را مواد افزودنی تشکیل می‌دهد، در نتیجه ماده‌ای که مصرف می‌شود حاوی نیکوتین و بسیاری مواد سمی دیگر است. به دلیل وجود نیکوتین کمتر پک‌های مصرف کنندگان قلیان عمیق‌تر و در نتیجه ضررهای قلیان نسبت به سیگار به مراتب بیشتر است.

سیگاری ها

تهیه‌کنندگان توتون قلیان به خوبی از ترفندهای گوناگون برای فروش هر چه بیشتر محصولات خود استفاده می‌کنند.در نظر بگیریم که با مصرف قلیان در اماکن عمومی فقط قلیان به شما تحویل داده می‌شود و بسته‌های آلوده و فاسد شده توتون قلیان را نمی‌بینید. از آن گذشته سازمان بهداشت جهانی با بررسی 18 نوع تنباکوی قلیان که در کشورهای مختلف دنیا به مصرف کنندگان عرضه می‌شود به این نتیجه رسید که در هیچکدام از آنها برای افزایش آگاهی مصرف کنندگان هشدار بهداشتی و یا مشخصات محتویات آن اعلام نشده بود

افراد آلوده به HIV ممکن است سال‌ها کاملا سالم بمانند و حتی خودشان ندانند که آلوده هستند. ولی در این دوره یا در دوره نهفته بیماری بعضی افراد می‌توانند علایم دهانی خاصی داشته باشند که توجه به آنها در تشخیص به موقع این بیماری می‌تواند کمک کننده باشد.
اولین علایم ایدز در دهانآفت‌های متعددی که در نواحی مختلف دهان ایجاد می‌شود، مرتب عود می‌کند و به راحتی درمان نمی شود از علایم مهم دیگر وجود ویروس ایدز در خون است.

ویروس‌های مختلف به سلول‌ها و بافت‌های مختلفی از بدن حمله می‌کنند ولی ویروس ایدز یا HIV به سیستم ایمنی حمله می‌کند. سیستم ایمنی، گروهی از سلول‌ها هستند که بدن را در برابر انواع عفونت‌ها محافظت می‌کند و بدون آنها توانایی بدن برای مبارزه با انواع عفونت‌ها تضعیف می‌شود. لذا وقتی ویروس HIV وارد بدن فردی شود، به تدریج قدرت دفاعی بدن وی ضعیف می‌شود و این فرد در برابر انواع بیماری‌ها و عفونت‌ها حتی آنهایی که در حالت عادی بیماری‌زا نیستند آسیب‌پذیر می‌شود.

این روند قابل رویت نیست و راهی وجود ندارد تا با نگاه کردن به افراد بگوییم که آیا به HIV مبتلا هستند یا خیر ولی آزمایش خون می‌تواند پس از چند ماه از اولین تماس، ویروس را در خون آشکار کند. افراد آلوده به HIV ممکن است سال‌ها کاملا سالم بمانند و حتی خودشان ندانند که آلوده هستند. ولی در این دوره یا در دوره نهفته بیماری بعضی افراد می‌توانند علایم دهانی خاصی داشته باشند که توجه به آنها در تشخیص به موقع این بیماری می‌تواند کمک کننده باشد. مثلا فرد دچار عفونت قارچی یا کاندیدایی در دهان شود.
منظور از کاندیدا ضایعات شیری رنگ یا سفید روی زبان، سطح داخلی گونه‌ها و گاهی سقف دهان، لثه‌ها و لوزه‌ها می‌باشد.

از علایم بروز کاندیدا در دهان می‌توان احساس طعم بد و سوزش در دهان را ذکر کرد. در ابتلای معمولی به کاندیدا درمان‌های رایج می‌تواند جوابگو باشد ولی در فرد مبتلا به ایدز، درمان پاسخ نمی‌دهد.

علامت بعدی خطوط سفیدی است که در کناره زبان دیده می‌شود و ما اصطلاحا به آن لکوپلاکیای مویی می‌گوییم، که عامل اصلی به وجود آوردنده آن ویروس است. به محض مشاهده چنین ضایعه‌ای باید فورا به متخصص بیمار‌ی‌های دهان مراجعه کرد.
آفت‌های متعددی که در نواحی مختلف دهان ایجاد می‌شود، مرتب عود می‌کند و به راحتی درمان نمی شود از علایم مهم دیگر وجود ویروس ایدز در خون است. از علایم دیگر تبخال‌های مزمن و طولانی مدت چه در داخل دهان چه در لب‌هاست که به‌ طور متعدد فرد را مبتلا می‌کند.
با مشاهده چنین علایمی دندانپزشک باید بیمار را مشکوک به ایدز فرض کند. البته باید توجه داشت که بسیاری از این علایم اختصاصی برای ایدز نیستند مثلا عفونت قارچی علل دیگرهم دارد؛ اما اگر به راحتی درمان نشود می‌تواند نشانگر ابتلا به ایدز باشد. همچنین آفت و تبخال معمولی در بسیاری از افراد دیده می‌شود اما اگر به صورت شدید در نواحی مختلف دهان و همراه با عود مکرر باشد می‌تواند نشانه ابتلا به ایدز باشد. به هرحال در همه این موارد تشخیص پزشک ضروری است. در بعضی تحقیقات از بزاق دهان برای تشخیص ویروس ایدز استفاده می‌شود که با تایید این آزمایش می‌توان به راحتی در مطب به بررسی وجود ویروس در بدن پرداخت و این اهمیت بزاق را در تایید تشخیص بعضی بیمار‌ی‌ها نشان می‌دهد.
برای پیشگیری و احتیاط، اگر پوست دندانپزشک صدمه دیده نباید برای بیمار کار مستقیم دندانپزشکی انجام دهد
کلسترول بالا نشانه این بیماری ست
زمانی که میزان کلسترول اچ ال دی بالا رود فرد را مستعد به بیماری‌های قلبی و عروقی و سکته‌های قلبی خواهد کرد.
پیام فرهبخش متخصص تغذیه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، گفت: در کلسترول خون در آزمایشات به سه شکل دیده می شود، در شکل اول که به صورت کلسترول تام است، اگر عدد آن زیر 200 باشد نرمال و در شکل دوم که حالت مرزی دارد بین 200 تا 240 می باشد و در صورتی که کلسترول بالاتر از 240 باشد فرد قطعاً قبلا به کلسترول بالا یا هایپر کلسترول است.

وی افزود: کلسترول دیگری به نام کلسترول بد داریم که در بین عموم شناخته شده و به کلسترول LDL موسوم است.
دکتر فرهبخش همچنین اظهار داشت: زمانی که میزان کلسترول HDL بالا رود فرد را مستعد به بیماریهای قلبی و عروقی و سکته‌های قلبی خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه در صورتی که کلسترول ال دی ال بالاتر از 130 باشد وضعیت هشدار است و در صورتی که بالای 160 باشد بالا به حساب می‌آید، گفت: این کلسترول بالا در بسیاری از عادات بد غذایی افراد تأثیر دارد و همانند استفاده از چربی‌های اشباح، چربی‌هایی که در روغن‌های حیوانی و چربی‌هایی گوشت، پوست مرغ وجود دارد مشاهده می شود.

کنترل ذهن فاکتور مهم در پیشگیری از بیماریها
زندگی روانی، معنوی و اجتماعی سالم از جمله فاکتور‌های اساسی در پیشگیری از بروز سرطان و حتی کنترل و مهار آن به شمار می‌رود.
میگنا: زمانی که انسان در معرض تغییری قرار می‌گیرد، برای سازگاری با شرایط جدید دچار احساسی می‌شود موسوم به استرس، یکی از رویداد‌هایی که در این حالت پیش می‌آید.
 
افزایش هورمونی به نام آدرنالین در بدن است، این هورمون به بدن کمک می کند تا خود را تجهیز نموده و با حداکثر توان عمل نماید، استرس به خودی خود نه تنها ضرری ندارد بلکه سودمند هم هست زیرا به ما کمک می کند با شرایط انطباق پیدا کرده و بتوانیم عملکرد بهتری داشته باشیم ولی شیوه عمل ما در زمان استرس و مدت زمانی که این استرس طول می‌‌کشد در سلامت یا بیماری ما موثر است.
 کنترل ذهن
طبق این گزارش، برخی افراد در زمان استرس، به مبارزه با تغییرات رو می‌آورند و بعضی فرار می‌کنند و عده‌ای نیز بی واکنش باقی می‌مانند و فقط استرس را تحمل می‌کنند و حالت درماندگی به خود می‌گیرند، آسیب رسان‌ترین نوع برخورد با استرس، بی عمل باقی ماندن در آن است مثلاً فردی که قوم و خویش دارد که تقاضا‌های غیر مترقبه غیر قابل اجرایی دارد و از ترس او را تحمل می‌کند با شنیدن دائمی خبرهایی که فرد امکان هیچ  گونه عملی برای آن ندارد هر دو این موارد از انواع استرسهای آسیب رسان هستند که مانند سم به سلول‌ها آسیب رسانده و سیستم ایمنی را تضعیف کرده و یا امکان ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.
این گزارش حاکی است: باورهای ما ممکن است ایجاد کننده استرس باشند، با اتخاذ باورهای کارآمد که به سازگاری بیشتر و آرامش بیشتر کمک می‌کند می‌توان استرس را کاهش داد باورها آن افکار ریشه‌ای هستند که تفکرات روزانه ما از آنها سرچشمه می‌گیرند و مثل باور به اینکه " من می‌توانم" ، " قرار است اتفاقات خوشایندی برای من پیش بیاید از پس زندگی با همه فراز و نشیب‌هایش بر می آیم" و " من لایق و ارزشمندم" می‌تواند در کاهش استرس کمک بسیاری کرده و هر کدام از ما لازم است برای سلامت بیشتر، باورها و افکار خود را بشناسیم و با مدیریت افکار ناکارآمد به آرامش بیشتری دست یابیم.
 
این گزارش همچنین در مورد افسردگی بیانگر آن است که این حس، احساس غم و اندوهی است که برای مدت طولانی عملکرد کلی فرد را محدود کرده و اگر احساس غم و اندوه سبب شود که شما از موقعیت‌هایی که قبلاً برایتان لذت بخش بوده لذت نبرید آنگاه احتمالاً افسرده هستید، زندگی طولانی مدت همراه با افسردگی می‌تواند یکی از عوامل ابتلا به سرطان باشد و دور بودن از شادابی و امید و عشق که از عوارض افسردگی است نه تنها لذت بردن از زندگی را محدود می‌کند بلکه با تضعیف سیستم ایمنی احتمال ابتلا به بیماریهای گوناگون را افزایش می‌دهد. 
بنا بر این گزارش برای رفع افسردگی یا مهار آن باید ذهن خود را مدیریت کرد زیرا هر یک از ما روزانه تا شصت هزار فکر مختلف را از ذهن خود می گذراند اغلب این تفکرها تحت کنترل ما نیست  اما برای سلامت بیشتر ذهن لازم است:
  از زنجیره تفکرمان آگاه باشیم.
افکار تکرار شونده ناخوشایند را با یک هشدار متوقف کنیم.
شواهدی علیه افکار منفی پیدا کنیم.


آزمونی برای تشخیص پوکی استخوان توسط خودتان
ک:۴۵
 
پوکی استخوان، استئوپروز یک بیماری خاموش است که باعث ضعف استخوان ها و افزایش خطر شکستگی استخوان می شود.

بنیاد بین‌المللی استئوپروز IOF آزمون ساده‌ای برای افزایش آگاهی مردم از عوامل پوکی استخوان طراحی کرده که با پاسخ به این 19 سوال ساده می توان وضعیت استخوانها را معلوم کرد.
 
فاکتورهای خطر غیر قابل اصلاح، فاکتورهایی هستند که با انسان متولد شده و نمی‌توان اثر آنها را تغییر داد با این وجود مهم است که از وجود این عوامل خطر آگاه باشید و با تغییر شیوه زندگی از اثر آنها در کاهش توده استخوانی پیشگیری کنید.
 
به سوالاتی که برای تشخیص پوکی استخوان مطرح می شود پاسخ دهید و در پایان جوابهایتان را با پاسخ بنیاد بین المللی استئوپروز مقایسه کنید.

1-آیا در هر کدام از والدین شما پوکی استخوان یا  شکستگی استخوان بعد از ضربه جزئی یا افتادن دیده شده؟

2-آیا هر کدام از والدین شما پشت خمیده یا قوزاری دارند؟

3-آیا سن شما بالای 40 سال است؟

4-آیا تا به حال دچار شکستگی استخوان بدنبال ضربه جزئی شده اید؟
پوکی استخوان

5-آیا مکرر دچار زمین خوردگی می شوید بیشتر از یک بار در سال گذشته یا به دلیل ضعف نگران زمین خوردن هستید؟

6-آیا بیشتر از 3 سانتی متر از قد شما بعد از 40 سالگی کاهش یافته است؟

7-آیا شما کم وزن هستید؟( شاخص توده بدنی کمتر از 19 کیلوگرم بر متر مربع دارید)؟

8-آیا تا به حال برای بیش از 3 ماه متوالی قرصهای کورتون مصرف کرده اید؟

9-آیا تا به حال تشخیص روماتوئید برای شما داده شده است؟

10-آیا تا به حال تشخیص پرکاری تیروئید، پر کاری پاراتیروئید،‌دیابت نوع یک یا اختلالات گوارشی مانند سلیات یا کرون برای شما داده شده است؟

11-آیا اگر خانم هستید، قبل از 45 سالگی دچار یائسگی شده‌اید؟

12-آیا تا به حال بلوغ شما برای 12 ماه متوالی یا بیشتر متوقف شده است؟( به غیر از حاملگی، یائسگیو هیتروکتومی)

13-آیا هورمون های شما قبل از 50 سالگی بدون آنکه درمان جایگزینی هورمونی برای شما آغاز شود برداشته شده است؟

14-آیا در صورتی که آقا هستید تا به حال از لاغری، یا دیگر علائم مرتبط با کمبود تستو ترون رنج برده‌اید؟

15-آیا شما بطور منظم سیگار می نوشید؟

16-آیا شما در حال حاضر یا قبلا سیگار می کشیدید؟

17-آیا میزان فعالیت بدنی روزانه شما کمتر از 30 دقیقه است؟

18-آیا شما به شیر و محصولات لبنی آلرژی دارید و در حالیکه از هیچ مکمل کلسیمی استفاده نمی‌نمایید از خوردن آنها پرهیز می کنید؟

19-آیا میزان تماس شما با نور خورشید کمتر از 10 دقیقه در روز است ودر عین حال از هیچ مکمل ویتامین D استفاده نمی‌نمایید؟
 
اگر پاسخ شما به همه این سوالات مثبت بوده بدان معنا نیست که شما مبتلا به پوکی استخوان می باشید بلکه نشان می دهد که شما فاکتورهای خطر اثبات شده دارید که می تواند ابتلا به پوکی استخوان را تسریع کند.


ادامه مطلب

طبقه بندی: پزشکی،  علمی، 
برچسب ها: پزشکی، کلسترول، ایدز، علائم پوکی استخوان، سر درد، کنترل مغز، قلیان،  
دنبالک ها: شهر خبر، میگنا،  
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 13 فروردین 1394 توسط aj mn
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  

  • paper | فیس چت | کانون زبان انگلیسی