تبلیغات
جهان یکه نگار - آخرین اخبار سلامت

جهان یکه نگار
 

bahar22

كد پرواز پرندگان

دشمن چربی شکم را بشناسید

مرجع : شبکه خبر
پژوهش های اخیر حاکی از این است که مصرف فلفل قرمز باعث کاهش چربی در ناحیه شکم می شود.


به گزارش افکارنیوز،محققان انگلیسی و آمریکایی در تحقیقی مشترک دریافتند نوعی ترکیب طبیعی موجود در فلفل قرمز به میزان قابل توجهی چربی های ذخیره شده در شکم را کاهش می دهد.

چاقی شکمی خطرناک ترین نوع چاقی است زیرا خطر بیماری های مزمن از جمله پرفشاری خون، دیابت و بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

به عقیده محققان این ترکیب ارزشمند کاپسایسین نام داشته و نقش موثری در رفع چاقی شکمی ایفا می کند.

همچنین مشخص شد که کاپسایسین موجب کاهش کلسترول خون و کاهش شدت سیگنال های درد در بدن می شود.

این ماده خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و سلول های بدن را در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند و از خاصیت ضد باکتریایی نیز برخوردار است.


تاثیر دویدن مرتب بر آرتروز زانو

سلامت > عمومی - همشهری آنلاین:
مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که برخلاف تحقیقات قبلی، دویدن به طور منظم موجب افزایش خطر ابتلا به آرتروز زانو نمی‌شود. در واقع دویدن حتی می‌تواند باعث محافظت در برابر این عارضه شود.

گروه تحقیقاتی دکتر گریس سیو‌وی‌لو در دانشکده پزشکی بیلر در هیوستن تگزاس که این مطالعه را انجام داده‌اند، یافته‌های خود را در گردهمآیی سالانه کالج روماتولوژی آمریکا در بوستون، عرضه کردند.

تخمین زده می‌شود که حدود 27 میلیون نفر از بزرگسالان در ایالات متحده مبتلا به برخی از انواع آرتروز باشند که در این میان افراد میانسال و پیر بیشترین آمار ابتلا را دارند.

هرچند هنوز علت ایجاد آرتروز دقیقاٌ مشخص نشده است،‌برخی مطالعات نشان می‌دهد که دویدن مرتب ممکن است در ایجاد این بیماری نقش داشته باشد؛ اما به گفته این گروه محققان از آنجایی که اکثر این مطالعات بر روی دوندگان حرفه‌ای مرد انجام شده است، نمی‌توان نتایج آنها را به کل جمعیت تعمیم داد.

به علاوه این محققان یادآور می‌شوند که دوندگان معمولا شاخص توده بدنی (BMI) کمتری دارند، و این خصوصیت با خطر کمتر آرتروز زانو همراهی دارد.

به این ترتیب دکتر سیو‌وی‌لو و همکارانش به منظور درک بهتری از ارتباط بین دویدن منظم و خطر آرتروز زانو،‌ تحقیقات خود را آغاز کردند.

این گروه ۲۶۸۳ شرکت‌کننده با میانگین سنی ۶۴.۵ سال بررسی کردند.۵۶ درصد این شرکت‌کنندگان زن بودند و میانگین شاخص توده بدنی آنان ۲۸/۶ بود.

علائم آرتروز در این شرکت‌کنندگان ارزیابی شد و تحت رادیوگرافی اشعه ایکس زانو قرار گرفتند. همچنین از آنها خواسته شد پرسشنامه مربوط به فعالیت‌های جسمی انجام شده در طول زندگی خود را تکمیل کنند. در این پرسشنامه معمول‌ترین فعالیت‌های جسمی که افراد به آن می‌پردازند در ۴ محدوده سنی زندگی شامل ۱۲ تا ۱۸ سال، ۱۹ تا ۳۴ سال، ۳۵ تا ۴۹سال و۵۰ سال به بالا مشخص شده بود.

رادیوگرافی اشعه ایکس زانوی این افراد بعد از 2 سال تکرار شد و نشانه های «آرتروز رادیوگرافیک زانو» (ROA) در آنها مورد ارزیابی قرار گرفت.

به علاوه درد زانو نیز در شرکت‌کنندگان مورد بررسی قرار گرفت. اگر فردی درد دائم در یکی از زانوهایش داشت و ROA هم داشت، این فرد در گروه «آرتروز علامت‌دار» (SOA) قرار می‌گرفت.

  • دویدن منظم همیشه برای زانو مضر نیست

نتایج این تجزیه و تحلیل نشان داد شرکت‌کنندگانی که برنامه دویدن منظمی داشتند -بدون توجه به اینکه در چه سنی می‌دویدند- در مقایسه با افرادی که در هیچ مرحله‌ای از زندگی خود به طور منظم ندویده‌اند، با احتمال کمتری دردهای مکرر در ناحیه زانو، ROA و SOA را تجربه کرده‌اند. از داوطلبانی که تجربه دویدن منظم در مرحله‌ای از زندگی خود را داشته اند، ۲۲/۸درصد و از میان گروه فاقد این تجربه، ۲۹/۸ درصد SOA را تجربه کرده‌اند.

همچنین محققان پی بردند که افراد دارای شاخص توده بدنی پایین به احتمال بیشتری برنامه دویدن منظم داشته‌اند.

این محققان گوشزد کردند که مطالعه آن‌ها مشخص نمی‌کند که آیا دویدن منظم برای افرادی که دارای آرتروز زانو هستند ضرر دارد یا نه.

اما دکتر هسیائو- وئی لو می‌افزاید: « از آنجایی که به نظر نمی رسد دویدن منظم برای مفاصل زانو مضر باشد، در افرادی که فاقد آرتروز زانو هستند، دلیلی برای ندویدن در هیچ دوره‌ای از زندگی وجود ندارد.»                ترجمه:مهسا شیرینمعاون درمان وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی از اخطار گرفتن 140 بیمارستان مشمول طرح تحول نظام سلامت خبرداد.
به گزارش شهدای ایران به نقل از ایرنا، « محمد آقاجانی » روز چهارشنبه درنشست خبری دستاوردهای نظام تحول سلامت از 15اردیبهشت تا 15آبان ماه امسال افزود: بازدید از 313 بیمارستان مشمول طرح تحول سلامت به صورت دقیق انجام شد که از این تعداد 140 بیمارستان ، اخطارهای لازم را گرفتند.

آقاجانی تصریح کرد: در سامانه 1590نیز یکهزار و 865 شکایت ثبت شد که مورد پیگیری قرار گرفتند. ضمن اینکه تعداد زیادی از تماس ها با سامانه شکایت تعرفه ای 1690 نیز مرتبط با تخلفات تعرفه ای گزارش نشده است.**ارسال تجهیزات پزشکی به بیمارستان ها

آقاجانی گفت : در راستای اجرای طرح تحول ، برای بهبود هتلینگ بیمارستانها درحال ارسال تجهیزات پزشکی و تخت به بیمارستان ها هستیم.

این مقام مسوول در وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت:تعمیرات 560 بیمارستان دولتی برای اجرای برنامه ارتقای کیفیت هتلینگ تا 67 درصد پیشرفت داشته است.

وی اظهار امیدواری کرد که برنامه هتلینگ بیمارستانی تا پایان سال تکمیل شود.ضمن اینکه برنامه اصلاح هتلینگ بیمارستانی ، تجهیزات و تخت به تدریج در حال خریداری است و تاکنون 738 بسته از این تجهیزات برای بیمارستانهای مناطق محروم و سردسیر ارسال شده است.


آقاجانی گفت: البته عقب ماندگی بیمارستانهای دولتی از نظر ساختمان و تجهیزات زیاد است و طرح تحول سلامت نمی تواند همه این عقب ماندگی ها را جبران کند اما امیدواریم بخشی از نیازمندی های اقامتی بیماران تامین شود.**کمتر بودن ظرفیت بیمارستانهای دولتی ازبسیاری کشورهای درحال توسعه

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنانش گفت: ظرفیت بیمارستانهای دولتی کشور از بیمارستان های بسیاری از کشورهای در حال توسعه کمتر است.

آقاجانی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی برمشکل کمبود تخت در بیمارستانها اظهارداشت: هم اکنون نسبت تخت های بیمارستانی، یک و نیم تخت به ازای هر یکهزار تن است که این میزان کمتر از نیاز کشور گزارش شده است.

آقاجانی ادامه داد: سرمایه گذاری برای ایجاد تخت های بیمارستانی باید به طور عمده از طریق بخش غیردولتی باشد به ویژه آنکه اکنون تعرفه های پزشکی واقعی شده است و سرمایه گذاری در این بخش می تواند منطقی و سود آور نیز باشد.

معاون وزیر بهداشت گفت: دست کم یک دهه زمان لازم است تا سرمایه گذاری در خصوص ایجاد تخت های بیمارستانی تکمیل شود. ضمن اینکه درشهرهای بزرگ به ویژه تهران با کمبود تخت های سوختگی، روانپزشکی و مراقبت های ویژه روبرو هستیم


رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات كشور، میانگین مصرف ماهی توسط ایرانی‌ها را نصف مردم جهان اعلام كرد.
به گزارش نامه نیوز ، محمد پوركاظمی، عصر سه شنبه در همایش ملی تیلاپیا در شهرستان بافق اظهار داشت: در جهان به طور میانگین هر فرد در سال بیشتر از ۱۹ كیلوگرم ماهی مصرف می كند در حالی كه این میزان برای هر ایرانی به حدود ۸.۵ كیلوگرم می رسد.

وی تاكید كرد: اگر می خواهیم به میانگین مصرف ماهی در جهان برسیم باید در حوزه آبزی پروری نیز رشد كنیم و تولیدات فعلی را در سالهای آینده حداقل به ۲.۵ برابر اكنون برسانیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پرورش و تكثیر ماهی تیلاپیا در كشور عنوان كرد: تاكنون بیش از ۲۰ پروژه تحقیقاتی در بخش های مرتبط با ماهی تیلاپیا از تحقیق و تكثیر تا رسیدن به سفره مردم انجام شده كه حاصل این اقدامات پرورش ۱۰ تن گوشت در یك هكتار استخر بوده است اما متاسفانه این فعالیت ها فعلا متوقف شده است.

ایران سالانه ۲۰ هزار تن گوشت ماهی تیلاپیا وارد می كند

معاون آبزی پروری شیلات كشور نیز در این همایش با بیان اینكه هم اكنون ۱۳۵ كشور جهان ماهی تیلاپیا را پرورش می دهند و چین با در انحصار داشتن ۴۵ درصد تولید این ماهی، مقام نخست جهان را داراست، اظهار داشت: این در حالی است كه ایران به رغم بهره مندی از ظرفیت های لازم برای تولید، سالانه ۲۰ هزار تن گوشت ماهی تیلاپیا وارد می كند
ماهی.

حسین عبدالحی با بیان اینكه تیلاپیا را می ‌توان بسیار آسانتر از سایر گونه های آبزیان پرورش داد، ‌عنوان كرد: تیلاپیا در سیستم گلخانه ‌ای، استخرهای خانگی و استخرهای دو منظوره با مقاومت بیشتر و جیره غذایی ارزانتر پرورش می یابد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: در كشور ما سالانه ۳۷۰ هزار تن گوشت انواع آبزیان تولید می شود كه این میزان در سال ۹۲ نسبت به سال ۹۱ از افزایش ۱۳.۷ درصدی برخوردار بوده است.

۱۷ درصد ماهی قزل آلای جهان در ایران تولید می شود/ نیاز به ۴ هزار میلیارد سرمایه گذاری در پرورش میگو

معاون آبزی پروری شیلات کشور همچنین از تولید موفق ماهی قزل آلا در كشور خبر داد و بیان كرد: توانسته ایم با ۱۴۰ هزار تن تولید، ۱۷ درصد تولید جهان را در این گونه از آن خود كنیم.

وی در مورد پرورش میگو نیز اظهار داشت: این آبزی برای نخستین بار با گونه غیر بومی در کشورمان بومی‌ سازی شد و چنانچه چهار هزار میلیارد ریال در حوزه تولید میگوی کشور سرمایه ‌گذاری شود، تولید آن به ۱۸ هزار تن خواهد رسید.برای دیدن ادامه اخبار سلامتی(تغذیه سالم  ،کسانی که آلرژی دارند چه بخورند،مضرات بد نشستن)   به ادمه مطلب بروید

5قدم تا نابود کردن عادات ناسالم تغذیه


قدس آنلاین: همیشه داشتن عادات سالم که کلید پیروی کردن از سبک زندگی سالم و کاهش وزن است آسان نیست.

به گزارش گروه سلامت و بهداشت قدس آنلاین، آکادمی تغذیه و رژیم های غذایی آمریکا برای داشتن عادات سالم و پیروی کردن از سبک زندگی سالم توصیه های زیر را ارائه کرده اند:

- سعی کنید در وعده صبحانه مواد غذایی سالم - غلات سبوس دار، میوه، سبزیجات و لبنیات و گوشت کم چرب - را بگنجانید.

- نوشیدن قهوه را به سه فنجان در روز محدود کنید و از افزودن خامه و شکر به آن بپرهیزید.

- سعی کنید برای وعده ناهار غذای خانگی استفاده نمایید

- خرید و مصرف میوه و سبزیجات تازه را افزایش دهید.

- در خانه غذا بپزید و از خرید غذاهای آماده بپرهیزید. خرید و مصرف غذاهای آماده را به تعطیلات آخر هفته موکول کنید.

عوارض بد نشستن؛
بیشتر افراد جامعه درصد بالایی از ساعات روزانه خود را چه در محل کار و چه در خانه به صورت نشسته آن هم به صورت نادرست سپری می‌کنند. البته این نشستن‌های طولانی‌مدت می‌تواند خطرآفرین باشد و سلامت‌تان را تهدید کند. آیا با عوارض ناشی از بد نشستن آشنا هستید؟ چطور می‌توان با این مشکلات مقابله کرد؟
به این مطلب امتیاز دهید
1 0

عوارض بد نشستن
به گزارش سرویس علمی جام نیوز، آرتروز‌ بیماری شایعی است که به دلیل شرایط نادرست بدن مثلا نشستن غیراصولی، دو زانو نشستن و حتی ایستادن در وضعیت غلط بروز می‌کند. در چنین شرایطی سطح مفصلی با گذر زمان دچار تغییراتی می‌شود، استحکام استخوان‌ها کاهش یافته و سیستم عروقی کند شده و تغذیه سطوح مفصلی کاهش می‌یابد. سطوح مفصلی که غضروفی است، شروع به ساییده شدن می‌کند و استخوان‌سازی‌های نابجایی ایجاد می‌شود و در نتیجه با افزایش سن احتمال ابتلا به آرتروز هم افزایش می‌یابد.


دکتر عطا رحیمی، فیزیوتراپیست در گفت‌وگو با جام‌جم می‌گوید: ‌شایع‌ترین آرتروز مربوط به زانوست و آرتروز ستون فقرات در رتبه بعدی قرار می‌گیرد.

علت بروز این آرتروز که در سنین پایین هم دیده می‌شود فشار زیاد وارده به کمر است. درواقع مهره‌های پنجم و خاجی و مهره‌های پنجم و چهارم که حالت پایه‌ای برای کمر دارند دچار این عارضه می‌شوند. در این بیماران غضروف به حالت شفاف و انعطاف‌پذیر نیست و رنگ تیره‌تری پیدا می‌کند.

این مشکل در افرادی که هنگام نشستن اصول سلامت را رعایت نمی‌کنند، بیشتر از بقیه دیده می‌شود. به علاوه بد نشستن شایع‌ترین علت درد گردن به حساب می‌آید.

گردن درد عارضه مهم بد نشستن

افرادی که در طول روز زیاد پشت میز می‌نشینند و با رایانه کار می‌کنند، به دلیل طرز نشستن نامناسب، دچار گردن درد می‌شوند، چراکه وقتی گردن رو به بالا و شانه‌ها حالت افتادگی دارند به گردن فشار زیادی وارد شده و عوارضی مثل درد گردن، درد پشت گردن، درد شانه، درد دست، سردردهای مداوم، درد نوک انگشتان و درد‌های مختلف بدن و حتی درد در ناحیه قلب بروز خواهد کرد و اگر این عوارض جدی گرفته نشود به آسیب دیسک، اختلال در سیستم عصبی، افسردگی و دردهای مزمن سر منجر می‌شود.

درمانی برای گردن درد

به گفته دکتر رحیمی، اولین راهکار برای درمان درد گردن، اصلاح حالت نشستن است و در مراحل بعدی می‌توان از ورزش‌هایی که مربوط به حرکات شانه، سر، گردن و عضلات عمق گردن می‌شود، استفاده کرد. به عبارتی افرادی که از درد گردن رنج می‌برند باید به تقویت عضلات گردن بپردازند.

همچنین به بیماران، درمان دارویی نیز توصیه می‌شود. البته فیزیوتراپی می‌تواند به درمان گردن درد کمک کند؛ به شرطی که به صورت روزانه باشد. اگر این حرکات به صورت پی در پی انجام نشود، تاثیرات آن، بعد از مدت کوتاهی از بین می‌رود.


مبتلایان به آلرژی چی بخورند چی نخورند؟

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از خبرنو، عوامل آلرژی زا بسیار متنوعند. دربرخی مناطق گرده افشانی گیاهان در اوایل بهار صورت می گیرد، بنابراین در این مناطق، آلرژی  فصلی نیز در همان زمان آغاز می شود. ممکن است در برخی مناطق به دلیل آب و هوای منطقه و نوع گیاهان محیط، در پاییز علایم آلرژی بروز کند. آلرژی فصلی اغلب با  آبریزش بینی و چشم، تنگی نفس، عطسه، سرفه، قرمزی چشم ها، خارش، کهیر و علایم دیگر همراه است. آلرژی در واقع عکس العمل شدید سیستم ایمنی، هنگام ورود یک ماده خارجی به بدن است. ورود مواد آلرژن به بدن موجب افزایش ترشح هیستامین می شود. هیستامین ماده ترشحی درون ریزی است که با تحریک اعصاب، پیام را در سراسر بدن منتشر کرده و موجب تحریک و برانگیختگی سیستم ایمنی می شود.

 

تنها راه درمان آلرژی دوری از ماده آلرژی زاست. درمان های دارویی تنها علایم آلرژی را کنترل کرده و درمان قطعی به شمار نمی روند.

 

در ادامه این مطلب به ارتباط آلرژی های فصلی با غذا می پردازیم. خوب است بدانید که بسیاری از غذاها ممکن است فقط تشدید کننده آلرژی باشند نه ایجاد کننده آن، یا اینکه برعکس برخی مواد غذایی باعث کاهش علایم آلرژی فصلی شوند نه درمان آن.

 

غذاهایی که آلرژی را تشدید می کنند
افراد مبتلا به آلرژی گرده گل ها و گیاهان ممکن است با مصرف میوه و سبزی تازه، دچار خارش و تورم  در ناحیه لب ها، زبان، گلو و سقف دهان شوند. شدت علایم در افراد مختلف متغیر است و معمولاً خطرناک نیست، اما ممکن است به ندرت واکنش های آنافیلاکسی (علایم شدید آلرژی که می تواند منجر به مرگ گردد) را باعث شود. معمولاً میوه ها و سبزیجات پخته توسط این افراد بهتر تحمل می شوند.


از جمله میوه و سبزی هایی که ممکن است آلرژی فصلی را در این افراد تشدید کنند و باعث خارش و تورم دهانی شوند عبارتند از سیب، هویج، کرفس، گوجه فرنگی، فندق، خربزه، موز، گیلاس، زردآلو و هلو. عدم مصرف یا مصرف کمتر این مواد شرایط بیمار را بهبود می بخشد.

 

غذاهای ضد آلرژی
مصرف برخی از مواد غذایی باعث تقویت و بهبود عملکرد سیستم ایمنی در مقابل آلرژی فصلی می شود.

 

غذاهای پر فیبر و ماست بخورید
طبق یافته های محققان دانشگاه میشیگان حفظ تعادل میکروبی روده افراد را در مقابل آلرژی فصلی و آسم محفاظت می کند. برای حفظ تعادل میکروبی دستگاه گوارش از غذاهای غنی از فیبر نظیر میوه ها، سبزیجات، غلات سبوس دار و مغزها استفاده کنید. ماست یکی دیگر از مواد غذایی مفید بر علیه آلرژی است. مطالعه بر روی 120 فرد بزرگسال توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان داد که مصرف 180 گرم ماست در روز، تعداد روزهایی که افراد دچار تب یونجه می شدند را کاهش داد، همچنین این افراد علایم آلرژیک کمتری را تجربه کردند.

 

چای سبز بنوشید
طبق یافته های محققان ژاپنی، چای سبز به دلیل داشتن متیلات اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) می تواند خواص ضد آلرژیک داشته باشد، لذا مصرف روزانه آن توسط محققان توصیه شده است.

اسیدهای چرب اُمگا-3 مصرف کنید
مطالعات نشان داده است که مصرف اسیدهای چرب امگا-3 می تواند بدن را علیه تولید بالای برخی آنتی بادی هایی که آلرژی را تشدید می کنند، محافظت نماید. علاوه بر این، امگا-3 خواص ضد التهابی نیز دارد که شدت علائم آلرژیک را کاهش می دهد. ماهی به خصوص انواع چرب آن، منبع غنی اسیدهای چرب امگا-3 است. علاوه بر ماهی های چرب، گردو و تخم کتان هم از منابع خوب، امگا 3 هستند.

شما می‌توانید با به کار بستن این توصیه‌ها به قویتر شدن استخوان‌ها و محافظت از آن‌ها کمک کنید. این هشت توصیه زیر را به خاطر بسپارید.
به گزارش نامه نیوز به نقل از سیمرغ، ما نمی توانیم تمام عواملی که منجر به شکستگی‌های اوستئوپروتیک (مربوط به پوکی استخوان) می‌شوند را کنترل کنیم اما خانم‌ها می‌توانند با به کار بستن توصیه‌هایی به قوی تر شدن استخوان‌ها و محافظت از آن‌ها کمک کنند. هشت توصیه زیر را که برگرفته از گزارش مرکز سلامت زنان هاروارد در سال 2008 است، به خاطر بسپارید.1
- از مواد مغذی حیاتی بهره مند شوید!

از رژیم غذایی سالم که تامین کننده مواد مغذی چون پتاسیم، منیزیم، فسفر، کلسیم و ویتامین D است، هم استفاده کنید.
2- ورزش كنید!
دست كم به مدت 30 دقیقه از فعالیت‌های ورزشی قوی کننده استخوان در اکثر روزها بهره مند شوید. این فعالیت‌ها شامل ورزش‌های تحمل وزن همانند دویدن یا پیاده روی سریع و ورزش‌های استقامتی هستند.
3- سیگار نکشید!

تخریب استخوان در سیگاری‌ها سریع تر انجام پذیرفته و میزان شکستگی در این افراد بالاتر است.

4- شرایط خود را دریابید!
بسیاری از رهنمودها غربالگری اوستئوپروزیس (پوکی استخوان) را از طریق سنجش تراکم ماده معدنی استخوان (BMD) در آغاز سن 65 سالگی توصیه می‌کنند. این تست برای افرادی که دارای سابقه بیماری‌های خاص هستند یا مصرف کننده داروهایی هستند که خطر شکستگی را افزایش می‌دهند، باید در سنین پایین‌تر انجام شود.

5- از داروهای محافظت کننده استخوان استفاده کنید!

خانم‌هایی که در سنین پس از یائسگی قرار دارند و در گذشته دارای شکستگی استخوان بوده‌اند یا رتبه تست BMD آن‌ها 5/2- یا پایین‌تر از آن است باید از داروهای پیشگیری كننده پوكی استخوان استفاده کنند. خانم‌ها با داشتن رتبه 2- تا 5/2- نیز باید از این داروها بهره گیرند.

6- از افسردگی خود غافل نشوید!.
7- وزن خود را در حالت سلامت نگه دارید!
وزن پایین تر از 5/57 کیلوگرم یا داشتن توده بدنی زیر 21 عامل خطر ساز برای پوكی استخوان محسوب می‌شود. از دست دادن وزن در دوران یائسگی احتمال کاهش توده استخوان را افزایش می‌دهد. از مصرف غذاهایی که از نظر کالری در حد بسیار پایینی هستند یا از غذاهایی که فاقد همه گروه‌های غذایی است، اجتناب کنید.

8- از زمین خوردن اجتناب کنید
ادامه مطلب

طبقه بندی: علمی، 
برچسب ها: ماهی، هشدار به بیمارستان ها، آرتورز زانو، فلفل، عوارض بد نشستن،  
دنبالک ها: اخطار وزارت بهداشت به140 بیمارستان، نیوز،  
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 20 آذر 1393 توسط aj mn
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  

  • paper | فیس چت | کانون زبان انگلیسی