تبلیغات
جهان یکه نگار - آخرین اخبار ایران

جهان یکه نگار
 

bahar22

كد پرواز پرندگان

انتقاد از انتصاب مدیر دولت قبل در سمت ریاست منطقه آزاد قشم

سیاست > دولت - روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:

استاندار سابق استان مرکزی که توسط وزارت کشور دولت آقای روحانی کنار گذاشته شد، توسط بخش دیگر دولت به عنوان مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم منصوب گردید. وی وقتی استاندار مرکزی شد لیسانس داشت و در این دوران توانست بدون رفتن کلاس فوق لیسانس بگیرد و الآن با همان مدرک در روزنامه‌ها با عنوان دکتر... به وی تبریک گفته می‌شود. با اینکه این شخص از متعصبین دولت احمدی نژاد بود، با پست جدید اختیارات مالی زیادی در منطقه آزاد قشم در اختیار اوست.

 


خباز: برای تخریب دولت،اتاق فکر تشکیل شده

سیاست > دولت - محمدرضا خباز نماینده دوره های قبل مجلس به روزنامه آرمان گفت:
اتفاقاتی که در دولت آقای روحانی برعلیه دولت رخ می‌دهد، فکر یک نفر و اندیشه یک گروه محدود نیست. اینکه برخی به این شکل، با برنامه و بدون رعایت هیچ یک از اصول اخلاقی به دولت منتخب مردم می‌تازند نشان دهنده یک اتاق فکر تخریب است.به نظر می‌رسد یک اتاق بحران تخریب دولت را هدایت و مدیریت می‌کند.

این همه حرکت‌های به هم مربوط، در هم تنیده و زنجیره وار در گوشه و کنار کشور که به صورت هماهنگ از تریبون‌های رسمی کشور استفاده می‌کند و هزینه‌های زیادی در جهت تخریب دولت انجام می‌دهد، نشان می‌دهد که در پشت پرده اتاق فکر تشکیل شده است. این عده قبلأ هم گفته بودند که بعد از 6 ماه دوره ماه عسل دولت را به پایان خواهیم رساند و توپخانه‌های ما بعد از 6 ماه فعال خواهد شد. من خودم به قطع یقین اسامی این اتاق فکر را نمی‌دانم.

این عده به جای اینکه به حل مشکلاتی که خودشان به وجود آورده اند،کمک کنند باعث می‌شوند مشکلات ادامه پیدا کند. باید به این افراد گفت 8 سال کشور دست شما بود. این همه گرفتاری را شما برای کشور به وجود آوردید؛ اکنون که آقای دکتر روحانی تصمیم دارد با همت بالا این گرفتاری‌هایی که شما به وجود آوردید را برطرف کند،به جای اینکه تشکر کنید، دست مریزاد بگویید و برایش دعا کنید کارشکنی می‌کنید.

همین گروه حامیان دولت سابق، امروز تخریب گران دولت آقای روحانی شده اند. من اعتقادم بر این است که این یک حرکت عادی نیست. یک حرکت معمولی و بدون نقشه و طراحی قبلی نیست و این‌ها نقشه راه تهیه کرده‌اند. ما یک راه داریم که متوجه شویم که آیا دولت یازدهم خوب عمل می‌کند یا خیر. با این وضعیت هرگاه ببینیم که مخالفین دولت سرو صدا می‌کنند فریاد می‌زنند، تخریب می‌کنند، باید احساس کنیم راه دولت صحیح است و مسیری که دولت انتخاب کرده مسیری موفقیت آمیز خواهد بود. هرچقدر مغرضان بیشتر فریاد بزنند،بی قراری کنند واز روش‌های غیراخلاقی استفاده کنند دولت و دولتمردان باید بدانند که کارشان موثر و روششان مطلوب بوده است.برخوردهای ممیزی شده باعث شده تا امروز بیش از هر زمانی نگران تهاجم فرهنگی، شبیخون و همچنین ناتوی فرهنگی باشیم؛ فرهنگی که با رویکرد‌های سلبی نمی‌توان آن را مدیریت کرد.
کد خبر: ۳۹۸۸۹۷
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۰۷:۲۵ - 08 May 2014
رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به اینکه رتبه شادی و نشاط ایران در میان 157 کشور دنیا 115 است، گفت که در دنیای کنونی تکنولوژی‌ها پیشرفت می‌کنند و فرصت‌های شادی به ویژه شادی‌های گر وهی کمتر می‌شود به همین دلیل انسان اجتماعی در اجتماع انسانی با وجود افزایش جمعیت، تنها و تنهاتر می‌شود.

سیدحسن موسوی‌چلک در گفت‌وگو با مهر افزود: یکی از ویژگی‌های جامعه امروزی گسترش شهر‌نشینی، دسترسی بیشتر به فناوری، مشغله‌های فراوان، تحمیل استرس‌های متعدد بر افراد، تعامل فرهنگی بالا و مستعد شدن جهت تضعیف هویت فرهنگی، کاهش ارتباطات عاطفی میان مردم، افزایش اختلالات روانی و... است. در چنین جامعه‌ای یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها برنامه‌ریزی مناسب، افزایش پویایی اجتماعی و روانی به عنوان مولفه‌ای مهم در سبک زندگی مردم است چرا که یکی از گمشده‌های مردم در چنین جامعه‌ای، نشاط و شادابی اجتماعی بوده و بدون تردید این نشاط در عملکرد افراد در جامعه تاثیرگذار است.

وی در ادامه گفت: تاملی بر برخی آمار‌های موجود در کشور نیز گویای همین مساله است به‌گونه‌ای که طبق سرشماری سال 1390 بیش از 70 درصد جمعیت کشور شهرنشین هستند درحالی که این نسبت در 30 سال قبل معکوس بود یعنی 70 درصد روستانشین بودند.
چلک‌موسوی با اشاره به اینکه رتبه شادی و نشاط ایران 115 در میان 157 کشور است، تاکید کرد: در شرایط فعلی جامعه افزایش مصرف مواد مخدر صنعتی و گرایش به مصرف مشروبات الکلی و آمار افراد دارای اختلالات روانی بیشتر شده است.

خلق شادی‌های گروهی


رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: این تنهایی اجتماعی تاثیرات چشمگیری بر حوزه ارتباطات انسانی و سلامت روانی مردم می‌گذارد. اینجا وظیفه مردم است که شادی‌های گروهی را خلق کنند تا فشارهای ناشی از زندگی ماشینی کمتر شود و در این زمینه نباید منتظر دولت‌ها باشند چراکه دولت‌ها در ادوار مختلف نه‌تنها تسهیل‌‌کننده برای ایجاد فضای شاد در چارچوب مقررات نبودند بلکه بیشترین نقش خود را در ممیزی فرهنگی ایفا کردند.

به گفته وی، برخوردهای ممیزی شده باعث شده تا امروز بیش از هر زمانی نگران تهاجم فرهنگی، شبیخون و همچنین ناتوی فرهنگی باشیم؛ فرهنگی که با رویکرد‌های سلبی نمی‌توان آن را مدیریت کرد.

موسوی‌چلک اظهار داشت: نباید فراموش کنیم که تغییرات فرهنگی یک شبه صورت نگرفته و یک شبه هم تاثیرات منفی آن از بین نخواهد رفت. شاید به همین دلیل است که فرهنگ به عنوان یکی از شعار‌های سال 93 تعیین شده است تا زمینه تقویت هویت فرهنگی بیشتر فراهم شود. البته امیدوارم که این فرصت را فقط با پارچه نوشته‌ها یا فراموش کردن یا محدود کردن ظرفیت‌های فرهنگی اقوام مختلف ایرانی از دست ندهیم.

فراهم کردن زمینه مناسب برای ازدواج آسان نه‌فقط با وام چند میلیونی بلکه با کارآفرینی و اشتغالزایی همراه با مسکن باید به‌گونه‌ای باشد که فرد برای تشکیل زندگی به یقین برسد.
کد خبر: ۳۹۸۸۹۴
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۰۶:۵۹ - 08 May 2014
با اعلام این آمار که 11 میلیون جمعیت مجرد و در آستانه ازدواج در ایران وجود دارد، فرهیختگان نظر کارشناسان را در این باره جویا شده است:

حسین ابهری
آسیب‌شناس


موضوع سالمندی جمعیت یکی از چالش‌های پیش روی دولتمردان ماست و با توجه به اینکه کشور ما یکی از جوان‌ترین کشورهای دنیاست پیش‌بینی می‌شود تا 20 سال آینده با پدیده سالمندی جمعیت مواجه شویم. برای پیشگیری از این وضعیت در کنار مصاحبه و همایش مقاله و سخنرانی باید سیاست‌های کاربردی در دو محور تبیین، تدوین و اجرا شود. یکی از مواردی که برای رشد جمعیت از سوی مجلس مطرح بوده است، تشویق خانواده‌ها برای فرزندآوری و پرهیز از تک‌فرزندی است. این در حالی است که با توجه به سیاست‌های عجولانه فعلی تصور می‌شود که توفیقی در این زمینه به دست نیاوریم.

چراکه دادن سکه به ازای هر فرزند جدید یا هزینه زایمان راهکاری مورد قبول همه خانواده‌ها نیست، بلکه ایجاد زیرساخت‌های ضروری مثل بهداشت، آموزش و پرورش، رفاه و مشارکت اجتماعی از مواردی است که می‌تواند در افزایش فرزند‌آوری موثر باشد. در کنار آن وضعیت مادران شاغل و روشن نبودن شرایط مرخصی زایمان همراه با گرانی ابزار مورد نیاز فرزندان جدید مثل پوشک، شیر خشک، پوشاک، مهدکودک و امثال آنها که در توان یک زوج کارمند نیست وجود دارد. بسته‌های تشویقی باید شامل کمک‌های یاد شده همراه با زیرساخت‌های لازم باشد. در غیر این صورت، موضوع فرزند‌آوری آنچان‌که شایسته است مورد توجه قرار نمی‌گیرد وناگهان در پایان 20 سال با پیری جمعیت و اجبار برای وارد کردن نیروی کار مواجه خواهیم شد.

در حال حاضر جمعیت مجرد پسران و دختران به مرز هشدار رسیده است و ناهنجاری‌های مربوط به آن مثل زندگی بدون ازدواج در خانه‌های مجردی، زندگی بدون تعهد، بیماری‌های جسمی و رفتاری از عوارض اصلی تاخیر در ازدواج است. فراهم کردن زمینه مناسب برای ازدواج آسان نه‌فقط با وام چند میلیونی بلکه با کارآفرینی و اشتغالزایی همراه با مسکن باید به‌گونه‌ای باشد که فرد برای تشکیل زندگی به یقین برسد. در کنار نکات گفته شده مسئولیت‌گریزی جوانان و ترس آنها از پایان تجرد و مسئولیت زندگی موضوعی تربیتی است که خانواده‌ها و رسانه‌ها باید به آن توجه کنند. غیر از نکات گفته شده ممکن است موانع و مشکلات دیگری نیز در راه فرزندآوری وجود داشته باشد که از سوی نخبگان باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

محمد سیدمیرزایی
جمعیت‌شناس


به اعتقاد من موضوع روند کاهش جمعیت گرچه یک هشدار جدی است اما سیاست‌ها برای جلوگیری از این چالش جمعیتی هنوز به قدر کافی سازمان یافته و کارشناسی نیست. چراکه برای افزایش جمعیت ابتدا باید زیرساخت‌های اقتصادی را مد نظر قرار داد. از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و زیرساخت‌های کشور، هنوز با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم. اجرایی کردن این برنامه نیاز به ثبات و آرامشی دارد که طی آن خانواده‌ها را به ازدواج و فرزند‌آوری ترغیب می‌کند.
حال در کنار این موضع با خیل جمعیت جوانانی مواجه هستیم که ازدواج نمی‌کنند. اگر از جوانی که ازدواج نمی‌کند در این خصوص سوال کنید دلایل کاملا طبیعی را عنوان خواهد کرد. دلایل آنها خیلی شبیه به دلایل افرادی است که ازدواج کرده‌اند و اقدام به فرزند‌آوری نمی‌کنند و باز خیلی شبیه به همسرانی است که به یک فرزند قناعت می‌کنند و برای داشتن فرزندان دیگر اقدام نمی‌کنند.

در وهله اول باید بگوییم که پیش از اقدامات برای فرزند‌آوری باید به فکر تامین نیازهای اساسی و بهتر کردن اقتصاد کلان کشور بود. قطعا با یک استراتژی و راهبرد درست می‌توان برای 10سال آینده اطمینان کافی در بین خانواده‌ها برای ثبات اقتصادی فراهم کرد و از سوی دیگر گرایش جوانان را برای ازدواج بالا برد.


تهدیدها و فرصت های ساماندهی سود سپرده های بانکی
بخش داخلی الف، 18 اردیبهشت 93
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۵۷
افزایش سود سپرده های بانکی به عنوان یکی از ابزارهای کنترل نقدینگی شاید به صورت مقطعی جوابگو باشد، ولی حتی اگر بانک مرکزی هم اقدام به کاهش سود بانکی نمی کرد خود بانک ها به مرور به خاطر کنترل قیمت تمام شده مجبور به تعدیل سودهای خود می شدند.

البته در ماه های اخیر بانک ها با افزایش نرخ سود سپرده گذاری سعی در جذب مشتری کردند، موضوعی که از موسسات مالی و اعتباری شروع و به بانک های خصوصی و در این اواخر بانک های دولتی شیوع پیدا کرد، اما این موضوع نمی توانست مدت زیادی تداوم داشته باشد چرا که بانک ها بدون افزایش کارمزد تسهیلات توان افزایش نرخ سود سپرده ها را ندارند و خود می دانند با افزایش کارمزد تسهیلات، تقاضای تسهیلات کاهش می یابد.

از آنجا که نگهداری پول برای بانک ها زیان است و بدون وام دادن توان ادامه فعالیت ندارند، اقدام به اعطای تسهیلات تحت عنوان ها و در قالب های مختلف می کنند.

بانک مرکزی در شرایط بهبود وضعیت اقتصادی، نرخ ذخیره قانونی را بالا برده و توان وام دهی بانک ها را کم می کند، اما در شرایط کنونی اقتصاد ما که بخش تولید نیازمند تسهیلات کم بهره است، کاهش نرخ سپرده های بانکی گامی در راستای توانمند سازی تولید است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی معتقد است در شرایطی که تولید کننده با سودی کمتر از ۲۰ درصد، بهره ای بیش از ۲۵ درصد برای تسهیلات بانکی پرداخت می کند، ادامه کار مشکل بوده و بیشتر صاحبان واحدهای تولیدی فعالیت خود را راکد کرده و یا با فروش کارخانه، سرمایه خود را در بخش های غیرتولیدی به کار می اندازند.

محمد علی مددی در کنار کاهش نرخ سود سپرده های بانکی بر هدایت نقدینگی بازار به سمت تولید تاکید دارد و می افزاید: در صورتی که نقدینگی به سمت سوداگری سوق پیدا کند شاهد التهاب و تورم کاذب خواهیم بود.

وی اظهارکرد: کاهش نرخ تسهیلات منجر به کاهش قیمت تمام شده تولیدات در کنار رونق بخشی به تولید شده و کاهش تورم را در پی خواهد داشت.

مدیرگروه اقتصاد دانشگاه تبریز هم یادآوری کرد: زمانی که نرخ سود افزایش یابد، نرخ تسهیلات بانکی هم افزایش یافته و در نهایت کالای تولیدی با قیمت تمام شده بیشتری به بازار عرضه می شود که با کاهش تقاضا مواجه و در واقع وضعیت رکود تورمی اتفاق می افتد.

سید کمال صادقی با بیان اینکه بانک ها در برابر هر واحد جذب سپرده تعداد واحد بیشتری تسهیلات می دهند، گفت: دولت می تواند از بانک ها بخواهد که نرخ بهره تسهیلات خود را کاهش دهند.

به هر حال کنترل نقدینگی با افزایش سود بانکی شاید به صورت مقطعی جوابگو باشد، اما انتظار سپرده گذاران از رشد نرخ سود همسو با نرخ تورم انتظار معقولی نیست چرا که در نهایت به زیان خود سپرده گذاران ختم می شود.

البته کاهش نرخ سود هم ممکن است موجب خروج سپرده ها از بانک ها شود اما به یقین این احتمال فقط شامل کسانی می شود که توان و استعداد لازم را برای فعالیت اقتصادی داشته باشند که البته در صورتی که سپرده های بانکی به بخش های تولیدی هدایت شود در ذات خود مثبت بوده و موجب رونق اقتصادی می شود.

ضمن اینکه نقدینگی جامعه به هر حال اگرنه در قالب حساب های پس انداز ولی در قالب حساب های جاری به بانک ها برمی گردد.

به نظر می رسد هدف دولت و بانک مرکزی هم از ساماندهی نرخ سود بانکی کمک بوده و تولید و رونق بورس باشد.

تحرکات بانک ها در افزایش نرخ سود سپرده ها در ماه های اخیر از طرفی و از طرف دیگر سقوط شاخص بورس، بانک مرکزی را بر آن داشت تا ساماندهی وضعیت نرخ سود سپرده های بانکی را در دستور کار خود قرار دهد.

هر چند عده ای از کارشناسان کاهش دستوری نرخ سود را صحیح نمی دانند اما نبود کنترل هم موجب بی انضباطی پولی می شود.

با توجه به اینکه با انضباط پولی، نرخ تورم هم کاهش می یابد، مدیریت شناور نرخ سود و کاهش آن بر اساس میزان تورم، ثبات اقتصادی را محقق می کند.


آخرین قیمت طلا و نقره در بازارپژو 301 نیز به عنوان یکی دیگر از محصولات جدید شرکت پژو در ایران تولید خواهد شد که این خودرو حدود 2 سال است در بازار چین عرضه می‌شود. این محصول با مشارکت شرکت پژو و دانگ‌فنگ چین در این کشور تولید و عرضه می‌شود.

برای تولید این خودرو در ایران نیاز به ایجاد خط مونتاژ و سالن رنگ جدید نیست و امکان استفاده از سالن‌های موجود برای تولید آن وجود دارد ولی قالب‌های خودرو باید تولید شوند.


در حال حاضر پژو 2008 در بازارهای جهانی حدود 18 هزار دلار و پژو 301 حدود 15 هزار دلار عرضه می‌شود.

طبق برآوردها این دو خودرو در ایران قیمتی پایین‌تر از 60 میلیون تومان نخواهند داشت.

ماکسیم پیکا مدیرعامل شرکت پژو اوایل هفته جاری در بازدید از شرکت ایران خودرو در مورد زمینه‌های جدید همکاری این دو شرکت خودروساز مذاکراتی را با یکه‌زارع مدیرعامل ایران خودرو انجام داد که بر این اساس قرار است شرکت پژو برای تولید دو محصول در ایران سرمایه‌گذاری کند.


صادرات پتروشیمی آزاد شد


معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت گفت در پی توافق ژنو صادرات محصولات پتروشیمی آزاد شده و از نظر بیمه محموله ها نیز مشکلی وجود ندارد اما در دریافتها و پرداختها مشکلاتی وجود دارد که علت آن احتیاط برخی از بانکهای بین‌المللی است.


علی ماجدی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه چرا با وجود توافقنامه ژنو تاکنون برخی از تحریم‌های صنعت پتروشیمی مانند بیمه و حمل و نقل برداشته نشده است، گفت: صادرات محصولات پتروشیمی آزاد شده است. بر اساس توافقنامه ژنو بیمه و حمل و نقل نیز جزو توافقات بوده است و در حال حاضر از نظر بیمه نه تنها محصولات پتروشیمی بلکه سایر صادرات نیز مشکلی ندارند.

وی اظهار کرد: البته در حال حاضر در دریافتها و پرداختها مشکلاتی وجود دارد که علت آن احتیاط برخی از بانکهای بین‌المللی است که تمایل ندارند این معاملات را انجام دهند البته ما این موضوع را به وزارت امورخارجه منعکس کردیم که چرا برخی از بانکهای خارجی از همکاری با ما امتناع می‌کنند آنها نیز پاسخ دادند نمی‌توان بانکها را به انجام کاری اجبار کرد. در حال حاضر شرایط بهتر شده است اما به طور کلی تحریم‌ها برداشته نشده است.

* پیمانکار چینی در آزادگان شمالی می‌ماند
معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت در پاسخ به این سوال که آیا با خروج شرکت چینی CNPC از توسعه میدان آزادگان جنوبی این شرکت از توسعه میدان آزادگان شمالی هم کنار گذاشته خواهد شد گفت: در حال حاضر از عملکرد این شرکت در میدان آزادگان شمالی راضی نیستیم اما به خاطر اینکه بخش عمده قرارداد صورت گرفته است این قرارداد با شرکت چینی ادامه خواهد یافت البته به این شرکت چینی تاکید شده که فعالیت خود را گسترده‌تر کند.

ماجدی در مورد مذاکرات با روسیه برای تهاطر نفت با کالا گفت: مذاکرات با روسیه ادامه دارد و تاکنون توافق خاصی در این زمینه صورت نگرفته است.

وی در مورد صادرات گاز به اروپا هم توضیح داد: صادرات گاز به این قاره داستان طولانی دارد. در زمان دولت اصلاحات با 3 کشور اروپایی در این زمینه مذاکراتی انجام شد. مذاکرات مقدماتی صورت گرفت اما تاکنون این مذاکرات به نتیجه خاصی منجر نشده است.

معاون وزیر نفت ادامه داد: امکان صادرات گاز به اروپا را از 3 مسیر ترکیه، عراق و ارمنستان داریم که مسیر صادرات گاز از طریق ترکیه اقتصادی‌تر است البته حجم انتقال گاز از خط لوله فعلی کافی نیست و باید از منطقه دهگلان تا مرز بازرگان حدود 600 کیلومتر خط لوله ساخته شود تا امکان صادرات گاز با حجم بالا ممکن شود.

ماجدی در مورد حجم صادرات گاز به اروپا نیز یادآور شد: حجم صادرات به این قاره بستگی به مذاکرات و تقاضای کشورهای اتحادیه اروپا دارد اما امکان صادرات گاز از 4 میلیون مترمکعب تا 50 میلیون مترمکعب در روز وجود دارد.

وی با تأکید بر اینکه صادرات گاز به اروپا در شرایط برد برد انجام خواهد شد، گفت: به جز صادرات از طریق خط لوله امکان صادرات گاز از طریق LNG نیز امکان‌پذیر است.

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت با پیش‌بینی اینکه وضعیت گاز اتحادیه اروپا تا سال 2030 افزایش چشمگیری خواهد داشت، خاطرنشان کرد: قطعا بازار اروپا برای گاز ایران نیز جا دارد.

* صادرات گاز ایران به اروپا دور زدن روسیه نیست
ماجدی در پاسخ به این سوال که آیا صادرات گاز ایران به اروپا در روابط ایران و روسیه تأثیرگذار نخواهد بود، توضیح داد: اینکه گفته شود ایران با صادرات گاز به اروپا روسیه را دور زده است برداشتی اشتباه است چرا که سیاست صادرات گاز سیاست بلندمدت است مخصوصا اگر صادرات گاز با خط لوله انجام شود. اگر قرار باشد گاز ایران به اروپا صادر شود حداقل باید 2 تا 3 سال روی این موضوع مذاکره صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه ایران بحران اوکراین را نیز مدنظر قرار داده است گفت:‌ اگر اروپا خواهان واردات گاز از ایران باشد هم حق ایران و هم حق اروپا است و اجحافی در حق کشور ثالث صورت نگرفته است. در واقع بازار صادرات گاز بازار رقابتی است.
معاون وزیر نفت یادآور شد: باید دید که منابع روسیه برای تأمین گاز مورد نیاز اروپا کفاف می‌دهد یا نه؟ این در حالی است که ایران بیشترین ذخایر گازی در جهان را دارد.

* در تخلف پاکستان از قرارداد با ایران جای تردید وجود ندارد
ماجدی در مورد مذاکرات کشور پاکستان با قطر برای واردات گاز از این کشور اظهار کرد: پاکستان می‌تواند برای رفع نیاز انرژی خود به هر بازاری رجوع کند ما هم چنین خبری را شنیده‌ایم اما پاکستان در حال حاضر قراردادی مفصل با ایران دارد. اگرچه رفتار پاکستان در تکمیل خط لوله صادرات گاز ایران به این کشور رفتاری متناقض است و دولت پاکستان به یک جمع‌بندی در این زمینه نرسیده اما از نظر سیاسی این کشور طالب گاز ایران است.

ماجدی افزود: اگرچه پاکستانی‌ها دلیل تأخیر در تکمیل این خط لوله را تحریم‌ها عنوان می‌کنند اما باید به آنها یادآور شد که هیئت پاکستانی زمانی قرارداد صادرات گاز را امضاء کرد که تحریم‌ها وجود داشت. البته امیدواریم که با آمدن رئیس‌جمهور پاکستان به ایران از برنامه‌های آنها در این زمینه مطلع شویم.

وی تأکید کرد: در تخلف پاکستان از قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور تردیدی وجود ندارد.

* ایران در بازار گاز عمان سهیم می‌شود
معاون وزیر نفت در مورد صادرات گاز ایران به کشور عمان نیز توضیح داد: چارچوب کلی این قرارداد مشخص شده اما همچنان مذاکرات در این زمینه ادامه دارد و این مذاکرات زمان‌بر خواهد بود البته در مذاکرات و تفاهم با عمان این امکان برای ایران بوجود آمده است که ایران در بازار عمان سهیم شود.

* درخواست هند برای واردات گاز از ایران از زیر دریا
ماجدی در مورد صادرات گاز به هند نیز گفت: پیش از این قرار بود از طریق خط لوله صلح به کشور هند نیز گاز صادر کنیم تا علاوه بر تأمین گاز مورد نیاز 2 کشور هند و پاکستان روابط این 2 کشور با یکدیگر نیز بهبود یابد اما متأسفانه این امر صورت نگرفت. به همین علت برخی از شرکتهای هندی درخواست واردات گاز از ایران از طریق خط لوله دریایی را داشته‌اند که البته این طرح بسیار پرهزینه است.

* ایران قراردادی با کردستان عراق ندارد
وی هرگونه قرارداد ایران با کردستان عراق را رد کرد و گفت: در حال حاضر تنها مقداری از فرآورده‌های کردستان عراق از خاک ایران برای ارسال به افغانستان عبور می‌کند.

* دریافت بدهی‌های نفتی ایران با ریال عمان؟
معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت در مورد دریافت بدهی‌های ایران از هند به ریال عمان نیز اظهار کرد: در حال حاضر ما برای دریافت بدهی‌های نفتی خود از هند دچار مشکل هستیم و برای دریافت این بدهی‌ها راه‌های مختلفی را در پیش گرفته‌ایم.


نوبخت: رویکرد برنامه ششم، ایجاد توزان منطقه‌ای

اخبار،سرگرمی,آشپزی,مد,روانشناسی,اینترنت

اخبار,اخبار سیاسی,هدفمند کردن یارانه ها


اخبار سیاسی - نوبخت: رویکرد برنامه ششم، ایجاد توزان منطقه‌ای

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور اعلام کرد: رویکرد اصلی بر نامه ششم توسعه ، کاهش نابرابری استان ها و ایجاد توزان منطقه ای است.
به گزارش واحد مرکزی خبر، محمد باقر نوبخت در حاشیه نشست با کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: گزارش مطالعات آمایش سرزمین ارائه شد که نشان می دهد وضع استان ها در بخش های مختلف با شاخص های توسعه چه گونه است.

وی گفت: وضع موجود را برای نمایندگان کمیسیون با عدد و رقم و شاخص تبیین کردیم و مصمم هستیم برای برنامه ششم برای کاهش نابرابری هایی که در استان های مختلف وجود دارد متمرکز شویم تا در برنامه پنجساله توازن وتعادل منطقه ای را در حد مطلوب جایگزین این نابرابری ها کنیم.

نوبخت افزود: بهترین رویکرد برنامه ششم توسعه می تواند ایجاد توازن میان مناطق باشد. برای مهار نرخ تورم به عرضه کالا بیشتر از دو برابر تقاضای موجود نیاز داریم و باید تولید را تقویت کنیم که تابع نیروی انسانی و مواد اولیه است و ساماندهی اشتغال را در پی دارد.

نوبخت اظهار داشت: بیش از 5 هزار و 400 میلیارد تومان از منابعی که در اجرای مرحله دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها بدست می آوریم ، برای تولید است تا سرمایه گذاری های لازم را انجام دهیم و هم فرصت شغلی در مراحل تولید ایجاد کند و فرآیند نهایی تولید به افزایش تولید محصول بینجامد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: امسال که دوره رونق اقتصادی پس از دو سال رکود خواهد بود شاهد افزایش اشتغال، کاهش نرخ تورم و افزایش سرمایه گذاری خواهیم بود.


ادامه مطلب

طبقه بندی: اخبار،  عمومی، 
دنبالک ها: شهر خبر،  
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 18 اردیبهشت 1393 توسط aj mn
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  

  • paper | فیس چت | کانون زبان انگلیسی