تبلیغات
جهان یکه نگار - عید نوروز و ایام فاطمیه

جهان یکه نگار
 

bahar22

كد پرواز پرندگان

سنتی ایرانی كه هنوز به حیات خود ادامه می‌دهد
از ویژگی‌های عمده مراسم نوروز در بین تركان قبرس رسوم مشترك مانند رنگ كردن تخم‌مرغ و خواندن ترانه و سرود و رفتن به كوه و دشت و كنار مزارع و سبزه‌داران، تهیه غذای مخصوص است كه به بهانه آن اغلب گرسنگان بر سفره توانگران گرد می‌آیند
کد خبر: ۳۸۷۶۵۸
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۶:۲۴ - 19 March 2014
جشن نوروز از مراسم بسیار قدیمی ایرانیان است. بن‌مایه این رسم كهن ایرانی آن قدر در تاریخ پیش می‌رود كه به افسانه‌ها و اسطوره‌ها می‌پیوندد و قدمتی پیدا می‌كند در حد خود تاریخ پیدایی ملت ایران. ایرانیان شرقی به ویژه از روزی كه وارد مرحله ده‌نشینی و كشاورزی شدند، در میان مراسم جشن‌ها و نیایش‌های خود به فراگرد تغییر فصول توجه خاصی نشان دادند از آن جمله جشن‌های پاییزی یا مهرگان (میتراگانه) و جشن‌های بهاری و تجدید حیات كشتزارها یعنی نوروز. در «اوستا» از «نوروز» نامی نیست ولی در میان متون دینی قدیمی‌ترین منبع موجود كتاب «بندهشن» است كه به جشن «نوروز» اشاره‌یی شده‌ است.

به نوشته اعتماد، سلطنت هخامنشی‌ها براساس تساهل نسبت به عقاید و آرای دیگران بنا شده بود و بنابراین در پذیرش متقابل از فرهنگ و دانش بیگانگان هم، مقاومتی نمی‌كردند. چنانكه مبانی محاسبات تقویم خود را بر پایه دانش نجومی مصریان قرار دادند. ولی برای نام‌ ماه‌ها از اسامی زرتشتی سود بردند. در دوره اشكانیان نیز گاه شماری تركیبی از تقویم اوستایی و مصری بود و به هر حال در این گاه‌شماری‌ها جشن‌های نوروز و مهرگان نیز برای خود جایی داشتند. در زمان ساسانیان جشن‌های نوروز باشكوه و رونق كامل‌تری برپا می‌شد و پادشاهان این سلسله در نوروز كه چند روز به درازا می‌كشید مراسم مختلفی به جای می‌آوردند. بعد از ظهور اسلام با آنكه تغییرات مذهبی و سیاسی فراوانی در جامعه ایرانی صورت گرفته بود و بسیاری از عادات اجتماعی گذشته دستخوش فراموشی یا دگرگونی شده بود، در میان آن بخش از سنت‌های ایرانی كه بعد از اسلام نیز همچنان به حیات خود ادامه دادند، یكی رسم نوروز بود كه به ویژه از آن جهت كه با اصول و ضوابط دین هم تعارضی نداشت، نه‌تنها با مخالفت خلافت اسلامی مواجه نشد، بلكه بعد از گذشت زمانی كه سادگی حكومت اسلامی جای خود را به تشریفات قدرت‌مدارانه مقتبس از دربارهای ایران و روم داد با حسن استقبال هم مواجه شد و به شكل یك آیین پرطمطراق درباری درآمد. ضمنا حاكمیت اعراب مسلمان با استفاده از این موقعیت جمع‌آوری مالیات‌ها را هم با جشن‌های نوروزی همزمان كرد تا وصولی خزانه به سهولت انجام گیرد و حتی «متوكل عباسی» از آن جهت كه نوروز با فصل درو و جمع‌آوری محصول فاصله زیادی داشت، دستور داد آن را تا زمان برداشت كشت به تاخیر اندازند كه روستاییان بتوانند مالیات‌های دولت را پرداخت كنند. با این حال برگزاری مراسم نوروز گاهی با مخالفت‌ها و محدودیت‌هایی روبه‌رو می‌شد، چنانكه همین «متوكل» برپایی آیین‌هایی نوروزی ـ به ویژه اسب‌دوانی ـ را در كوچه و بازار ممنوع كرد. اما با وجود این محدودیت‌ها و سختگیری‌ها، نوروز همچون یك سنت استوار جای خود را در میان مسلمانان باز كرد اما با شكل‌ها و رویه‌های مختلف و تعبیرهای گوناگون و در قالب پنداشته‌ها و باورهای متعدد مردمی:


1-گل آدم در نوروز سرشته شد. نوروز روز آفرینش انسان است.

2- آدم بهشتی: از میوه ممنوعه تناول كرد، لاجرم به پادافراه آن گناه از بهشت رانده شد و در روی زمین به «سراندیب» فرود آمد و شریك جرمش «حوا» به «جده» افتاد. آدم از كرده خویش توبه كرد و به درگاه خدا نالید خداوند بر او ببخشود و بدین‌سان جفت او را در زمین عرفات، در روز «نوروز» به او باز گردانید.

3- چون كشتی نوح بر «جودی» قرار گرفت، آب كم‌كم پایین آمد و نوح پای بر خاك نهاد آن روز «نوروز» بود.

4- روزی كه یوسف را از چاه برادران بیرون كشیدند، نوروز بود.

5- موسی، عصای خود را بر آب نیل (یا دریای سرخ) زد و آب پس نشست و بنی‌اسراییل از آب گذشتند و از تعقیب و آزار فرعون جستند، آن روز، نوروز بود.

6- روزی كه دوباره، یونس نبی از دهان ماهی پای بر ساحل نهاد، نوروز بود.

7- هنگامی كه خداوند انسان را آفرید همه ستارگان آسمان در برج «حمل/فروردین» جمع شدند و چون كار آفرینش پایان آمد خداوند ستارگان را فرمود تا به جایگاه‌های خود باز گردند، آن روز، نوروز بود.نوروز و عثمانیان


نوروز، به دربار سلاطین عثمانی نیز راه یافت و نخستین روز سال به نام «نوروز سلطانی» جشن گرفته شد و از آن پس همچنان ادامه پیدا كرد. سلاطین عثمانی به مناسبت نوروز‌، نامه‌های تبریك دریافت می‌كردند. اینكه روز نوروز، آغاز سال شناخته شد نیز مورد توجه دربار عثمانی بود و ضمنا آنان مایل بودند كه بعضی از اقدامات اداری، مانند وصول مالیات‌ها را با مبدا قرار دادن نوروز، هماهنگ سازند. در دربار عثمانی، همچون دربارهای ایران، خواندن شعرهای نوروزی و تبریك به پادشاه و امرا و شاهزادگان مرسوم بوده است. شمار زیادی از قصاید نوروزیه (Nevruzyye) را در «ادبیات دیوان» می‌توان پیدا كرد كه در آنها مدایح شاهان و امیران با تشبیب «نوروز» آغاز می‌شود و رسم جایزه و صله دادن به شاعران در ازای قصایدی كه به مناسبت این ایام می‌سرودند، نیز برقرار بوده است.

نوروز در میان اقوام مختلف


در بین تركان چوواش (Cuvas) آغاز سال (Naurus) خوانده می‌شود و آن را در ماه «مارس» قرار داده‌اند و جشن‌ می‌گیرند. نزد تركان قرقیز هم آغاز سال 21 مارس است و به همراه مراسمی جشن گرفته می‌شود و آن را «نوروز» می‌نامند، در «نوروز» قرقیزها نوعی غذا درست می‌كنند (از ارزن یا بلغور) كه به آن «ناوروز كوجو» (Navruz koco) می‌گویند. در تاجیكستان اعتقاد بر این است كه رسم نوروز، سنت آریایی‌های مهاجری است كه از شمال به سوی فلات ایران در حركت بودند و هم یادگار رحل اقامت افكندن آن قوم است در سرزمین‌های جدید و آغاز نظم نویی در كسب و كار و هنر و تجارت، این رسم بعدها در میان تمام اقوام آسیای مركزی و ایران جای گرفت و از هزاران سال پیش تاكنون به حیات و حضور خود ادامه می دهد.

امام جمعه خاش؛

حرمت ایام فاطمیه در ایام عید نوروز حفظ شود

حرمت ایام فاطمیه در ایام عید نوروز حفظ شود

امام جمعه خاش گفت : مردم باید حرمت ایام فاطمیه و سالروز شهادت حضرت زهرا (س) در نوروز 93 نگه دارند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا به نقل از تفتان ما، حجت الاسلام محمد حسین میری در خصوص ایام فاطمیه اظهار داشت : ‌با توجه به تقارن سال نو با ایام فاطمیه رعایت موازین دینی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه مردم شهرستان خاش مردمی متدین هستند، تصریح کرد: مردم به خوبی حرمت این ایام را نگه خواهند داشت.
میری اظهار داشت : ما معتقدیم حفظ شأنیت حضرت زهرا (س) در ایام نوروز ضرورت دارد و نوروز ۹۳  با دهه اول ایام فاطمیه تقارن دارد بنابراین در کنار پرداختن به برنامه‌های نوروزی و انجام این مراسم، باید حفظ حرمت هم داشته باشیم و خدای نکرده رفتاری صورت نگیرد که آن شأنیت آسیب ببیند .
امام جمعه خاش افزود: مردم نوروز امسال شعور و معرفت دینی خود را به نمایش خواهند گذاشت.
وی بیان کرد :‌ با توجه به فرا رسیدن نوروز و هم‌زمانی آن با دهه فاطمیه لازم است مردم و مسئولان حرمت این دهه را نگه دارند.
امام جمعه خاش گفت: عید نوروز مطابق با دین اسلام و رعایت شرعیات دین بوده بنابراین نه تنها هیچ منافاتی با ارزش‌های دینی ندارد بلکه اعمال شایسته و بسیار ارزشمندی در این ایام صورت می‌گیرد که قابل تحسین است.
وی اذعان داشت : توجه به تقارن نوروز امسال با ایام فاطمیه، مطلوب است مردم رنگ و بوی متفاوتی به نوروز ببخشند.
وی افزود: هرچه داریم از وجود حضرت فاطمه(س) داریم که مطلوب است مردم با مراعات و احترام جایگاه این بانوی بزرگوار اسلام، ایام نوروز را سپری کنند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: عید نوروز از آغاز با نظافت همراه می‌شود و این در حالی که نظافت جزئی از ایمان است، برگزاری مراسم‌های شادی و ازدواج، دید و بازدید‌ها که اسلام نسبت به آن نیز تاکید فراوانی کرده، صلح و آشتی‌هایی که در این روزها صورت می‌گیرد همه آنها از آموزه‌های دینی برگرفته شده که به نوعی از فرهنگ‌های غنی کشور ما در ایام نوروز به شمار می‌آیند.
حجت الاسلام میری از دیگر موارد سنت‌های نیکو در ایام نوروز را دستگیری از فقرا دانست و اعلام کرد: این موضوع با توجه به اهمیت ویژه‌ای که در دین اسلام دارا است، خرسندی و رضایت عموم افراد را به دنبال خواهد داشت و بی‌شک زمینه‌های رشد متعالی افراد را فراهم خواهد کرد.
انتهای پیام/

اطلاعیه شماره ۱ نوروزی :

هر کس عیدی من را قبل از تحویل سال بدهد

از ۲۰ درصد جایزه خوش حسابی برخوردار میشود !

هر ۵ هزار تومان ۱ امتیاز !

 

♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣

 

 

نظر به اینکه عید دیدنی به صورت رفت و برگشت انجام میشه

جهت رفاه حال مردم ، سال ۹۱  عید دیدنی به صورت حذفی برگذار میشود !

 

♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣

 

مزیت مجرد بودن اینکه شب عید به خاطر بی پولی ، شرمنده زن و بچه ات نمی شی !

 

♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣

 

اطلاعیه :

اونقدر که آیفون تصویری در ایام عید کارائی داره

تلویزیون و ماهواره و غیره کارائی نداره

جهت یاد آوری گفتم !

مهمان حبیب خداست !

 

♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣

 

تذکر جدی به عیدی بگیران

عیدی خود را در جیب خود نگه دارید !

ما هنوز سر اون عیدی هایی که ازمون میگرفتن

و میرفتن واسم حساب بانکی باز میکردن، اما هیچ وقت ندیدمشون

با خانوادمون درگیرم !

 

♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣

 

هرروزتان نوروز، نوروزتان پیروز، پسوردتان مرموز، اینباکستان پرسوز

ماشینتان لکسوز، لکسوزتان کم سوز، ناهارتان قارپوز، سیگارتان بر پوز

بدخواهتان پفیوز،غمهایتان ریفیوز، اوقاتتان محضوض

 

♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣

 

بیانیه صنف عیدی بگیران در سال ۹۱

با توجه به افزایش نرخ دلار و افزایش تورم و گرانی مخارج

تعرفه عیدی در سال ۹۱ به شرح زیر است :

اقوام درجه ۱ : ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان

اقوام درجه ۲ : ۲ تا ۵ هزار تومان

اقوام درجه ۳ : هرچه کَرَمِشون بود !

تذکر : عیدی امسال هم در دید و هم در بازدید دریافت میشود !

پرداخت فقط نقد !

 


عقیق: دکتر حشمت‌الله قنبری، استاد دانشگاه، به بحث و بررسی مسئله تقارن ایام فاطمیه و عید نوروز پرداخت.


 
فاطمه کبری سلام الله علیها شرط عزت اولاد آل علی است؛ کسی که همه موجودیت خود را به پای اقامه ولایت حق و امیرالمومنین گذاشت و مهمترین دستاوردش ولایتمداری بود، از طرفی سال نو جریان فعل و انفعال طبیعی طبیعت است؛ زمان و عمر در طی سال می گذرد و هر کدام از ما متناسب با سن خود این فعل و انفعال طبیعی را دیده ایم و اگر زنده باشیم بقیه آن را هم خواهیم دید؛ این دو مفهوم و محتوا با هم فرق می کنند.
 
فاطمه زهرا (س) کلید آفرینش بوده، اما وقوع سال جدید فعل و انفعال عبرت آموز طبیعت است؛ نوروز را که آیه ای از آیات الهی است باید به فال نیک گرفت و حقایق آن را درک کرد؛ زنده بودن و مرگ را از آن استخراج کرد و عبرت گرفت و به سمت زندگی پاک رفت.
 
رفتن به سمت زندگی پاک بر مبنا و مدار حضرت صدیقه طاهره است، اگر او نباشد و مفاهیم قرآن و فرمایشات پیامبر اکرم و اهل بیت نباشد، این فعل و انفعال طبیعی حتی برای همه حیوانات و جمادات عالم نیز نخواهد بود.
 
 وظایف شیعیان احیای امر ائمه است که با تعظیم شعائر اسلامی، عمل کردن به راه و رسم پیغمبر و تمسک و تبعیت و تأسی از حضرت صدیقه طاهره محقق می شود؛ با این امور می توان به طرف زندگی پاک رفت.
 
اولین مسئولیت و وظیفه شیعه واقعی تحصیل معرفت و افزودن آگاهی و بصیرت به حقایق ائمه و اهل بیت است. شیعه واقعی وقتی که شناخت را با عمق جان می‌پذیرد با سویدای دل و همه وجود و تمام جوارح به آنها عمل می‌کند و راه و رسم آنها را در زندگی خودش جریان می‌دهد؛ شیعه واقعی این چنین است.

حاشا که یادمان برود آن روز نیلگون

نوروز هم برای تو خون گریه میکند

×××××××

کِی دست می کشیم ز عزای تو فاطمه

نوروز را مزینِ شال عزا کنیم

×××××××××

نوروز میرسد ولی نو نیست روز ما

ما دل شکستگانِ مادر پهلو شکسته ایم

×××××××

عید نوروز...فاطمیه ..سینه ها رو غم گرفته

سفره ی هفت سین امسال براتو ماتم گرفته

با اجازه میخوام امشب سفره ی هفت سین بچینم

که شاید تو شعله ی شمع دَرِ نیم سوخته ببینم

بالای سفره ی هفت سین میزارم قرآن بسته

آخ بمیرم  یادم اومد مادرم پهلوش شکسته

گوشه ی بالای سفره جای اسپنده و عوده

گل نیلوفر حیدر ، رو میگیره ، روش کبوده

توی رؤیاهام می بینم ، صورت یه مرد خسته

می بینم تو دست اون مرد تکه گوشواره شکسته

چشمای اون مرد خسته به غم عشقش اسیره

هی میگه با چشم گریون الهی زهرام نمیره

بسه دیگه دل پر درد با همه غمها می سازه

رفقا آماده باشید برا تشییع جنازه

 

التماس دعا

 بیماران و جانبازان شیمیایی و مستمندان را فراموش نکنیم
ادامه مطلب

طبقه بندی: عمومی، 
برچسب ها: عید نوروز، ایام فاطمیه،  
دنبالک ها: شاعر گمنام،  
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 28 اسفند 1392 توسط aj mn
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  

  • paper | فیس چت | کانون زبان انگلیسی