تبلیغات
جهان یکه نگار - روز خانواده و تکریم بازنشستگان

جهان یکه نگار
 

bahar22

كد پرواز پرندگان

آشنایی با روز خانواده و تکریم بازنشستگان

نامه الکترونیک چاپ PDF

logoآشنایی با روز خانواده و تکریم بازنشستگان

از سال 86 روز 25 ذیحجه به عنوان روز خانواده و تکریم بازنشستگان در تقویم رسمی کشور درج شده است.

علت انتخاب این روز شأن نزول آیه «هل اتی» در سوره الانسان که راجع به خانواده و استحکام پایه‌های آن است، عنوان شده است. سوره هل اتی در روز 25 ذیحجه در شان اهل بیت پیامبر (ص) نازل  شد که پس از سه روز روزه و انفاق افطار خود، از طرف خداوند اطعام شدند.

اما در شورای فرهنگ عمومی اتفاق نظر بر این بود که روز بازنشستگان با یک روز در تقویم رسمی کشور تلفیق شود که بهترین روز برای این منظور روز 25 ذیحجه یعنی روز خانواده بود.

در دین مبین اسلام خانواده یکی از مهم‌ترین ارکان جامعه محسوب می‌شود. پایبندی به خانواده و جلوگیری از بی‌بندوباری و همچنین ارتقاء جایگاه و تحکیم بنیان خانواده، از جمله مسائلی است که به آن شفارش فراوان شده است.

خانواده به عنوان کوچک‌ترین نهاد اجتماعی، آسیب پذیرترین گروه در برابر آسیب‌های اجتماعی است به طوری که اکثر مشکلات و آسیب‌ها ابتدا در خانواده‌ها بروز پیدا می‌کند و در صورت عدم پیشگیری و برخورد ناصحیح با آنها، به درون جامعه نیز رسوخ می‌کند و در این شرایط دشوار دیگر نمی‌توان به راحتی مشکلات و آسیب‌ها را کنترل کرد.

بی شک با انجام فرامین دینی اسلام در مورد خانواده و درنظر گرفتن آنها می‌توان تا حد زیادی زمینه سلامت خانوادگی و سعادت و جاودانگی را برای خویش فراهم سازیم.

در 20 سپتامبر سال 1993، سازمان ملل، سال 1994 را سال جهانی خانواده و روز 15 مه (26 اردیبهشت)را روز جهانی خانواده نامید.Read more: http://www.iranmojri.com/ganjoor/golgasht/900-golgasht.html#ixzz2jE3jyDyE


روز خانواده
در روز خانواده و تکریم از بازنشستگان بیائیم به این نکته بیشتر بیندیشیم که فرد بازنشسته با تجربه بیش از30 سال کار و تلاش فردی مطلع و کارشناس است و از جامعه خود که روزی انتظارش را برآورده ساخته، اینک انتظار دارد که قدرشناسانه احترامش کند و با استفاده از تجربیات و تفکراتش روحیه واماندگی و درماندگی را از او بگیرد و نشاط و طراوت را به او هدیه نماید.

و اینجاست که خانواده باید به فرد فرد اعضای خود، بعنوان عضوی از یک جامعه بزرگتر شیوه های حفظ ارزش و حرمت سالخوردگان خسته از کار را بیاموزد. پذیرا شدن، هویت بخشیدن و ایجاد حس موثر بودن در آنان از جمله مواردی است که خانواده و جامعه می تواند به آنان هدیه کند و این همان پاسداشتی است که انتظار دارند.

معاونت امور زنان و خانواده لازم می داند این روز مبارک را به کلیه خانواده های عزیز ایرانی تبریک گفته و از خداوند مهربان بخواهد که عزت خانواده های این سرزمین مقدس را روز افزون نماید و امید آنکه این روز بهانه ای باشد تا به حفظ این بنیان مستحکم خانواده بیشتر بپردازیم که سلامت جامعه در سلامت خانواده و پیشرفت و توسعه جامعه در گروی سلامت خانواده است.
 
معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری


اشاره

«ای کسانی که به خدا ایمان آورده اید، بکوشید خود و خانواده خویش را از آتش دوزخ مصون دارید»؛ چرا که «همانا زیان کارترین افراد کسانی هستند که خود و خانواده خویش را در روز قیامت به زیان انداختند. هان! این همان خسران و زیان آشکار است».

خانواده، نخستین و مهم ترین نهاد تربیت آدمی است. آغازی برای صعود به قله های انسانیت و پیمودن پله های تعالی است و فضایی که در آن ارزش های اخلاقی و اجتماعی از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود و اسباب رشد و تعالی انسان به وجود می آید. خانواده، چتر عطوفت و کانون مهرورزی است. باغستانی است که در آن، باغبان تربیت با سخت کوشی و تلاش دایمی، فرزندان را از گزند آفات روحی، روانی و محیطی دور می سازد و با تربیت و آموزش درست، در باروری استعدادها و استقلال شخصیت تأثیر بسزایی ایفا می کند. این مقاله دربردارنده چند پیام کوتاه درباره این کانون پرمهر و مهم است.

سیره معصومان و خانواده

پذیرش مسئولیت خانواده

هنگامی که در صدر اسلام، آیه ای درباره عذاب دوزخیان نازل شد، چند تن از جوانان از ترس گرفتاری به چنین عذابی، سر به بیابان نهادند و زندگی عادی خویش را رها کردند. همسران آنان خدمت رسول خدا صلی الله علیه و آله آمدند و شرح حال شوهران خود را بازگفتند. حضرت از این ماجرا ناراحت شد، به سوی مسجد شتافت و چنین فرمود: «من که پیامبر شما هستم، همسر اختیار کرده ام، غذا می خورم و از بدنم نگه داری می کنم و در میان اجتماع به سر می برم و با مردم تماس دارم. هر کس از سنت و روش من روی برگرداند، از من نیست».

تقسیم کار در خانواده

حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه علیهاالسلام پس از تشکیل زندگی مشترک، تقسیم کارهای خانه را به نظر و مشورت رسول اکرم صلی الله علیه و آله واگذاشتند. آنان به آن حضرت گفتند: یا رسول الله! ما دوست داریم ترتیب و تقسیم بندی کارهای خانه مان با شما باشد. پیامبر نیز کارهای بیرون خانه را بر عهده علی علیه السلام و کارهای داخلی را بر عهده حضرت زهرا علیهاالسلام گذاشت. علی و فاطمه علیهاالسلام نیز از اینکه نظر رسول خدا صلی الله علیه و آله را در زندگی خصوصی خود دخالت داده اند، بسیار خرسند بودند.

آموزش شجاعت و خداشناسی به کودک هنگام بازی

در روایتی آمده است: هنگامی که امام حسن علیه السلام کودکی خردسال بود، فاطمه زهرا علیهاالسلام با او بازی می کرد و هنگام بازی، فرزند خود را بالا و پایین می انداخت. در آن حال درس شجاعت و شهامت به او می آموخت و در شعری که ترجمه آن چنین است، می فرمود:

ای حسن! مانند پدرت باش بند اسارت را از گردن بگشای
خداوندِ احسان کننده را پرستش کن و هرگز با کینه توزان دوستی نکن

پاداش عدالت میان فرزندان

زنی با دو فرزند کوچکش بر عایشه، همسر رسول خدا صلی الله علیه و آله وارد شد. عایشه، سه دانه خرما به زن داد. مادر به هر یک از بچه ها یک دانه خرما داد. یک دانه دیگر را نیز نصف کرد و نیمی از آن را به هریک از بچه ها داد. چون پیامبر به خانه برگشت، عایشه جریان را برای آن حضرت تعریف کرد. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: آیا از کار آن زن تعجب کردی؟ خدا به دلیل رعایت عدالت و مساوات، آن زن را به بهشت خواهد برد. حضرت در جای دیگری فرموده است: «خداوند دوست دارد میان فرزندانتان عادلانه رفتار کنید، حتی در بوسیدن آنها».

خانواده؛ سرچشمه پیشرفت جامعه

اگر در سرچشمه ترقی و پیشرفت تمدن بیندیشیم و در جست وجوی منبع شعاع ارزش ها، فضیلت ها، کارهای نیک و خاستگاه های اخلاق در محافل اجتماعی باشیم، خواهیم دید که همه اینها از نظام خانواده هایی به هم پیوسته و سرشار از عاطفه سرچشمه می گیرد. پس اگر بنای خانواده در جامعه بر پایه فضیلت و اخلاقی نیکو استوار باشد، روح همکاری، برادری و محبت بر آن جامعه حاکم خواهد شد و آن جامعه با اتحاد و انسجام، اهلیت پذیرش امانت الهی را در زندگی خواهد داشت. اگر خانواده به انحراف، بدی ها و پراکندگی گرایش داشته باشد، جامعه به تزلزل و انحطاط خواهد گرایید و اگر زمینه این انحراف ها بیشتر شود، جامعه به گمراهی و تباهی کشیده خواهد شد. بنابراین، خانواده، هویت جامعه و نشانه های امت را بر دوش می کشد و اگر آن را به یک هرم تشبیه کنیم، پدر در رأس این هرم، مسئول مراقبت و حمایت از همسر خویش است که او نیز پایه دوم خانواده و مسئول تربیت فرزندان و سامان دهی امور خانه است.

خانواده فنلاندی


ربیعی خبر داد؛

پرداخت 200 هزارتومان مطالبه بازنشستگان درآستانه روز خانواده

تهران - وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی از پرداخت 200 هزار تومان مطالبه بازنشستگان خدمات کشوری در آستانه روز خانواده و تکریم بازنشستگان(نهم آبان ماه) خبر داد.

ˈعلی ربیعیˈ روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از سرای سالمندان یهودی در گفت و گو با ایرنا، افزود: این مبلغ تا ساعت 24 روز پنجشنبه نهم ابان ماه ، روز خانواده و تکریم بازنشستگان، به حساب بازنشستگان واریز می شود.

وی با اشاره به مرحله هفتم اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری گفت: در این مرحله که اولین پرداخت در دولت یازدهم خواهد بود، صندوق بازنشستگی کشوری با تامین اعتباری بالغ بر 140 میلیارد تومان ، به حساب هریک از بازنشستگان مشمول این قانون 200 هزار تومان واریز می کند که این اقدام در راستای بهبود معیشت و افزایش رفاه آنان است.

بر اساس مصوبه هیات وزیران بابت پرداخت مطالبات بازنشستگان کشوری ناشی از اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری از هشتم مهرماه سال 1386 تا مهر 1387 به مدت یکسال 1.830 میلیارد تومان سهام شرکتهای دولتی به صندوق بازنشستگی کشوری اختصاص یافت.

تاکنون از محل فروش این سهام در 6 قسط در مجموع یک میلیون و 200 هزار تومان به هر نفر از 830 هزار بازنشسته مشمول پرداخت شده است. در حال حاضر از محل این پرداختها مطالبات بیش از 150 هزار نفر از بازنشستگان به طور کامل تسویه شده است.

اقتصام(4) ** 9123 **
پر جمعیت ترین خانواده از یک طلبه جوان ایرانی


ادامه مطلب

طبقه بندی: عمومی، 
دنبالک ها: مجلات،  
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 8 آبان 1392 توسط aj mn
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  

  • paper | فیس چت | کانون زبان انگلیسی