تبلیغات
جهان یکه نگار - اخبار ایران در نیویورک

جهان یکه نگار
 

bahar22

كد پرواز پرندگان

فومنی در گفت‌وگو با تسنیم:

تشکیل جبهه اعتدال به‌صلاح دولت نیست/ نباید فریب حرف‌های اوباما را خورد

خبرگزاری تسنیم: دبیرکل جبهه مردمی اصلاحات ضمن انتقاد از ذوق زدگی برخی از رسانه ها برای طرح ارتباط با آمریکا گفت: آمریکا دشمن همیشگی ما است و نباید فریب سخنان اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل را خورد.

حجت‌الاسلام زارع فومنی دبیرکل جبهه مردمی اصلاحات در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری تسنیم،با بیان اینکه گروه‌های تندرو پشت سر اعتدال قرار گرفته‌اند، گفت: حرکات آنها در اصل ضد اعتدال است، اما با این حال پشت جمله اعتدال مخفی شده‌اند و می‌خواهند با نام اعتدال حرکات تندگذشته خود را ادامه دهند.

وی تاکیدکرد: تندروهای دیروز مدعیان امروز اعتدال شده‌اند و باید احزاب و تشکل‌های سیاسی مراقب عملکرد آنها باشند تا اعتدال را مصادره نکنند.

دبیرکل جبهه مردمی اصلاحات با بیان اینکه اعتدال نیاز به شعار ندارد و باید آن را در عمل نشان داد، اظهارداشت: اعتدال به حرف نیست، باید فضایی را برای فعالیت همه گروه‌های درون نظام فراهم کرد،ضمن اینکه اعتدال فقط مختص به یک تشکل و جبهه تازه تاسیس نیست.

فومنی با بیان اینکه قرار نیست جبهه اعتدال از سوی نیروهای تندرو تشکیل شود، گفت: اگر تندروها می‌خواهند در این جبهه تاثیرگذار باشند، دیگر نمی‌توان اسم آن را جبهه اعتدال گذاشت. معتقدم در حال حاضر نباید این جبهه تشکیل شود، چرا که تشکیل آن را دولت ساخته می‌دانم و سرنوشت احزاب دولت ساخته را پیدا خواهد کرد.

وی اضافه‌کرد: البته خود احزاب و تشکل‌های سیاسی معتدل می‌توانند جبهه اعتدال را تشکیل دهند، اما افرادی که در دولت حضور دارند به صلاحشان نیست در تشکیل این جبهه ورود پیدا کنند،در این صورت دولت ساخته خواهد شد و به صلاح دولت و دولتمردان نیست.

دبیرکل جبهه مردمی اصلاحات در ادامه به انتقاد از ذوق‌زدگی برخی از رسانه‌ها و فعالان سیاسی برای موضوع ارتباط با آمریکا پرداخت و تاکید کرد: متاسفانه عده‌ای دشمن را دوست می‌پندارند در حالی که دشمن همچنان به دشمنی خود علیه ما ادامه می‌دهد، یکی از این دشمنان آمریکا است که لبخندش نیز شیطانی است و نباید فریبش را خورد.

فومنی با بیان اینکه آمریکا دشمن همیشگی ایران است، افزود: نه آمریکا و نه دولت‌های غربی تا به حال صداقت خود را به ما نشان نداده‌اند و حقیقتا دروغ‌گوی خوبی هستند و فقط با الفاظ بازی می‌کنند و نباید فریب لبخندهای آنان را خورد.

وی ادامه داد: آنها از یک طرف از مذاکره با ایران سخن می‌گویند و از طرف دیگر تابع تفکرات یهودی و رژیم صهیونیستی هستند. همچنین صحبت‌های اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل جدید نبود، بلکه با ویترین و نمایی دیگر زده شد. او همچنان از منافع رژیم صهیونیستی حمایت می‌کند، پس نباید فریب سخنان اوباما را خورد.


روحانی: فشارها فضا برای حل پرونده هسته‌ای را مسموم می‌کند

مرجع : خبرگزاری فارس
رئیس جمهور ایران در نشست انجمن آسیا و اندیشکده شورای روابط خارجی گفت فشارها بر ایران تنها فضا برای حل پرونده هسته‌ای را مسموم می‌کند.
روحانی: فشارها فضا برای حل پرونده هسته‌ای را مسموم می‌کند
به گزارش افکارنیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی در نشست انجمن آسیا و اندیشکده شورای روابط خارجی در نیویورک سخنرانی کرد.

آقای روحانی ضمن اشاره به اینکه با شعار اعتدال در انتخابات شرکت کرده و پیروز شده است گفت سیاست خارجی کشور را بر اساس اعتدال و تنش‌زدایی استوار خواهد کرد.

آقای روحانی افزود در جهانی که در آن روابط کشورها در هم تنیده شده از طریق همکاری و تعامل می‌توان با چالش‌‌های جهانی برخورد کرد.

رئیس جمهور ایران گفت قدرت‌های جهانی هم از این قاعده مستثنی نیستند.

حجت‌الاسلام روحانی ضمن اشاره به اینکه جهان امروز و روابط بین کشورها پیگیری رویکرد بازی جمع صفر را برنمی‌‌تابد گفت کشورهایی که به دنبال چنین بازی‌هایی هستند در نهایت خود و دیگران را درگیر بازی باخت ـ باخت خواهند کرد.

آقای روحانی گفت انتخابات ایران نشان می‌دهد آنچه ما به آن مردمسالاری دینی می‌گوییم چگونه در حال بلوغ است.

وی افزود که انتخابات ایران در شرایطی بود که منطقه بیش از هر زمان دیگری با افراط‌گرایی‌های قومی و قبیله‌ای درگیر بود.

آقار روحانی درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت همه ما می دانیم تحریک کننده اصلی علیه ایران برپایه ادعاهای نادرست کیست.

وی افزود کسانی که دائم آژیر خطر درباره برنامه هسته‌ای ایران را به صدا در می‌آورند توجهی به این نمی کنند که حتی ارزیابی‌های جامعه اطلاعاتی آمریکا نشان می‌دهد ایران ققصد ساختن بمب اتمی را ندارد.فلسطین باید به عضویت کامل سازمان ملل در آید
جلسه کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد، روز پنج شنبه به وقت محلی در حاشیه برگزاری شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد .

به گزارش خبرگزاری مهر، جمهوری اسلامی ایران ،فلسطین ،هند ،کلمبیا ،زیمباوه، مصر ،مالزی ،اندونزی ،کوبا ،الجزایر ، بنگلادش ،سنگال و آفریقای جنوبی اعضای 13 گانه کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد را تشکیل می دهند .

در این نشست که وزراء و نمایندگان عالی کشورهای عضو حضور داشتند ،اعلامیه کمیته در خصوص مسائل فلسطین به تصویب اعضاء رسید .

ظریف رئیس جلسه کمیته فلسطین با اشاره به اینکه جنبش عدم تعهد بطور سنتی از آرمان فلسطین حمایت نموده است ، تصریح کرد که ما آماده ارائه هرگونه حمایت  از فلسطین در مجامع بین المللی هستیم .وی با اشاره به عضویت فلسطین در سازمان ملل به عنوان عضو ناظر ،تصریح کرد : فلسطین باید به عضویت کامل سازمان ملل در آید و جنبش عدم تعهد در این خصوص سابقه طولانی دارد.

وزیر امور خاجه کشورمان افزود :باید کمک شود تا پروسه عضویت فلسطین تکمیل شود.

در این جلسه همچنین وزیر امور خارجه فلسطین، آخرین تحولات فلسطین را تشریح کرد و اعضاء چگونگی راههای کمک به حل مسئله فلسطین را مورد بررسی قرار دادند .

اعضای کمیته همچنین پیرامون تحولات جاری فلسطین از جمله شهرک سازی توسط رژم اشغالگر قدس و نحوه جلو گیری ازآن ، زندانیان فلسطینی از جمله کودکان ،حملات رژیم صهیونیستی به اماکن مقدسه ،مساجد و مدارس سخنرانی کردند .


ظریف و اوباما به هم نزدیک شدند اما دست ندادند

ایرنا نوشت: برنامه بسیار فشرده وزیر امور خارجه ایران در نیویورک که معمولا در روز شامل دست کم ۱۲ دیدار جداگانه با همتایانش و شرکت در نشست و سخنرانی های مختلف است، شاهد حاشیه های جالب و قابل توجهی است که بیشتر آن ها نه در چارچوب های قراردادی بلکه در راهروهای سازمان ملل و در قالب های غیر رسمی رخ می دهد.

معمولا در زمان حرکت محمد جواد ظریف از یک اتاق ملاقات به اتاق دیگر یا از ساختمان سفید شمالی سازمان ملل به ساختمان اصلی آن، وی با چندین مقام بین المللی رو به رو می شود که گاهی با سلام و احوال پرسی های گرم و گاهی هم با صحبت های درگوشی همراه است.

محمد جواد ظریف

از جمله روز دوشنبه، هر چند ملاقات با سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان، در دستور کار برنامه های ظریف گنجانده نشده بود، دو وزیر خارجه در راهرو به هم رسیده و به گرمی با یکدیگر احول پرسی کردند. این دیدار توجه بسیاری از خبرنگاران را به خود جلب کرد که از ظریف و الفیصل عکس و فیلم می گرفتند.

دیدار با نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب نیز روز چهارشنبه زمانی رخ داد که دکتر ظریف و هیات همراه دقایقی را برای استراحت به سالن طبقه پایین شورای امنیت رفته بودند تا خود را برای ملاقات با لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه آماده کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان و دبیرکل اتحادیه عرب پس از احوال پرسی، به گوشه ای رفته و برای مدتی به طور خصوصی با یکدیگر گفت و گو کردند که بعدا بر اساس اعلام وزارت خارجه، مشخص شد، این گفته ها اساسا درباره سوریه و یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران آن کشور بوده است.

دقایقی پس از پایان گفت و گو میان العربی و ظریف، رییس جمهوری آفریقای جنوبی وارد همان محل شد و ظریف به سوی وی رفت تا با یکدیگر احوال پرسی کنند.

هر دو یکدیگر را به گرمی به آغوش کشیدند و دکتر ظریف خطاب به رییس جمهوری آفریقای جنوبی گفت که امیدوار است وی به زودی از ایران دیدار کند که رییس جمهوری آفریقای جنوبی نیز گفت که بهترین درودهای خود را به رییس جمهوری ایران می رساند.

اما شاید جالبرتین برخوردها در راهروهای سازمان ملل روز سه شنبه رخ داد، زمانی که جان کری وزیر خارجه آمریکا به همراه باراک اوباما در حال وارد شدن به شورای امنیت بود و این در حالی بود که ظریف و هیات همراه وی جلوتر از آن ها در حال حرکت به سمت جلسه بعدی بودند.

با وجود آنکه در چند روز گذشته لحن مقام های آمریکا و ایران درباره بهبود روابط دو جانبه و عبور از مشکلات مثبت بوده است، اما این برخورد از نوع نزدیک در راهروی شورای امنیت به احوال پرسی نینجامید و به این ترتیب عکاسان و خبرنگارانی را که در این چند روزه بی صبرانه منتظر ثبت کردن و ارسال تصاویر دست دادن مقام های دو کشور بودند، حسرت به دل گذاشت.

در میان ملاقات های وزیر امور خارجه کشورمان، دیدار ظریف با احمد داود اوغلو نیز توجه بسیاری از رسانه ها را جلب کرد.

دو وزیر خارجه بخش مهمی از گفت و گوهای خود را در پیاده روی حاشیه رودخانه ایست ریور، کنار سازمان ملل انجام دادند که قدم زدن و گفت و گوی آن ها توجه دهها خبرنگار را به خود جلب کرده بود.

عکس ها و فیلم های گفت وگو و قدم زدم این دو مقام در هوای آزاد در بسیاری از رسانه های جهان با عنوان دیپلماسی کنار رودخانه منتشر شد.

از روز دوشنبه به این سو که صدها هیات دیپلماتیک برای شرکت در دوره جدید مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک وارد شده اند، دیدارهای دکتر ظریف بسیار فشرده تر شده، به طوریکه هر کدام به مدت نیم ساعت طول می کشد و دیدار بعدی تنها به فاصله چند دقیقه از دیدار قبل انجام می شود.

در این فاصله گاهی برخی خبرنگاران سعی می کنند به وزیر خارجه نزدیک شده و درخواست مصاحبه کنند.

با این وجود ظریف که همیشه لبخندی بر لب دارد، به خاطر کمبود وقت ناگزیر است که این درخواست ها را رد کند.

با این حال در پایان دیدارهای وی با وزیران خارجه انگلیس و فرانسه که روز دوشنبه و چهارشنبه در اتاق این دو عضو دایم شورای امنیت صورت گرفت، وزیر خارجه کشورمان با هجوم دهها خبرنگار و فیلمبردار رو به رو شد که می خواستند نظر وی را درباره نتیجه ملاقاتش و آخرین تحولات در موضوع هسته ای ایران دریابند.


مشروح سخنرانی رئیس جمهور در شورای راوابط خارجی آمریکا:

روحانی: از ایجاد هر گونه تنش جدید در روابط ایران و آمریکا اجتناب کنیم

خبرگزاری تسنیم: رئیس جمهور کشورمان در سخنرانی خود در انجمن شورای روابط خارجی آمریکا تاکید کرد تهران هرگز به دنبال ساخت سلاح هسته ای نیست و طبق فتوای مقام معظم رهبری تولید انباشت و استفاده از سلاح های هسته ای با تعالیم اسلامی مغایرت دارد.

متن این سخنرانی دکتر روحانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

خانمها، آقایان

از فرصت ملاقات با شما و گفتگو درباره شماری از موضوعات که طی سالهای اخیر ذهن همه ما را مشغول کرده است، بسیار خوشوقتم. بر این باورم که امروز می‌توانم مانند یک همکار با شما سخن بگویم؛ چرا که من نیز تا همین اواخر شغلی مشابه شغل شما داشته و یک موسسه تحقیقاتی، یعنی مرکز تحقیقات استراتژیک، در تهران را برای سالهای طولانی مدیریت کرده ام. معتقدم که تعاملات بیشتر در سطح مراکز تحقیقاتی می تواند به تولید علم و درک بیشتر بین مردمان و رهبران دو کشور کمک کند و مانع از آن شود که پیش داوریها و اغراض مبنای سیاستگذاری قرار گیرد.

طی سالهایی که مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده دارم، اعتدال و عقلانیت، راهنمای من در اتخاذ سیاستها و اجرای آنها در همه حوزه ها خواهد بود. من با تاکید بر اعتدال، در مبارزات انتخاباتی شرکت کردم و با فاصله زیاد در انتخابات پیروز شدم. لذا، بر مبنای ماموریت روشنی که از رای دهندگان دریافت کرده ام، متعهد به انجام وظیفه در چارچوب اعتدال هستم که از جمله مستلزم برقراری تعادل، بین واقع بینی و آرمانهای جمهوری اسلامی است.

اعتدال در حوزه سیاست خارجی، به معنی کنار زدن رهیافت‌های افراطی در هدایت روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها است. در این چارچوب، ما در پی درک و تعامل موثر و سازنده با جهان خارج خواهیم بود، بر ایجاد اعتماد متقابل با همسایگان و دیگر بازیگران منطقه ای و بین المللی متمرکز خواهیم شد و خواهیم کوشید تا سیاست خارجی خود را بر مبنای کمک به توسعه اقتصادی کشور باز تعریف نماییم. برای این منظور، در جهت کاهش و زدودن تنشها در سیاست خارجی و نیز تقویت روابط با شرکای سنتی و جدیدمان در همه مناطق تلاش خواهیم کرد. بدیهی است که برای تحقق این امور به ایجاد اجماع در داخل و تعیین اهداف بطور شفاف نیاز داریم و در این مورد مشغول تلاش هستیم.

همزمان، ضمن تلاش برای اجتناب از تقابل و تعارض، به دقت مترصد منافع خود در همه حوزه ها خواهیم بود. از آنجا که در جهانی زندگی می کنیم که به نحوی فزاینده در حال به هم وابسته شدن و در هم تنیده شدن است، اعتقاد داریم که تنها از طریق تعامل و همکاری فعالانه بین کشورها می توان در مواجهه با چالشهای جهانی که در برابر بشریت قرار دارند، موفق بود. برخورد با این چالشها مستلزم پاسخی جمعی است و هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی و در انزوا از عهده چالشهایی که با آن مواجه است، بر آید. قدرتهای بزرگ نیز استثنایی بر این قاعده نیستند؛ چرا که آنها نیز به نحوی فزاینده مواجهه انفرادی با چالشهای خاص خود را دشوار یافته اند.

رشد سریع اقتصادهای در حال توسعه و نوظهور و توانایی آنها در پر کردن شکاف با جهان توسعه یافته حاکی از آن است که بازدهی اقتصادی آنها در حال پیشی گرفتن از بازدهی اقتصادی جهان توسعه یافته است. بر اساس برآوردهای موجود، محتمل است که اقتصادهای در حال توسعه و نوظهور تا سال 2030 حدود 60 درصد کل تولید ناخالص جهانی را از آن خود سازند؛ این درحالی است که سهم آنها از اقتصاد جهانی در سال 2000 از حدود 40 درصد تجاوز نمی کرد. طبعا، این امر به آنها امکان خواهد داد تا نقشی مهم تر در سیاست جهانی ایفا نمایند. در چنین شرایطی و نیز در حالی که وابستگی متقابل و رهیافت همکاری- رقابت، و نه دشمنی، سکه رایج شده است، بدیهی است که بازی حاصل جمع صفر و رهیافت برد – باخت در روابط بین الملل دیگر نمی تواند محلی از اعراب داشته باشد؛ چرا که هیچ کشوری دیگر قادر نیست منافع خود را به زیان منافع دیگران پیش ببرد. آنان که هنوز ممکن است بر اتخاذ چنین شیوه هایی اصرار کنند، نهایتا خود را و دیگران را درگیر معادله باخت – باخت خواهند کرد.

در دوره گذاری که در آن به سر می بریم، ایران از توانایی های بالفعل و بالقوه لازم برای افزایش نقش خود در صحنه جهانی برخوردار است؛ ارزشهای ما به نحوی شتابان در حال ریشه دواندن است. انتخابات اخیر در ایران که 73 درصد از واجدان شرایط در آن شرکت کردند، نشان داد که چگونه آنچه را که ما مردم سالاری دینی می نامیم در حال بلوغ است. فرهنگ و تمدن چندین هزار ساله ایران، مداومت استثنایی دولت ایرانی که ریشه در هزاره ها دارد، جغرافیای سیاسی خاص ایران، ویژگیهای جامعه ایرانی که موجب ثبات اجتماعی در کشور در هنگامه تلاطمها در منطقه شده و نهایتا فوجی از جوانان تحصیل کرده ایرانی، همه و همه، به ما امکان می دهد تا با اطمینان به آینده بنگریم و در پی ایفای نقشی عمده در سطح جهانی باشیم؛ نقشی که شایسته مردم ما باشد و هیچ بازیگری در سیاست جهانی نتواند آنرا نادیده بگیرد.

خانمها و آقایان،

ما همچنین در حال بررسی ابعاد مختلف بازسازی و بهبود روابط دو جانبه و چند جانبه با کشورهای اروپای و آمریکای شمالی بر مبنای برابری و احترام متقابل هستیم. اقدام در این حوزه شامل تلاش برای کاهش تنشها، از سر راه برداشتن موانع و توسعه جامع روابط، از جمله روابط اقتصادی، می باشد.

می توانیم کار در این حوزه را با اجتناب از ایجاد هر گونه تنش جدید در روابط ایران و آمریکا آغاز کنیم و همزمان در جهت حذف تنش ‌هایی که از گذشته به ارث برده ایم و همچنان مخل روابط دو کشورند، بکوشیم. در حالی که ممکن است ما نتوانیم منبع عمده بی اعتمادی و تردید مردم ایران نسبت به دولتهای آمریکا طی 60 سال گذشته را فراموش کنیم، اما نیاز داریم که بر شرایط فعلی متمرکز شویم و به آینده نگاه کنیم؛ باشد که تجربه گذشته پر فراز و نشیب چراغی شود برای روشن کردن راه آینده. ما در کسوت رهبران باید سیاست بازیهای حقیرانه را پشت سر نهیم و به جای دنباله روی از گروههای فشار در کشورهای خود، هدایت امور را خود در دست گیریم.

به نظر ما، همکاری در ارتباط با موضوعات مورد نگرانی و نیز مورد علاقه دو طرف و مبنا قرار دادن آنها برای کار بیشتر می تواند نقطه شروع دیگری باشد؛ چرا که این امر می تواند در جهت تخفیف تنشهای موجود در منطقه نیز مفید واقع شود. برای این منظور، ضروری است که با گروه های فشار که چه در آمریکا و چه در منطقه، هدفی جز ملتهب نگه داشتن فضا را دنبال نمی کنند، مقابله کنیم. این گروهها در پی پیشبرد هدف خود که همآنا انحراف توجه بین المللی از مسائل مربوط به خودشان، ممانعت از ارتقاء موقعیت ایران در منطقه، کاهش امکان حل مرضی الطرفین مسئله برنامه هسته ای ایران و افزایش امکان ادامه تقابل ایران و آمریکا می باشد، هستند.

دکتر حسن روحانی

خانمها و آقایان،

انتخاب مردم ما در انتخابات اخیر در شرایطی انجام شد که منطقه ما بیش از هر زمان دیگر با فرقه گرایی، دشمنی بین گروههای مختلف و شکل گیری حوزه های جدیدی برای رشد افراطی گری و تروریسم مواجه است. همزمان، استفاده اخیر از سلاح شیمیایی در سوریه نیز می تواند ذهن مردم منطقه را برای سالها درگیر خود کند. ما اعتقاد داریم که در چنین شرایطی، صدای اعتدالی که از منطقه برخاسته، می تواند آرام بخش باشد و سیر امور را به نحوی سازنده و مثبت تحت تاثیر قرار دهد.

جای تاسف است که در حال حاضر کشورهای زیادی در منطقه ما با مشکلات و چالشهای داخلی و بین المللی که برای دیگر بازیگران منطقه ای و بین المللی نیز دارای تبعاتی است، مواجه اند. تردیدی نیست که این مشکلات غالبا شامل موضوعاتی است که مورد علاقه یا موجب نگرانی بسیاری از بازیگران منطقه ای و جهانی است؛ بازیگرانی که باید دست به دست هم داده و تلاش مشترکی برای مواجهه با آنها صورت دهند. کشور من به عنوان یک قدرت عمده در منطقه کاملا آماده است تا در چنین جهتی حرکت کند و از هیچ تلاشی برای کمک به یافتن راه حل برای این مشکلات فروگذار نکند و از این طریق به حفظ صلح، ثبات و امنیت در منطقه کمک کند. در چنین شرایطی، ما تلاشهای برخی از کشورها برای معرفی ایران به عنوان تهدید و کاستن از اعتبار ایران در منطقه و جهان را غیر سازنده می دانیم و معتقدیم که آنها باید به خاطر مصلحت صلح و ثبات در منطقه و ماورای آن از این گونه رفتارها پرهیز کنند.

این نخستین سفر محمد جواد ظریف به نیویورک در قامت وزیر امور خارجه ایران است. دیپلماتی که سابقه طولانی و مهارتش، او را به یک چهره شناخته شده و مورد احترام در محافل بین المللی تبدیل کرده است.


اظهارات جان کری پیش از دیدار با ظریف: مشتاقانه منتظر یک جلسه خوب هستم

سیاست > دیپلماسی - ایرنا نوشت:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت که مشتاقانه منتظر یک جلسه خوب با دکتر ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزرای خارجه گروه ۱+۵ یک است.

جان کری روز پنجشنبه، در کنفرانس خبری که پیش از ملاقات با وزیر خارجه چین داشت، به محتوای گفت وگوهای گروه پنج بعلاوه یک با ایران اشاره نکرد و گفت بعد از برگزاری ملاقات، محتوای مذاکرات به اطلاع شما خواهد رسید. 

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: من مطمئنم که امروز جلسه خوبی خواهیم داشت. 


چند روز پیش در گفتگوهایی که دکتر ظریف با کاترین اشتون نماینده ارشد اتحادیه اروپا در حاشیه مجمع سالانه سازمان ملل داشت، پیشنهاد شد برای پیگیری مذاکرات هسته ای، جلسه امروز بین وزیر خارجه کشورمان و وزرای خارجه گروه پنج بعلاوه یک برگزار شود.آغاز مذاکرات ایران و آژانس در وین


مرجع : خبرگزاری ایسنا
۱۰ ساعت پس از مذاکرات وزیران خارجه ایران و گروه ۱+۵ در نیویورک، مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین آغاز می‌شود.
آغاز مذاکرات ایران و آژانس در وین
به گزارش افکارنیوز، نخستین دور مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از روی کار آمدن دولت جدید در ایران، امروز(جمعه) در وین برگزار می‌شود.

این مذاکرات ساعت ۱۰ صبح امروز در محل نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین آغاز خواهد شد.

رضا نجفی سفیر و نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی ریاست تیم مذاکره کننده ایرانی دردورجدید مذاکرات ایران و آژانس را برعهده دارد.

نجفی یک ماه پیش با حکم رییس جمهوری،به جای علی اصغر سلطانیه، به عنوان سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در وین منصوب شد.

مذاکرات ایران و آژانس در حالی امروز جمعه در وین برگزار می‌شود که دور جدید گفت‌وگوهای ایران و گروه ۱+۵ با حضور وزیران خارجه هفت کشور ایران، آمریکا، روسیه، فرانسه، انگلیس، آلمان و چین عصرپنجشنبه به وقت محلی به میزبانی نیویورک برگزار و توافق شد که دور بعدی مذاکرات در روزهای ۲۳ و ۲۴ مهرماه جاری در ژنو برگزار شود.

کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و عضو ارشد هیات مذاکره‌کننده گروه ۱+۵ در پایان نشست با حضور در جمع خبرنگاران، خبر برگزاری دور بعدی گفت‌وگوها در دهه سوم مهرماه جاری را اعلام کرد و گفت که در نشست ژنو درباره جزئیات و موضوع‌های عملی بحث خواهد شد.

مذاکرات سازنده و رضایت‌بخش بود


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز پس از نشست با وزیران خارجه گروه ۱+۵ ، مذاکرات خود با وزیران امور خارجه اعضای این گروه را سازنده و رضایت‌بخش خواند.

محمد جوادظریف گفت: در این نشست طرف ایرانی بار دیگر بر حقوق هسته‌ای ملت ایران تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: امیدواریم در آینده نه چندان دور و در مدت کوتاهی شاهد رفع تحریم‌های یکجانبه، چندجانبه و همچنین تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران باشیم.

ظریف همچنین به دیدار کوتاه خود با جان کری وزیر امورخارجه آمریکا هنگام برگزاری نشست با وزیران گروه ۱+۵ در نیویورک اشاره کرد اما به جزئیات آن نپرداخت.روحانی: جهان امروز و روابط بین کشورها پیگیری رویکرد بازی جمع صفر را برنمی‌‌تابد

سیاست > دیپلماسی - حجت‌الاسلام حسن روحانی در نشست انجمن آسیا و اندیشکده شورای روابط خارجی در نیویورک سخنرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین رئیس جمهور ضمن اشاره به اینکه با شعار اعتدال در انتخابات شرکت کرده و پیروز شده است گفت سیاست خارجی کشور را بر اساس اعتدال و تنش‌زدایی استوار خواهد کرد.

روحانی افزود: در جهانی که در آن روابط کشورها در هم تنیده شده از طریق همکاری و تعامل می‌توان با چالش‌‌های جهانی برخورد کرد.

رئیس جمهور ایران گفت قدرت‌های جهانی هم از این قاعده مستثنی نیستند.

حجت‌الاسلام روحانی ضمن اشاره به اینکه جهان امروز و روابط بین کشورها پیگیری رویکرد بازی جمع صفر را برنمی‌‌تابد گفت کشورهایی که به دنبال چنین بازی‌هایی هستند در نهایت خود و دیگران را درگیر بازی باخت ـ باخت خواهند کرد.

روحانی گفت انتخابات ایران نشان می‌دهد آنچه ما به آن مردمسالاری دینی می‌گوییم چگونه در حال بلوغ است.

وی افزود که انتخابات ایران در شرایطی بود که منطقه بیش از هر زمان دیگری با افراط‌گرایی‌های قومی و قبیله‌ای درگیر بود.

روحانی درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت همه ما می دانیم تحریک کننده اصلی علیه ایران برپایه ادعاهای نادرست کیست.

وی افزود کسانی که دائم آژیر خطر درباره برنامه هسته‌ای ایران را به صدا در می‌آورند توجهی به این نمی کنند که حتی ارزیابی‌های جامعه اطلاعاتی آمریکا نشان می‌دهد ایران ققصد ساختن بمب اتمی را ندارد.

روحانی درباره تحریم‌ها علیه ایران گفت: «فشارها، ارعاب و تهدید تنها می‌تواند فضا را مسموم و عزم و اراده ما را از بین ببرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار همتای قطری گفت: آنچه در سوریه رخ می‌دهد یک تراژدی برای منطقه و جهان اسلام است و امیدواریم بتوانیم کمک کنیم تا این بحران از راه‌های مسالمت آمیز و گفت‌وگوهای سیاسی حل شود.
  وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و قطر امروز (پنجشنبه) در حاشیه برگزاری شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار و پیرامون روابط دوجانبه و تحولات منطقه رایزنی کردند.

ظریف در این دیدار با اشاره به سیاست‌های اصولی و خیرخواهانه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و حسن روابط با همسایگان، اهمیت روابط دوجانبه را مورد توجه قرار داد.

وی با اشاره به توانمندی شرکت‌های عمرانی ایرانی مجهز به فناوری‌های پیشرفته که می‌توانند در طرح‌های توسعه‌ای قطر مشارکت کنند، همکاری‌های دو کشور از جمله در زمینه طرح‌های آب و برق را خاطرنشان ساخت.

وزیر امور خارجه قطر نیز تصریح کرد که ما خواستار همکاری و کار با ایران بوده و علاقه‌مندیم حرکت جدیدی را در روابط دو کشور آغاز کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد طرح‌های مشترک دو کشور از جمله در حوزه آب و برق با تماس و مذاکره بین مسئولان ذیربط دو کشور اجرایی شود.

در این دیدار همچنین مسائل منطقه خلیج فارس و اهمیت امنیت، ثبات و پیشرفت این منطقه، دیگر تحولات جاری در منطقه به ویژه مسئله مقاومت در قبال جنایات صهیونیست‌ها و بحران سوریه از محورهای مذاکرات دو وزیر بود و طرفین مواضع خود را تشریح کردند.

ظریف در این ارتباط مسئله امنیت، ثبات و رفاه را مهم خواند و همکاری کشورهای منطقه را برای حصول آن ضروری دانست.

وی در ارتباط با بحران سوریه گفت: آنچه در سوریه رخ می‌دهد یک تراژدی برای منطقه و جهان اسلام است و امیدواریم بتوانیم کمک کنیم تا این بحران از راه‌های مسالمت آمیز و گفت‌وگوهای سیاسی حل شود.ظریف با بیان این که مذاکرات ایران و 1+5 سازنده بود، گفت که ملاقات کوتاهی در حاشیه این نشست با جان کری، وزیر خارجه آمریکا داشته است.


به گزارش نامه، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدارش با وزیران خارجه عضو 1+5 و مذاکرات با آن‌ها در نشست مطبوعاتی کوتاهی خاطرنشان کرد در این نشست بر ضرورت رفع نگرانی‌ها و احقاق حقوق مردم ایران تاکید کردیم.

او افزود: دیدگاه مقام معظم رهبری مبنی بر حرمت استفاده از سلاح کشتار جمعی مورد تاکیدمان قرار گرفت و امیدواریم با برخورد مثبت همه طرف‌ها شاهد شکل‌گیری راه‌حل مورد قبول دو طرف باشیم تا بتوانیم کار را به پیش ببریم و پرونده هسته‌یی ایران به زودی حل شود.

وزیر امور خارجه کشورمان در مورد دیدارش با وزیر خارجه آمریکا گفت: گفت‌وگوی کوتاهی داشتیم که در دیدارهای بین‌المللی انجام این گفت‌وگوها و دیدارها معمول است و در آن بر ضرورت و اهتمام ویژه برای رسیدن به راه‌حل تاکید کردیم و انتظار می‌رود که بتواند مناقشات را در زمان مناسب حل کند.

ظریف با بیان اینکه تاکید کردیم که ما به تعهداتمان پایبند هستیم، افزود: آمریکایی‌ها باید به تعهداتشان عمل کنند و به دنبال راه‌حل باشند و در سیاست خارجی خود از هوشیاری و آینده‌نگری استفاده کرده و حقوق مردم ایران را در نظر بگیرند.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: جان کری در این نشست از عزم اوباما برای پایان دادن به مساله هسته‌یی ایران سخن گفت.

وی گفت: امیدواریم بتوانیم این حرف‌های مثبت را که در این مذاکرات شنیده شد، با دقت و هوشیاری در آینده به پیش ببریم و زمینه را برای حل مشکلات ایران فراهم کنیم.

ظریف تاکید کرد: تحریم‌ها باید به تدریج که جلو می‌رویم رفع شود و در قدم آخر همه تحریم‌ها به طور کامل چه تحریم‌های یک جانبه، چه تحریم‌های چند جانبه لغو شوند.

وزیر امور خارجه یادآور شد: این اقدام در کوتاه‌ترین زمان باید صورت گیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که نشست ژنو در سطح وزیران خارجه کشورها خواهد بود؟ گفت: خانم اشتون در این نشست حضور خواهد داشت این که چه کسی به نمایندگی از شش کشور حضور داشته باشد را در آینده اطلاع رسانی می کنیم.

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه گفت که با همتای آمریکایی‌اش دیدار کوتاهی داشته و در این دیدار جان کری گفته است که آماده است تا این مذاکرات و گفت‌وگوها به نتیجه برسد.

محمدجواد ظریف روز جمعه که در پایان در نشست انجمن آسیا و اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا گفت‌وگوی کوتاهی با اعضای این نشست داشت، خاطرنشان کرد که به وزیر خارجه آمریکا تاکید کردم ضروری است که گفت‌وگوها به نتیجه برسد و منجر به عمل شود.

وی با اشاره به دیدارش با نمایندگان کشورهای عضو 1+5 و کاترین اشتون خاطرنشان کرد: نشست خوبی برگزار شد، موضوعات مطرح شده بسیار عمیق بود. پذیرفتیم پروسه را سریع آغاز کنیم و به سمت آینده با هدف توافق درخصوص پارامترهای آن پیش رویم.

ادامه مطلب

طبقه بندی: عمومی،  اخبار، 
برچسب ها: روحانی در نیویورک، ظریف، ظریف و کری، سوریه،  
دنبالک ها: خبر فارسی، شهر خبر،  
نوشته شده در تاریخ جمعه 5 مهر 1392 توسط aj mn
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  

  • paper | فیس چت | کانون زبان انگلیسی