تبلیغات
جهان یکه نگار - سرطان

جهان یکه نگار
 

bahar22

كد پرواز پرندگان

نبرد سلول‌ های سرطانی با لیزر

نور لیزر

پخش سلول های سرطانی در بدن بیمار، مهم‌ ترین مشکل بالینی در خصوص سرطان است. اکنون گروهی از محققان موفق شده اند با استفاده از لیزر، از گسترش سرطان در بدن جلوگیری کنند.
لیزرهای ضدسرطانی خط مقدم دیگری را در نبرد علیه سرطان گشوده‌ اند. نتایج یک مطالعه جدید نشان می ‌دهد که این لیزرها می ‌توانند با نابودی رگ‌ های لنفاوی که به عنوان شاهراه جابه جایی سلول‌ های تغییر شکل یافته عمل می ‌کنند، از گسترش سرطان در بدن جلوگیری کنند.

به گزارش نیوساینتیست، پزشکان در روش پرتودرمانی یا PDT، دارویی حساس به نور را به درون تومورهای نزدیک سطح پوست تزریق کرده و سپس پرتوهای لیزر فروسرخ را به آن می ‌تابانند. لیزر با تحریک دارو باعث تولید اکسیژن می ‌شود که سلول ‌های سرطانی را نابود می کند.

این روش معالجه در حال حاضر در درمان انواع مختلف از تومورهای سرطانی به کار برده می ‌شود. اما نتایج مطالعات توماس تامیلا و همکارانش در دانشگاه هلسینکی فنلاند نشان می‌ دهد که با استفاده از این روش در مجاورت رگ ‌ها به جای زیر پوست، می‌ توان به جلوگیری از گسترش سرطان در بدن کمک کرد.

گسترش سرطان یا در اصطلاح پزشکی متاستاز، هنگامی اتفاق می ‌افتد که سلول‌ های سرطانی به درون رگ ‌های لنفاوی یا خونی وارد می ‌شوند. متاستاز از عملکرد معمول رگ ‌های لنفاوی در استخراج مایعات درون سلولی، حذف باکتری‌ ها از آن، و بازگرداندن مایع به درون جریان گردش خون سوء استفاده می‌ کند. تومور با ایجاد رگ‌ های لنفاوی خود برای گسترش سلول‌ های سرطانی استفاده می ‌کند.

همه بیماران سرطانی با لیزر قابل درمان نیستند و داروهای حساس به نور نیز متنوع هستند و باید دید چه طول موجی از لیزر متناسب درمان نوع خاصی از تومور است.

نورپردازی لنف

برای متوقف کردن گسترش سرطان از طریق سیستم لنفاوی، گروه تامیلا رگ‌ های لنفاوی نزدیک تومور را از بین بردند. آن ها کار خود را با تزریق سلول ‌های سرطانی به گوش موش‌ های آزمایشگاهی آغاز کردند و منتظر شدند تا تومور شکل بگیرد. سپس آن ها یک داروی حساس به نور به نام ورتوپورفین را انتخاب کردند.

اندازه این دارو برای قرارگیری در رگ‌ های لنفاوی ایده ‌آل بود و گروه آن را به زیر پوست گوش موش‌ ها، تزریق کرد. عکس ‌برداری‌ های پزشکی نشان می ‌داد که طی دو روز، این دارو توسط رگ‌ های لنفاوی اطراف تومور جذب شد.

آن ‌طور که محققان گزارش داده ‌اند، با انجام سه یا چهار تزریق می‌ توان تقریبا تمام رگ‌ های لنفاوی گوش موش را توسط ورتوپورفین پر کرد. سپس با تاباندن لیزر فروسرخ به گوش موش، گروه توانست تمام رگ ‌های لنفاوی و سلول ‌های سرطانی درون تومور را از بین ببرد.

یک روز پس از درمان، تنها در یکی از هشت موش آزمایشگاهی نشانه‌ هایی از باقی ماندن سرطان مشاهده می ‌شد.

استیون استاکر از مرکز سرطان پیتر مک ‌کالوم ملبورن می‌ گوید: "متاستاز مهم ‌ترین مشکل بالینی در خصوص سرطان است. این مطالعه، قطعا راه را برای استفاده از این روش برای درمان انسانی هموار می ‌کند."

لیزر درمانی

درمان 100درصدی سرطان در مراحل اولیه به کمک لیزر

رئیس قطب علمی گوش، گلو و بینی کشور گفت: با استفاده از لیزر می ‌توان تومورهایی که در مراحل اولیه شناخته شده ‌اند را از بین برد که موفقیت آن 100 درصد است.

آقای دکتر محمد فرهادی با بیان این که یکی از فعالیت‌ هایی که مرکز تحقیقات گوش، گلو و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران که قطب این رشته در کشور نیز است، کاربرد لیزر در جراحی سر و گردن است اظهار داشت: در این زمینه در خصوص لیزرهایی که به خصوص در جراحی مورد استفاده قرار می‌ گیرد این مرکز فعالیت‌ های مختلفی هم داشته است و حتی مشاوره ‌هایی برای عملیاتی کردن طرح ساخت لیزرهایی در این زمینه در کشور را داشته است.

وی افزود: فعالیت مهمی که این مرکز به دنبال آن است درمان برخی از سرطان ‌ها به ویژه سرطان ‌های پوست، حلق، حنجره، نای و مثانه است که به بیمار داروهای حساس به نور تزریق می ‌شود.

دکتر فرهادی گفت: این داروها وارد تومور و بافت سرطانی می‌ شود و طول موج خاصی از لیزر به این دارو تابیده می ‌شود و تومور از بین می ‌رود.

وی گفت: این کار در ایران آغاز شده است و مقاله آن در سال 2008 به عنوان مقاله برتر شناخته شده است.

آقای فرهادی یادآور شد: البته همه بیماران سرطانی با این روش قابل درمان نیستند و داروهای حساس به نور نیز متنوع هستند و باید دید چه طول موجی از لیزر متناسب درمان نوع خاصی از تومور است.

رئیس قطب علمی گوش، گلو و بینی کشور گفت: چنانچه بیماران سرطانی در مراحل اولیه بیماری برای این روش مراجعه کنند، موفقیت آن 100 درصد و اگر تومور پیشرفته باشد این روش موجب می ‌شود بیمار زندگی آرام تری داشته باشد.

رابطه ی بین طاسی سر و سرطان پروستات

طاسی سر


پژوهشگران علوم پزشکی اعلام کردند، ریزش موی سر مردان در سن جوانی، با ابتلای آنان به سرطان پروستات پس از میانسالی ارتباط دارد. آنان می گویند نتایج یک تحقیق ثابت می کند که مردان طاس بیش از دیگران در خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.
بر اساس تحقیقی که در گروهی از مبتلایان به سرطان پروستات انجام گرفته است، شیوع طاسی سر در این افراد در سن جوانی، دو برابر دیگران بوده است.

محققان بر اساس این بررسی به مردانی که در سن جوانی موهای خود را از دست داده اند توصیه می کنند بیش از دیگران، معاینات و آزمایشات دوره ای برای تشخیص سرطان پروستات را جدی بگیرند.

جالب است که نتایج یک تحقیقات در سال میلادی گذشته که در مجله اپیدمیولوژی سرطان انتشار داده شده بود، کاملا برعکس این مورد بوده است. نتایج آن تحقیقات نشان می داد، مردانی که در سنین پایین دچار طاسی سر می شوند کمتر احتمال دارد که به سرطان پروستات مبتلا شوند.

دانشمندان مدرسه پزشکی دانشگاه واشنگتن و فردهاچینسون طی تحقیقات مشترک بر روی سرطان پروستات کشف کردند که میان ابتلا به طاسی زودرس مردانه و خطر ابتلا به سرطان پروستات رابطه ای وجود دارد.

آن ها با تجزیه و تحلیل 999 مورد سرطان پروستات همه از آن ها بین سال های 2002 و 2005 تشخیص داده شده بود، به این نتیجه رسیده بودند.

پژوهشگران نشان دادند، مردان مبتلا به سرطان پروستات معمولا در سنین سی سالگی ریزش مو را تجربه نکرده بودند.

نویسندگان این مطالعه اعلام کرده بودند که  شروع  زودرس طاسی مردانه با کاهش نسبی خطر ابتلا به سرطان پروستات همراه است.

سلول سرطانی پروستات

سرطان پروستات، سرطانی است که در غده پروستات به وجود می آید. سرطان پروستات یکی از شایع‌ ترین سرطان ‌هایی است که مردان را مبتلا می ‌کند.

غده پروستات غده ‌اى است که تنها در مردان یافت مى ‌شود. این غده در زیر مثانه قرار دارد و مایعى به داخل منى ترشح مى ‌کند.

سرطان پروستات با نشانه‌ هاى مرتبط با دفع ادرار و یا درد شکم تظاهر مى ‌کند. این نشانه‌ ها با علائم بیمارى‌ هاى رایجى مانند عفونت و بزرگى خوش ‌خیم پروستات مشابهت دارد.

سرطان به نوعی بیماری گفته می شود که در آن سلول ها به شکل غیرقابل کنترلی در داخل بدن شروع به رشد می کنند و سپس بافت ها و اعضای بدن را مورد تهاجم قرار داده و تخریب می نمایند.

غده پروستات اطراف دهانه مثانه و مجاری ادرار و ماهیچه هایی که در هنگام دفع منی منقبض می گردند را احاطه کرده است و یکی از سه غده لازم برای تولید مثل در مردان می باشد. این غده، مایع چسبناک شیری رنگی متشکل از اسیدها و آنزیم ها را تولید می کند که حدود 15 درصد از حجم کل منی را تشکیل داده و در تغذیه و نگهداری سلول های اسپرم، کمک شایانی می کند.

سرطان پروستات از سلول های غده پروستات شروع به تکثیر نموده و ممکن است به سایر بخش های بدن شامل مثانه، روده بزرگ، راست روده و استخوان گسترش نماید.

میان طاسی سر و سرطان پروستات رابطه معنی داری وجود دارد.

 راه های جلوگیری از سرطان پروستات

اگر چه تعدادی از بررسی های اپیدمیولوژیک ارتباط بین سرطان پروستات و رژیم غذایی را به طور جدی مطرح کرده اند، اما واقعاً اطلاعات زیادی در مورد راه های جلوگیری از سرطان در دسترس نیست.

بر اساس گزارش کمیته ملی تحقیقات آمریکا سه سرطان پروستات، پستان و روده بزرگ بیشترین ارتباط را با عوامل غذایی دارند.

مواد غذایی مرتبط با سرطان پروستات

سوءظن اصلی متوجه چربی است مخصوصاً چربی حیوانی. در مطالعات انجام شده تعداد مردانی که چربی حیوانی مصرف می کنند به میزان قابل ملاحظه ای بیشتر از دیگران مبتلا به سرطان پروستات می باشند؛ همچنین این افراد مبتلا به نوعی از سرطان پروستات می شوند که سریع تر منتشر و مشکل تر درمان می شوند.

محققان معتقدند که چربی های حیوانی هم سطح تستوسترون و هم سطح استروژن خاصی را افزایش می دهد که این دو باعث تحریک رشد پروستات همراه با سلول های سرطانی در پناه آن می شوند.

از مواد غذایی ذکر شده دیگر شکر و شیرینی جات، تنباکو، غذاهای آماده، غذاهای تند و پرادویه و قهوه است.

ورزش منظم در پیشگیری از سرطان پروستات

اطلاعات موجود قویاً تأکید می کند که یک برنامه ورزشی پیوسته در طی سال های متمادی ممکن است، احتمال ابتلای سرطان پروستات را کم کند. علت احتمان آن تأثیر فعالیت جسمی روی کاهش سطح تستوسترون و کنترل وزن است.

سلول بنیادی

ترمیم طاسی سر با سلول های بنیادی

گروهی از دانشمندان آلمانی با هدف یافتن راهی برای ترمیم طاسی سر برای اولین بار در دنیا موفق شدند در آزمایشگاه فولیکول های مو را از سلول های بنیادی کشت دهند.

محققان دانشگاه برلین برای اولین بار در دنیا توانستند سلول های بنیادی را در آزمایشگاه به سلول های فولیکول مو تمایز دهند.

درحال حاضر فولیکول های به دست آمده از سلول های بنیادی حیوانات بوده و نازکتر از تار موی انسان هستند، اما به گفته این محققان، ظرف 5 سال آینده می توان از این روش برای تهیه فولیکول موی انسان و حتی پیوند به سر افراد استفاده کرد.

از این روش نه تنها می توان برای ترمیم طاسی سر استفاده کرد، بلکه همچنین می توان موهایی را برای آزمایش میزان اثربخشی مواد استفاده شده در صنایع بهداشتی آرایشی دارویی ایجاد کرد به طوری که به جای استفاده از حیوانات آزمایشی برای بررسی مسمومیت های احتمالی این مواد می توان فولیکول های مو را در آزمایشگاه ایجاد کرد و واکنش مو در مقابل این مواد را مورد ارزیابی قرار داد.

این محققان در این خصوص اظهار داشتند: "هیچ حیوانی مشکل ریزش مو ندارد نه شامپانزه ها، نه فیل ها و نه زرافه ها هیچکدام طاس نمی شوند بنابراین اگر به جای آزمایش بر روی حیوانات از یک روش جدید استفاده کنیم، می توانیم نتایج موثرتری به دست آوریم."

در حقیقت برپایه قوانین، صنایع آرایشی بهداشتی از سال 2013 اجازه نخواهند داشت تا مواد به کار رفته در محصولات خود را بر روی حیوانات آزمایش کنند بنابراین نیاز به یافتن روش های دیگری دارند.

براساس گزارش LeiWeb، در مورد ترمیم طاسی با استفاده از این روش محققان اظهار داشتند: "روش کار بسیار ساده خواهد بود. به طوری که برای بیمار یک نمونه برداری بدون درد از بافت پوست انجام می شود. سپس از این نمونه، سلول های بنیادی خود فرد استخراج می شود.

این سلول ها در آزمایشگاه برای تهیه فولیکول های مو تمایز می یابند و سپس فولیکول ها به پوست سر پیوند زده می شوند."

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  

  • paper | فیس چت | کانون زبان انگلیسی