تبلیغات
جهان یکه نگار - بیماری های پوست


جهان یکه نگار

بیماریهای پوست

آفتاب سوختگی

التهاب پوست در نتیجه تماس بیش از حد با خورشید میباشد.


ژنتیك: در افراد با پوست روشن شایعتر است.

نحوه زندگی: فعالیتهای خارج از خانه عامل خطرند.

سن، جنس: عوامل خطر مهمی نیستند.

آفتاب سوختگی زمانی رخ می‌دهد كه تشعشعات ماوراء بنفش موجود در نور خورشید به سلولهای لایه خارجی پوست، آسیب رسانده، منجر به درد، قرمزی و تاول شود. در وسط روز زمانیكه خورشید در بیشترین میزان تابش قرار دارد، احتمال آسیب بیشتر است، اما به طور كلی نور خورشید در هر زمانی از روز می‌تواند مضر باشد. آفتاب سوختگی حتی در زمان اسكی در هوای ابری هم ممكن است رخ دهد، زیرا تشعشعات ماوراءبنفش می‌توانند از پوشش ابری نیز نفوذ كنند. به ویژه بازتاب نور خورشید از آب یا برف نیز آسیب می‌رساند، زیرا اثرات آن تشدید میشود.
افراد با پوست روشن، بیشتر در معرض آفتاب سوختگی هستند، زیرا پوست آنها،‌ فقط مقادیر اندكی از رنگدانه محافظت كننده ملانین را تولید می‌كند.
آفتاب سوختگی یا تماس طولانی مدت با خورشید می‌توانند باعث پیری زودرس پوست شده و خطر پیدایش سرطان پوست را افزایش دهد. جهت جلوگیری از آفتاب سوختگی، به

طور منظم از فیلترهای آفتاب استفاده كنید واز تماس بیش از حد با نور خورشید اجتناب ورزید.


علایم بیماری:
آفتاب سوختگی می‌تواند فقط پس از 30 دقیقه تماس پوست با نور خورشید، رخ دهد. ممكن است پیدایش علایم چند ساعت طول بكشد كه عبارتند از:
- درد، قرمزی و گرمی پوست
- تورم در ناحیه مبتلا
- تاول زدن در موارد شدید
چند روز پس از آفتاب سوختگی اولیه، ممكن است پوست خشك شده و شروع به پوسته‌ریزی كند. آفتاب سوختگی شدید ممكن است همراه گرمازدگی باشد كه یك وضعیت بالقوه كشنده است.


درمان بیماری:
اگر دچار آفتاب سوختگی میشوید، در سایه مانده و مقادیر زیادی مایعات، بنوشید. ممكن است بتوانید علایم را با استفاده از كرمهای حاوی گیاه آلو، لوسیون كالامین یا اسپری یا لوسیونهایی كه حاوی ماده بی‌حس كننده لیدوكائین موضعی است، بر روی نواحی مبتلا، تخفیف دهید. حمام و كمپرس سرد نیز ممكن است كمك نمایند. آفتاب سوختگی شدید، نیازمند توجه پزشكی فوری میباشد و شما باید در اولین فرصت ممكن با پزشكتان مشورت كنید. در صورتیكه شدیداً سوخته‌اید دچار گرمازدگی هم شده‌اید. نیاز به درمان فوری در بیمارستان خواهید داشت.


آخرین مطالب
» جدید ترین خبر ها
» اربعین حسینی
» عکس غذای نذری امام حسین
» فینال تنیس روی میز المپیک2016
» نکات تغذیه ای
» اخبار جدید فناوری
» جودو کاران کوچک
» ماه شعبان
» نوروز95
» انتخابات7 اسفند
» شعر برای دهه ی فجر
» اخبار
» دانلود نرم افزار آنتی ویروس و دانلود منیجر
» امام رضا مداحی
» جدید ترین اخبار فناوری
» اخبار ایران و جهان
» آخرین اخبار ایران
» دانلود مداحی های محمود کریمی
» اخبار ایران
» اخبار تکنولوژی

Design By : RoozGozar.com