تبلیغات
جهان یکه نگار - معرفی رشته مهندسی کامپیوتر
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : aj mn
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
به کدام نوع مطلب علاقه بیشتری دارید؟

جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

bahar22

كد پرواز پرندگان

جهان یکه نگار
مهندسی کامپیوتر

"انسان باید بیندیشد ولی ماشین باید کار کند." این شعار متخصصان کامپیوتر است. متخصصانی که با پیشرفت و توسعه ی کامپیوتر توانسته اند مغز و عضلات انسان را از اشتغالات تکراری و پیش پا افتاده نجات بخشند و او را در دفع مشکلات و مسایل یاری دهند تا جایی که در کشورهای صنعتی و پیشرفته، کامپیوتر در زندگی افراد حضوری اجتناب ناپذیر دارد. به همین دلیل رشته ی مهندسی کامپیوتر که به طراحی و ساخت اجزای مختلف و نیز نرم افزارهای مورد نیاز جهت کار با کامپیوتر می‌پردازد، از اهمیت بسیاری برخوردار است. این رشته در کشور ما نیز اهمیت بسیاری داشته و تا مقطع دکتری تدریس می‌شود. گفتنی است که رشته ی مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش سخت افزار و نرم افزار است که البته این دو گرایش در مقطع کارشناسی تفاوت قابل توجهی با یکدیگر ندارند.

 

گرایش سخت افزار

هر کامپیوتر دارای دو جزء متفاوت سخت افزار و نرم افزار است که در این میان سخت افزار جزء فیزیکی کامپیوتر بوده و شامل صفحه

کلید، صفحه نمایش، چاپگر و دیسک‌ها می‌شود. اجزای فیزیکی و قابل لمس کامپیوتر مانند مدارها و بردهای الکترونیکی، سخت افزار نامیده می‌شود. مهم ترین واحد سخت افزار در مقطع لیسانس به مطالعه و بررسی طراحی سخت افزاری، کنترل سخت افزاری و شبکه های کامپیوتری می‌پردازد. برای مثال یک مهندس سخت افزار می‌تواند به طراحی بخش های سخت افزاری کامپیوتر شامل پردازش گر مرکزی (CPU) ، پورت های ورودی و خروجی و سیستم‌ها و مدارات جانبی می‌پردازد، مباحث درسی در رشته ی سخت افزار به مطالب درسی در رشته ی مهندسی برق و الکترونیک نزدیک بوده خصوصا تمام مطالب شاخه ی دیجیتال شامل مدارهای مختلف، معماری کامپیوتر و میکروپروسسورهای 1 و 2، الکترونیک دیجیتال و ... را شامل می‌شود که البته به این بخش از سخت افزار بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری پرداخته می‌شود.

 

گرایش نرم افزار

نرم افزار جزء غیر قابل لمس کامپیوتر است. برنامه‌ها و داده هایی است که به کامپیوتر فرمان می‌دهند که چه عملی را انجام دهد. نرم افزار در حقیقت روح و جان کامپیوتر است که به سخت افزار هویت می‌بخشد و اصولا به برنامه ای گفته می‌شود که برای به کارگیری سخت افزار ساخته شده باشد. نرم افزار‌ها را می‌توان به دو رده ی کلی دسته بندی کرد که عبارت اند از: نرم افزارهای سیستمی و نرم افزارهای کاربردی. نرم افزارهای سیستمی برنامه هایی هستند که کاربر، یا خود آن‌ها را می‌نویسد یا شرکت های نرم افزاری آن‌ها را تهیه کرده و برای فروش عرضه می‌کنند. این گونه برنامه‌ها معمولا عمومیت برنامه های سیستم را نداشته و برای زمینه های مختلف مهندسی، علمی، تجاری، آموزشی، تفریحی و یا طراحی نوشته می‌شوند.

 

توان مندی‌ها و ویژگی های لازم

یک مهندس کامپیوتر باید سخت کوش و با پشتکار باشد چون رشته ی کامپیوتر رشته ی پویایی است و دانشجو باید همیشه اطلاعاتش به روز بوده و به دنبال فرا گرفتن مطالب جدید باشد. در نتیجه کسانی که می‌خواهند فقط چهار سال درس بخوانند و بعد مطالعه را کنار گذاشته و وارد بازار کار شوند، در این رشته موفق نخواهند شد و بر عکس افرادی که همیشه به دنبال مطالعه و فراگیری هستند، در این رشته موفق می‌شوند. مهندس کامپیوتر باید پایه ی ریاضی قوی داشته و توانایی اش در زمینه ی فیزیک خوب باشد. هم چنین لازم است که فردی خلاق باشد تا بتواند مسایل را از راه حل های ابتکاری حل کند. راه حل هایی که کمترین هزینه و بهترین کارآیی را داشته باشد.

 

درس های مهم در این رشته:

 ضرایب و عنوان درس های اختصاصی رشته ی مهندسی کامپیوتر در هر دو گرایش در آزمون سراسری به شرح زیر است: ریاضیات:4، فیزیک:3، شیمی:2، درس های فنی:3

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

بطور خلاصه کامپیوتر دستگاهی است که قدرت خارق العاده‌ای برای محاسبه دارد و می‌تواند بوسیله ابزارهای جانبی با محیط بیرون ارتباط برقرار کند. جایگاه کامپیوتر در دنیای امروز همین بس که عصر حاضر عصر کامپیوتر است[نیازمند منبع]. هدف این قسمت معرفی مهندسی کامپیوتر است و از سه بخش تشکیل شده است.

اول آنکه که آشنایی با کامپیوتر است، قدری درباره دستگاه کامپیوتر، جایگاه آن در دنیای امروز و روحیات افرادی که با آن کار می‌کنند صحبت خواهد شد. در بخش اول ما به سه سؤال جواب کوتاهی می‌دهیم اول اینکه کامپیوتر چیست؟ دوم اینکه جایگاه کامپیوتر در دنیای امروز کجاست؟ سوم اینکه چه کسانی با کامپیوتر کار می‌کنند؟

اینک به این سؤال پاسخ می‌دهیم که چه کسانی با کامپیوتر کار می‌کنند؟ مسلما شما دانش‌آموزان، هر رشته‌ای را که برای تحصیل انتخاب کنید با کامپیوتر به عنوان یک کاربرد سرو کار خواهید داشت ولی در این رشته علاوه بر کاربر بودن سازنده سیستم‌های کامپیوتری نیز خواهید بود.

اگر رشته مهندسی کامپیوتر را به عنوان رشته تحصیلی انتخاب می‌کنید باید انسان ماجراجویی باشید و با طبع همیشه در حال پیشرفت این رشته سازگار باشید.

مطلب مهم دیگر آنکه چون تقریبا تمام کتب و منابع موجود در این رشته به زبان انگلیسی است و این منابع و اطلاعات به سرعت در حال تغییر هستند و امکان سریع ترجمه آنها نیز به فارسی وجود ندارد از این رو تسلط کافی به زبان انگلیسی در این رشته بسیار مهم است. دروس ریاضی و فیزیک نیز همانند دیگر رشته‌های مهندسی در این رشته کاربرد وسیعی دارد.

مهندسی کامپوتر یکی از نیاز امروز بشر است . نیاز هر اجتماعی به مهندسان کامپیوتر کاملا محسوس است و مهندسی کامپیوتر از عوامل توسعه یک کشور است

درسهای رشته

ردیف نام درس ردیف نام درس ردیف نام درس ردیف نام درس
۱ آزمایشگاه ابزار طراحی سخت‌افزار ۲ آزمایشگاه الکترونیک دیجیتال ۳ آزمایشگاه پایگاه داده ها ۴ آزمایشگاه سیستم‌عامل
۵ آزمایشگاه سیستم‌عامل ۶ آزمایشگاه فیزیک ۱ ۷ آزمایشگاه فیزیک ۲ ۸ آزمایشگاه مدارهای الکترونیکی
۹ آزمایشگاه مدارهای الکتریکی ۱ ۱۰ آزمایشگاه مدارهای منطقی ۱۱ آزمایشگاه مدارهای واسط ۱۲ آزمایشگاه معماری سیستم‌های کامپیوتری
۱۳ آزمایشگاه معماری کامپیوتر ۱۴ آزمایشگاه کامپیوتر ۱۵ آمار و احتمالات مهندسی ۱۶ اصول طراحی پایگاه داده‌ها
۱۷ اصول طراحی واسط کاربر ۱۸ اصول طراحی کمپایلر ۱۹ الکترونیک دیجیتال ۲۰ انتقال داده‌ها
۲۱ انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن ۲۲ برنامه نوویسی توصیفی ۲۳ برنامه نویسی همروند ۲۴ تاریخ اسلام
۲۵ تربیت بدنی ۲ ۲۶ ذخیره و بازیابی اطلاعات ۲۷ روشهای محاسبات عددی ۲۸ ریاضی ۱
۲۹ ریاضی ۲ ۳۰ ریاضی مهندسی ۳۱ ریزپردازنده ۱ ۳۲ زبان تخصصی
۳۳ زبان خارجی ۳۴ زبانهای ماشین و اسمبلی ۳۵ ساختمان داده‌ها ۳۶ ساختمان گسسته
۳۷ سیستم های عامل ۳۸ سیستم‌های خبره ۳۹ سیستمهای کنترل خطی ۴۰ سیگنالها و سیستمها
۴۱ شبیه‌سازی کامپیوتری ۴۲ شبکه‌های کامپیوتری ۴۳ شیوه ارائه مطالب علمی و فنی ۴۴ طراحی آلگوریتم ۱
۴۵ طراحی خودکار مدارهای دیجیتال ۴۶ طراحی سیستمهای VLSI ۴۷ طراحی مدارهای واسط ۴۸ طراحی و پیاده سازی سیستم‌های بیدرنگ
۵۰ فارسی ۵۱ فیزیک ۱ ۵۲ فیزیک ۲ ۵۳ گرافیک کامپیوتری ۱
۵۴ گرافیک کامپیوتری ۲ ۵۵ مبانی کامپیوتر و برنامه‌سازی ۵۶ متون اسلامی (آموزش زبان عربی) ۵۷ محیط‌های چند رسانه‌ای
۵۸ مدارهای الکترونیکی ۵۹ مدارهای الکتریکی ۱ ۶۰ مدارهای منطقی ۶۱ مدارهای منطقی پیشرفته
۶۲ مدلسازی و ارزیابی سیستمهای کامپیوتری ۶۳ معادلات دیفرانسیل ۶۴ معارف اسلامی ۲ ۶۵ معماری سیستم‌های کامپیوتری
۶۶ معماری کامپیوتر ۶۷ مهندسی اینترنت ۶۸ مهندسی نرم‌افزار (۱) ۶۹ مهندسی نرم‌افزار (۲)
۷۰ نظریه زبانها و ماشین‌ها ۷۱ نظریه محاسبات ۷۲ هوش مصنوعی ۷۳ یک درس از دروس تخصصی یا اختیاری گروه سخت‌افزار
۷۴ یک درس از سایر دانشکده‌های مهندسی یا ریاضی ۷۵ یک درس از گرایشهای مهندسی برق

بازار کار

دانشجویانی که از این رشته فارغ التحصیل می‌شوند و با توجه به نیاز بازار و سفارشاتی که از مراکز متنوع و متفاوت کشور دریافت می‌کنند توانایی انجام این کارها را برای امرار معاش و عرضه توانمندی‌های خود برای بهبود و بهره‌وری بالای امور کشور را دارا هستند، برنامه نویسی برای سایت‌ها با توجه به محتوای درخواستی و مکانیزم عمل تست‌های مختلف یک برنامه، ساخت مدارهایی که قادر به ارتباط با کامپیوتر باشند همچنین ساخت ابزارهای جانبی برای کامپیوتر، ساخت مدارهای ساده منطقی، ساخت سخت‌افزارهایی که برای پردازش الگوریتم‌هایی که با کامپیوترهای معمول قابل پیاده سازی نیستند، برنامه نویسی سیستمی طراحی مدارهای مجتمع (IC) طراحی سیستم‌های خبره و سیستم‌های اطلاعاتی، فراهم کردن ساخت نرم‌افزارها برای استفاده در کامپیوتر.

مهندسی کامپیوتر به عنوان رشته دانشگاهی (ایران)

این رشته در ابتدا تحت پوشش رشته‌ای به نام انفورماتیک و تحت نظر دانشکده‌های ریاضی تدریس می‌شد. هم اکنون این رشته در اکثر دانشگاه‌ها با عنوان مهندسی کامپیوتر و تحت نظر دانشکده فنی (یا مهندسی) ارائه می‌گردد. گرایش‌های رشته مهندسی کامپیوتر و رده بندی تحصیلی آن در ایران به شرح زیر است:

مقطع گرایش‌ها
کاردانی نرم‌افزار
کارشناسی
مهندسی نرم‌افزار
مهندسی سخت‌افزار
مهندسی فناوری اطلاعات
کارشناسی ارشد
معماری کامپیوتر
مهندسی نرم‌افزار
هوش مصنوعی
الگوریتم‌ها و محاسبات
مهندسی فناوری اطلاعات

منابع آزمونی

منابع کنکور برای ورود به کارشناسی ارشد
ردیف درس ضریب
۱ زبان عمومی و تخصصی ۱
۲ ریاضیات(ریاضی مهندسی،آمارواحتمالات، محاسبات عددی ، ساختمان های گسسته) ۲
۳ دروس مشترک(ساختمان داده ها، نظریهٔ زبان ها و ماشین ها، مدارهای منطقی، معماری کامپیوتر، سیستم‌عامل) ۴
۴
دروس تخصصی هوش مصنوعی: (مدارهای الکتریکی، طراحی الگوریتم ها، هوش مصنوعی)
دروس تخصصی معماری کامپیوتر:(مدارهای الکتریکی، VLSI، الکترونیک دیجیتال ، انتقال داده)
دروس تخصصی نرم‌افزار:(کامپایلر، زبان های برنامه سازی، طراحی الگوریتم، پایگاه داده)
دروس تخصصی الگوریتم‌ها و محاسبات (کامپایلر، زبان های برنامه سازی، طراحی الگوریتم، پایگاه داده)
۲
۳


منابع کنکور برای ورود به مقطع دکترا
رشته دروس آزمونی عمومی دروس آزمونی اختصاصی
مهندسی نرم‌افزار ۱-پایگاه داده ۲- نظریهٔ زبان ها و ماشین ها ۳- ساختمان داده‌ها ۴- طراحی الگوریتم‌ها ۵- کامپایلر ۶- طراحی وپیاده سازی زبان های برنامه سازی۷- سیستم‌عامل(۴۰%) ۱- سیستم‌عامل پیشرفته ۲- پایگاه دادهٔ پیشرفته۳- الگوریتم های موازی (۶۰%)
مهندسی معماری رایانه ۱- معماری کامپیوتر۲- الکترونیک دیجیتال۳- انتقال داده ها۴- شبکه‌های کامپیوتری۵- سیستم‌عامل ۶- VLSI(۴۰%) ۱- معماری کامپیوتر پیشرفته ۲- شبکه‌های کامپیوتری پیشرفته۳- مدل سازی سخت‌افزار و متد های طراحی آن (۶۰%)
مهندسی هوش مصنوعی ۱- مدار منطقی ۲- نظریهٔ زبان ها و ماشین ها۳- ساختمان داده‌ها ۴- طراحی الگوریتمها ۵- هوش مصنوعی ۶-سیگنال ها وسیستم ها(۴۰%) مواد امتحان اختصاصی: ۱- سیستم های خبره(۵۰%) و منطق فازی (۵۰%)۲- شناسایی آماری الگو ۳- شبکه‌های عصبی ۴- پردازش تکاملی ۵- یکی از دروس پردازش و شناسایی گفتار، تصویر پردازی رقمی(۶۰%)