تبلیغات
جهان یکه نگار - قالی بافی

جهان یکه نگار
 

bahar22

كد پرواز پرندگان


قالی بافی نایین 


صنعت قالی در نایین رواج نداشت تا اینكه میرزدار قالیا جلال خان پیرزاده كه از سال 1296 هجری شمسی تا سال 1307 سمت نظامت مدرسه نایین را داشت چون جدی و ساعی بود ملاحضه كرد كه برخی از شاگردان پس از اتمام تحصیلات ابتدایی قادر به ادامه نحصیل نیستند و به لحاظ نبود بازار اشتغال كافی در منطقه و صرفا به جهت تامین معاش زندگانی خود و خانواده كه در محرومیت و فقر بسر می بردند ، ناچار به ترك دیار و كاشانه خود هستند. از این رو تصمیم گرفت تا حرفه ای برای این دسته از افراد فراهم كند . لذا در سال 1302 با هزینه خود مبادرت به دائر نمودن كلاس فنی كرد و در این رابطه از وجود دو نفر از استادان قالی بافی نایینی به نامهای میرزا حسن و میرزا جواد سجادی كه از سادات نایین بودند و مراحل آموزش قالی بافی را قبلا در سلطان  آباد اراك آموخته بودند بهره گرفته و به مدت دو سال در اولین كارگاه قالی بافی نایین به آن عده از افرادی كه ذوقی به این كار داشتند ، حرفه بافت قالی را آموختند. طولی نكشید كه مرحوم حاج ملا قاسم صادقی نیز با جدیت خود كارگاه قالی بافی دیگری را در محله چهل دختران نایین دایر نمود و آوازه طرز كار و بافته دست آنان كه یك پدیده جدید محسوب می شد در بین همه پخش گردید و عده ای دیگر را جذب فعالیت در زمینه رونق این حرفه نمود كه جا دارد از جمله آنان از كوشش بی دریغ برادران حبیبیان كه طرح فرش نایین را با الهام از طبیعت كویر و فرهنگ غنی مردم منطقه و طرحهای دوران صفوی به عرضه وجود آوردند بعنوان بانیان توسعه و ترویج فرش نایین نام برده شود . فرش دست بافتاز آنجایی كه سطح درآمد حاصله از قالی بافی نسبت به سایر هنرهای دستی از رشد قابل توجهی برخودار بود ، طولی نكشید كه این هنر از رونق چشمگیری برخوردار گردید .

فرشی كه امروز به نام فرش نایین به شایستگی و غرور ارزشی والا به فرش ایران در بازارهای جهانی بخشیده است حاصل سر پنجه مردمانی هنرمند و كم ادعا است كه طبیعت كویری نهایت خست و تنگی را بر شرایط زندگی آنها روا داشته است.

طرح و نقشه های قالی نایین متفاوت است و انواع زیادی دارد كه بیشتر به صورت نقش گل مرغی ـ پیچ در پیچ اسلیمی ـ شكارگاه ـ محرابی جوشقانی ـ لچك ترنج ـ طرحهای غلط ( قابی ،  قابی درختی ،  قاب محتشم ) و در اندازه های مختـلف چون پشتی به ابعاد  80 * 120 سانتیمتر . ذرع و نیم به ابعاد130*200 سانتیمتر . قالیچه یا پرده ای به ابعاد 170 * 270 سانتیمتر . 300 * 200 . 300 * 400  و ... .

قالی های نایین به شكل گره زدن از نوع گره فارسی باف می باشد كه این گره زدن گاهی به صورت یك جفتی یا دو جفتی انجام می شود.

قالی نایین معمولا بصورت 6 لا یا 9 لا و یك خفتی و دو خفتی بافته می شود كه می توان قالی های 6 لا و یك خفت را ریزبافی و ظریف و با كیفیت بالا و قالی ها 9 لا و دو خفتی را با ظرافت و كیفیت پایینتر دانست.

 


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  

  • paper | فیس چت | کانون زبان انگلیسی